Co na ścianę po usunięciu boazerii?

Co na ścianę po usunięciu boazerii?

Prasówki

W latach 80-tych ubiegłego stulecia serca Polaków podbijała boazeria. Cienkie deski, układane od podłogi do sufitu, zdobiły większość mieszkań w blokach. Dziś ówcześni miłośnicy boazerii coraz chętniej robią remonty i zrywają ze ścian deski. Podczas planowania nowej aranżacji wnętrz pojawia się często pytanie o to czym teraz udekorować ściany?

Farba

Kiedy zdecydujemy się na remont i usunięcie boazerii ze ścian najczęściej zastępuje ją farba. Malowane powierzchnie optycznie powiększają pomieszczenie, sprawiają, że wydaje się ono bardziej przestronne i czyste. Dodatkową zaletą farb jest bardzo szeroka gama kolorystyczna, która pozwala na dowolne tworzenie barwnej przestrzeni w domu.

Tapeta

Choć w sklepach można znaleźć szeroką gamę różnych tapet, to czas ich największej popularności już minął. Nie oznacza to jednak, że nie są wykorzystywane do aranżacji nowych lub remontowanych wnętrz. Jest nadal grupa osób, które korzystają z maskujących właściwości tapet np. z powodu krzywych ścian. Niewątpliwą zaletą tapet jest możliwość ukrycia pod nimi wszelkich nierówności, których jest całkiem sporo m.in. w blokach.

Glazura

Mozaiki i płytki szklane lub ceramiczne to kolejna opcja wykończenia ścian po usunięciu boazerii. Choć najczęściej układane są one w kuchniach i łazienkach można skorzystać z nich również urządzając korytarz czy przedpokój. Ułożenie glazury od podłogi po sufit sprawi, że pomieszczenie będzie wyglądało na sterylne i stanie się zimne, ale połączenie glazury z farbą lub tapetą sprawdzi się wspaniale.

Panele drewniane

Dla tych, którzy byli i pozostali miłośnikami drewnianego wykończenia ścian stolarze przygotowali zamiennik boazerii jakim są panele. W sklepach dostępnych jest wiele różnych modeli. Jednymi z najchętniej kupowanych są panele w kształcie dużych kwadratowych lub prostokątnych płyt, z których układana jest boazeria angielska. Innym rodzajem paneli są nowoczesne panele Gepto. Mają one budowę żaluzjową dzięki czemu doskonale rozpraszają dźwięk. Ten rodzaj paneli sprawdza się przede wszystkim w blokach, gdzie chroni domowników przed czujnym uchem sąsiada.

Boazeria, która była hitem pod koniec ubiegłego wieku, dziś już straciła swój blask w naszych oczach. Pragniemy, aby nasze domy były urządzone modnie i elegancko. Dlatego coraz większa grupa posiadaczy boazerii decyduje się na remont i wymianę starych desek na farbę, tapetę czy glazurę. Zatwardziali miłośnicy drewna stawiają często na nieco nowszą odsłonę boazerii jaką są panele drewniane.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez Gepetto stolarnię specjalizującą się w produkcji paneli ściennych i blatów drewnianych

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments