Automatyzacja produkcji z wykorzystaniem maszyn CNC

Automatyzacja produkcji z wykorzystaniem maszyn CNC

Aktualności

Automatyzacja produkcji z wykorzystaniem maszyn CNC stosowana jest już od wielu lat. Przede wszystkim dlatego, że dzisiejszy przemysł potrzebuje coraz bardziej precyzyjnych komponentów. Liczy się też szybkość ich wykonania i brak błędów, czyli oszczędność materiału użytego do takiej produkcji. To między innymi z tych kilku powodów, do obróbki różnego rodzaju surowców, ręcznie sterowane maszyny zastępują te programowane komputerowo.

Praktycznie we wszystkich dziedzinach gospodarki

Określenie CNC jest skrótem od angielskich słów Computerized Numerical Control. Oznacza to numeryczne sterowanie różnymi typami maszyn precyzyjnych. Czynności nie wykonuje już na nich bezpośrednio człowiek, tylko zarządza nimi komputer. Oczywiście po wcześniejszym wprowadzeniu do niego danych przez wykwalifikowanych pracowników na podstawie wcześniejszych projektów i planów.

Obróbka CNC może być stosowana do produkcji części i podzespołów praktycznie we wszystkich dziedzinach gospodarki, ponieważ maszyny sterowane komputerowo mogą pracować z metalem i stalą (w tym z nierdzewną lub kwasoodporną). Doskonale sprawdzają się również, gdy chodzi o aluminium, miedź i inne metale kolorowe. Obecne rozwiązania technologiczne maszyn pracujących metodą CNC pozwala również na wytwarzanie komponentów z tworzyw sztucznych, drewna lub materiałów kompozytowych.

Taka sama precyzja za każdym razem

System CNC wykorzystywany jest między innymi do obróbki skrawaniem. Przy jego pomocy wprowadza się więc dane do frezarek, tokarek i innych podobnie działających maszyn. Dzięki CNC można również wiercić precyzyjnie otwory, ciąć lub giąć na przykład metal. Tę metodę wykorzystuje się również do produkcji form wtryskowych, służących potem do produkcji różnych komponentów.

Jedną z podstawowych zalet obróbki CNC jest jej najwyższa precyzja. Pozwala ona na idealne odwzorowanie elementów projektu. Taka dbałość o szczegóły dotyczy również nawet najdrobniejszych detali. Człowiekowi obsługującemu tokarkę lub frezarkę trudno byłoby ją osiągnąć za każdym razem. Pojawiałyby się błędy, które trzeba by poprawiać lub wyrzucić część z nieodpowiednimi parametrami i wykonać nową. A i tak nie byłoby gwarancji, że każdy kolejny wykonany element byłby w stu procentach taki sam jak poprzedni. A taka powtarzalność jest obecnie w wielu gałęziach przemysłu wręcz wymagana.

Większa wydajność i oszczędności w materiale

Stosowanie metod CNC zwiększa także wydajność i opłacalność ich produkcji. Wytwarzane komponenty mogą być też tańsze, ponieważ powstają po prostu znacznie szybciej, niż robiłby to człowiek. Elementy produkowane przy pomocy sterowania numerycznego nie muszą być również dodatkowo szlifowane, ponieważ mają już gładkie powierzchnie. Poza tym obróbka CNC metali lub również innych surowców pozwala na spore oszczędności materiału w porównaniu z ręcznymi maszynami. Wspominaliśmy już o praktycznie całkowitym wyeliminowaniu błędów. Do ograniczenia strat w materiale przyczynia się też lepsza możliwość zaplanowania jego wykorzystania. Mniej jest tak zwanych odpadów.

Automatyzacja przemysły postępuje z każdym dniem. Oznacza to dla nas nie mniej, nie więcej, niż mniejszą ilość prac szkodliwych i niebezpiecznych. Coraz częściej naszym zadaniem jest doglądanie maszyn, które te zadania wykonują za nas. Dlatego nie ma się o co martwić. Jakość nadal będzie się poprawiać, a i tak zawsze będzie potrzebny ktoś do nadzorowania.

Artykuł powstał przy współpracy z Corobotics.pl
0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments