Apartament a mieszkanie - jakie są podstawowe różnice?

Apartament a mieszkanie – jakie są podstawowe różnice?

Aktualności

Przeglądając ogłoszenia sprzedaży nieruchomości bardzo często możemy natrafić na te, które w swojej treści zawierają określenie apartament. Jak się okazuje nie każde lokum można nim nazwać, nie mniej jednak wielu ogłoszeniodawców wręcz nadużywa tego słowa. Czym zatem charakteryzuje się apartament i co odróżnia go od klasycznego mieszkania? Odpowiedzi na to pytanie udzielimy właśnie w tym artykule.

Czym jest apartament?

Tak naprawdę nie istnieje konkretna definicja określająca czym powinno odznaczać się dane lokum, aby można było je zaklasyfikować jako rzeczony apartament. Nie mniej jednak na rynku nieruchomości utarło się kilka cech, które niewątpliwie powinien on spełniać. Przede wszystkim pierwszą z nich jest powierzchnia. Prawdziwy apartament odznacza się przestronnością, zarówno jeśli mowa o poziomie jak i pionie. Idealną sytuacją jest ta, kiedy na wysokość mierzy on około 3 metry, a jego powierzchnia wynosi co najmniej 100 metrów kwadratowych. Ponadto tego typu lokum powinno posiadać osobną garderobę, duży balkon, taras lub ogród zimowy. Jeżeli mowa o miejscach garażowych czy komórkach lokatorskich, to niewątpliwie uważane są one za nieodłączny element apartamentu.

Co istotne, wykończenie wyżej wspomnianego powinno prezentować najwyższy poziom. Dokładnie to samo dotyczy jego wyposażenia. Dobrze, kiedy pieczę nad projektowaniem wnętrza sprawuje architekt wnętrz. Biorąc pod uwagę powyższe cechy możemy śmiało powiedzieć, że apartament niemal pod każdym względem różni się od klasycznego mieszkania i nie powinno się temu ostatniemu przypisywać jego miana nawet, jeżeli charakteryzuje się ono podwyższonym standardem.

Jakie dodatkowe kryteria powinny być spełnione, aby lokum zyskało miano apartamentu?

Przede wszystkim, w przeciwieństwie do klasycznego bloku mieszkalnego, apartamentowiec powinien być umiejscowiony w prestiżowej okolicy. Powinna być ona dobrze skomunikowana z ważnymi punktami miasta. Ponadto dobrze widziane jest, kiedy za oknem apartamentu rozpościera się piękny widok na zieleń, a nieopodal dostępne są obiekty kulturalne. Niedopuszczalna sytuacja to obecność drogi ekspresowej w pobliżu apartamentowca, pól uprawnych oraz blokowisk z tak zwanej wielkiej płyty. Co istotne apartamentowcom powinna przyświecać zasada kameralności. Nie może zabraknąć w nich również wysokiej jakości windy, recepcji w holu i rzecz jasna monitoringu oraz całodobowej ochrony. Niemal już w standardzie tego typu obiektów jest klimatyzacja oraz system sterowania czyli tzw. inteligentnego mieszkania.

Powyższych udogodnień nie spotkamy w standardowych mieszkaniach. Poza uprzednio wymienionymi cechami, apartamentowce dają możliwość swoim mieszkańcom użytkowania basenu, sauny czy siłowni. W niektórych z wyżej wspomnianych dostępna jest również opcja skorzystania z serwisu sprzątającego, jak i również wyprowadzania psów czy robienia prania przez dedykowane tym czynnościom osoby. Co istotne, coraz częściej można skorzystać tam z usług typu concierge, czyli rezerwacji stolika w restauracji czy kupna biletów na spektakl lub do kina.

Artykuł powstał przy współpracy z blueapart.pl/
0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments