Co robić, gdy już naprawdę nie chce się pracować?

Co robić, gdy już naprawdę nie chce się pracować?

Artykuł Miesiąca Firma

Są chwile, niezależnie od tego, czy jesteś menedżerem, czy nie, kiedy lenistwo przezwycięża wszystko inne. Powszechne jest wchodzenie na portale społecznościowe dla jednych lub oglądanie kilku odcinków ulubionego serialu dla innych. Następnie szukasz wszystkiego, co mogłoby cię rozproszyć, zamiast zająć się zadaniem, którego nie chcesz wykonać. Godziny mijają, a ty pod koniec dnia czujesz się winny, że nie zrobiłeś tego, co powinieneś był zrobić. Co należy robić w takich przypadkach?

Zacznij od małych kroków.

To może wydawać się bardzo proste, ale jest bardzo skuteczne. Wmawianie sobie, że jest się w czasie pracy, oznacza również myślenie, że potem już nas nie będzie, więc równie dobrze można się nie oszczędzać. Kiedy już to przemyślisz, możesz przejść do drugiej części metody, jeśli nadal nie masz motywacji: podziel swoje zadanie tak bardzo, jak to tylko możliwe. W istocie każde zadanie jest tylko ciągiem innych i można je podzielić.
Na przykład, jeśli musisz napisać artykuł, musisz włączyć komputer, zrobić kilka badań, przeczytać kilka dokumentów, otworzyć edytor tekstu, napisać tytuł, napisać jeden akapit, potem drugi. Więc, zamiast mówić sobie, że musisz napisać artykuł, co wiąże się z tymi wszystkimi czynnościami, po prostu zajmij się każdym zadaniem z osobna i spokojnie. Nie martw się, ponieważ wykonanie jednego zadania często prowadzi do następnego. Po kilku minutach całkowicie przezwyciężysz swoje lenistwo. Co więcej, gdy tylko całe zadanie zostanie ukończone, poczujesz się dumny, że je wykonałeś.

Przejście do innego zadania roboczego.

Tak, wiemy: to zadanie jest pilniejsze niż tamto. Umieściłeś go nawet na swojej liście rzeczy do zrobienia, aby miał pierwszeństwo! Ale mimo tej małej wskazówki, nic się nie dzieje: naprawdę nie chcesz tego robić.
Inne zadania będą musiały być wykonane, nawet jeśli to jedno byłoby pilniejsze. Jeśli poprzednia technika nie zadziałała, to równie dobrze możesz przejść do czegoś innego. W każdym razie, w przyszłości będziesz musiał poświęcić czas na to inne zadanie. Jeśli po wykonaniu tego zadania motywacja nie przyjdzie, po prostu wybierz inne, do wykonania następnego dnia. Przynajmniej masz dobry start!

Poświęć 5 minut na zastanowienie się.

Kiedy naprawdę nie masz ochoty na wykonanie jakiegoś zadania, czasami jest to spowodowane tym, że straciłeś z oczu jego długoterminowy cel. Skupiamy się tylko na tym, że musimy to zrobić, nie myśląc o tym, co się z tym wiąże.
Na przykład, twoim ostatecznym celem może być awans, wyższe wynagrodzenie, spokojne wakacje, rozwój firmy… Skupiając się na tym celu, jesteś bardziej zmotywowany i chcesz bezzwłocznie wykonać zadanie. Będziesz również czuć dumę, gdy to się skończy i możesz to sobie powiedzieć. Nie krępuj się zapisać tego celu i umieścić go obok siebie, na przykład na karteczce.

Wykonaj osobiste zadanie.

Być może posunąłeś się dalej i jesteś w całkowitej inercji: nie chcesz pracować! W takim przypadku jednym z rozwiązań jest po prostu… przestać działać. Równie dobrze możesz zastąpić zadania zawodowe takimi, które przyczyniają się do Twojego osobistego dobrobytu.
Nie sprawi to, że Twoja praca pójdzie dalej, ale przynajmniej zrobisz coś pozytywnego. Jeśli masz, na przykład, naczynia leżące wokół, telefon, trochę prac domowych lub pranie do powieszenia, lub odłożyć, zrób to! Przynajmniej pozbędziesz się ich na przyszłość i nie będziesz w stanie inercji. Jeśli masz zamiar tracić czas, równie dobrze możesz to zrobić na coś, co powinieneś był zrobić później.

Zaczerpnąć świeżego powietrza.

Czasami nie chce Ci się pracować lub wykonywać osobistych obowiązków. Jesteś w trybie „nic nie rób”. Zamiast marnować swój czas, możesz zrobić coś dobrego dla siebie! Trudno będzie Ci wykonać zadanie, jeśli będziesz je wykonywał z zerową motywacją.
W tym przypadku nie wahaj się wyjść na spacer, jeśli lubisz chodzić na spacery lub założyć sportowe ubranie. Przynajmniej po tych dwóch czynnościach poczujesz się znacznie lepiej. Przede wszystkim mogą one podnieść Twoje morale, a tym samym dać Ci wystarczająco dużo przekonania do wykonania zadania, które wydaje Ci się nie do wykonania. Twój mózg może nawet pracować nad zadaniem, podczas gdy ty je wykonujesz.

Nie czuj się winny, ponieważ Twoje dobre samopoczucie ma pierwszeństwo przed biznesem. Może to być również przydatne, gdy musisz wykonać jakieś kreatywne zadanie, a twój mózg się blokuje.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments