Coraz więcej osób decyduje się na inwestowanie w nieruchomości. Część inwestorów traktuje to jako dodatek do swojej przyszłej emerytury, natomiast dla innych stało się to sposobem na biznes. Dobrze jest jednak wiedzieć o kilku istotnych rzeczach, przed rozpoczęciem przygody związanej z kupnem nieruchomości.
Spis Treści
Po pierwsze lokalizacja
Chcąc rozpocząć inwestowanie, najlepiej na samym początku ograniczyć się do poszukiwania nieruchomości w mieście lub dzielnicy, którą dobrze znamy. To czy znajduje się w niej dogodne połączenie komunikacyjne, jak blisko znajdują się sklepy oraz czy w pobliżu lokalu zlokalizowana jest choćby jedna uczelnia wyższa.
Wszystkie te aspekty mają duży wpływ na to czy uda się nam dość szybko daną nieruchomość wynająć. Dobra lokalizacja stanowi doskonały argument przy wyborze nieruchomości, i to właśnie to kryterium jest w pierwszej kolejności rozpatrywane przez potencjalnych najemców.
Bardzo często poprzez określenie lokalizacji jesteśmy także w stanie określić grupę docelową osób jaką mają stanowić osoby wynajmujące od nas nieruchomość. Decydując się na przykład na nieruchomość zlokalizowaną niedaleko uczelni wyższych, naszą grupą docelową mogą być studenci.
Finansowanie zakupu nieruchomości
Kolejną ważną rzeczą jest określenie przez nas formy płatności, jaką zamierzamy przyjąć przy finansowaniu zakupu nieruchomości. Większość osób decyduje się na skorzystanie z tak zwanej dźwigni finansowej w postaci kredytu hipotecznego. Uzyskanie tego typu pożyczki wiąże się z dość skomplikowanymi i długimi procedurami, jednak po pewnym czasie na naszym koncie pojawiają się dodatkowe środki.
Rata kredytu hipotecznego w typ przypadku jest niższa niż cena najmu, za jaką nasz lokal jest wynajmowany. Dzięki temu, przez kolejnych kilka lat, to najemcy będą spłacać naszą nieruchomość poprzez płacenie comiesięcznego czynszu za użytkowanie lokalu.
Innym rozwiązaniem jest zakup nieruchomości za gotówkę. Niestety tego typu rozwiązanie jest bardzo ciężkie do zrealizowania ze względu na przymus odłożenia bardzo dużej sumy na zakup nieruchomości. Rozwiązanie to jest jednak w dłuższej perspektywie bardziej opłacalne, ponieważ od samego początku do naszych rąk trafia cała suma pieniędzy, jaką otrzymujemy z tytułu najmu nieruchomości.
Rynek wtórny czy pierwotny?
Każdy z inwestorów musi sobie odpowiedzieć na pytanie jaki rynek nieruchomości lepiej odpowiada jego potrzebom. Dla jednych rynek wtórny jest zawsze odniesieniem, ze względu na lokalizację bliżej centrów miast. Natomiast rynek pierwotny ma przewagę w postaci nowszych budynków, a także nowoczesnych rozwiązań technicznych.
Bez względu na wybór rynku, z jakiego zdecydujemy się zakupić nieruchomość, warto jest nasze poszukiwania ograniczyć do kilku dzielnic czy ulic. W ten sposób poszukiwania wymarzonej przez nas nieruchomości będą łatwiejsze i znacznie bardziej efektywne.
Inwestowanie w nieruchomości staje się coraz popularniejszą metodą zarobku. Nie powinno to jednak nikogo dziwić, ponieważ potencjalne zyski z tego typu działalności mogą być naprawdę duże.
Artykuł powstał we współpracy z Inwestuj w nieruchomości |