Bezpieczeństwo na czarterze - kamizelki asekuracyjne

Bezpieczeństwo na czarterze – kamizelki asekuracyjne

Aktualności

Bezpieczeństwo na czarterze to jeden z najważniejszych elementów, który musimy wziąć pod uwagę zanim wyruszymy w podróż. Należy pamiętać o tym, że jeśli przed wypłynięciem z portu zweryfikujemy więcej rzeczy i spróbujemy przewidzieć wszelkie przykre niespodzianki, tym mniejsza są szanse na to, aby coś przykrego przydarzyło nam się w trakcie wakacji na jachcie. W niniejszym artykule opisujemy szereg najważniejszych zasad, którymi należy kierować się podczas wyruszania na wakacje na jachcie. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury!

Zanim wyruszymy w rejs – najważniejsze wskazówki

Zanim wyruszymy w rejs jachtem, najpierw musimy dowiedzieć się, kto umie pływać. Mimo tego, iż zgodnie z nowymi przepisami karta pływacka nie jest dokumentem, to osoby, które gorzej radzą sobie z utrzymywaniem się na powierzchni, powinny zaopatrzyć się w kamizelki asekuracyjny. W żadnym wypadku nie jest to powód do wstydu.

Warto wiedzieć, iż jest to obowiązkowe wyposażenie na regatach w klasie mieczowej. Jeśli podczas rejsu wydarzy się jakikolwiek wypadek, to odpowiada za niego osoba prowadząca jacht. Uwarunkowane jest to tym, iż kapitanowi przysługuje prawo do zażądania od nas, byśmy założyli kapok, gdy uzna, że jest to konieczne.

Zanim wyruszymy w rejs, powinniśmy poinformować całą załogę o postępowaniu, jakie należy wdrożyć w razie wypadku bądź wypadnięcia za burtę. Eksperci zalecają również, aby omówić najważniejsze manewry – dotyczy to w szczególności takich rejsów, gdy płyniemy z osobami dopiero rozpoczynającymi swoją przygodę z żeglarstwem.

Zanim opuścimy port należy również oczywiście skontrolować stan techniczny jachtu oraz osprzętu – szczególną uwagę przykładajmy do tego, czy nic się nie obluzowało oraz czy żagle są w prawidłowy sposób przygotowane do wyjścia. Rzeczy, które znajdują się na pokładzie, powinny być przywiązane do stałych elementów – musi to być zrobione w taki sposób, aby nie utrudniały swobodnego poruszania się po jachcie.

Ilość środków ratunkowych, czyli bezpieczeństwo jest najważniejsze

Przed wyruszeniem w rejs należy w sposób bardzo dokładny sprawdzić ilość oraz skontrolować aktualny stan techniczny dostępnych środków ratunkowych. Środki te muszą być przygotowane do natychmiastowego wykorzystania. Kwestią priorytetową są kamizelki asekuracyjne. Bez nich nie powinniśmy wypływać na żaden rejs jachtem.

Kapryśna pogoda – pamiętaj o odpowiednich ubraniach i obuwiu

Odpowiedni ubiór to kolejna z kwestii, którą trzeba mieć na uwadze podczas planowania rejsu jachtem. Nie możemy ani się przegrać, ani przechłodzić, ani zmoczyć. Pogoda lubi być kapryśna, dlatego zawsze należy mieć ze sobą coś ciepłego oraz suchy sztormiak. Nie wolno nigdy kierować się pogodą, którą zastaliśmy w porcie.

Warto wiedzieć, iż na wodzie wiatr zawsze wieje o wiele mocniej, a fale chlapią znacznie częściej. Ponadto, na otwartej wodzie jest nawet trzy razy zimniej aniżeli na lądzie. W trakcie upałów na jacht musimy zabrać ze sobą czapkę bądź jakieś inne okrycie głowy. Dzięki temu unikniemy przegrzania organizmu.

Artykuł powstał przy współpracy ze SklepWind.pl
0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments