Czy Bitcoin i inne kryptowaluty zastąpią kiedyś dolary?

Czy Bitcoin i inne kryptowaluty zastąpią kiedyś dolary?

Aktualności

W ostatnim czasie bardzo dużo mówi się o bitcoinach. Wzbudzają na rynku finansowym wiele emocji zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych. Nie każdy jednak wie czym dokładnie są kryptowaluty i na jakiej zasadzie działają. Co jakiś czas pojawiają się wśród ekspertów spekulację, że dolar może zostać wyparty przez bitcoina. Czy to jest w ogóle możliwe? Jaka czeka nas przyszłość w dobie kryptowalut?

Kryptowaluty – czym są i jak działają?

Najogólniej rzecz biorąc, kryptowalutą nazywamy walutę wirtualną. Osoba posiadająca taki rodzaj waluty może przechowywać ją na swoim komputerze bądź na smartfonie przy pomocy aplikacji nazywanej potocznie „portfelem”. Wszelkie transakcje odbywają się drogą elektroniczną. Każda jednostka kryptowalutowa posiada unikatowy kod, dzięki któremu nie można jej kopiować, co ma zapobiec ewentualnym oszustwom. Bardzo istotny jest też fakt, że kryptowaluty nie mają żadnego centralnego banku tak jak i Internet nie ma swojego „centrum”.

Wartość takiej wirtualnej waluty zależy od wolnego rynku, a wszelkie odbywające się transakcje nie są z góry nadzorowane. Największą zaletą kryptowaluty jest wygoda i szybkość, które w dzisiejszym świecie są bardzo pożądane. Nie ma możliwości, aby ktoś z zewnątrz zablokował konto użytkownika, nawet komornik nie może zająć portfela, co więcej przy przelewach nie ma pośredników-co oznacza, że transakcja odbywa się tylko pomiędzy nadawcą a odbiorcą, z pominięciem banków czy innych instytucji finansowych. Mało tego, użytkownik jest anonimowy, nie trzeba podawać swoich danych osobowych.

Najbardziej znaną kryptowalutą jest bitcoin (w skrócie BTC). Bitcoin najlepiej sprawdza się Internecie, gdyż jest to waluta cyfrowa. Szczególne zastosowanie ma w mikropłatnościach internetowych oraz w handlu międzynarodowym.

Bitcoin vs. Dolar

Bitcoiny niewątpliwie mają liczne zalety, ale ma też kilka wad, które znacząco utrudniają upowszechnienie się tego środka płatności. Przede wszystkim niekorzystnym zjawiskiem jest duża niestabilność ich wartości, która nie jest podyktowana „z góry”, lecz rządzi się prawami wolnego rynku i nie podlega żadnej kontroli. Natomiast dolar jest znacznie pewniejszy i bardziej przewidywalny. Już sam fakt, że transakcje odbywają się za pośrednictwem banku, stwarza poczucie komfortu i bezpieczeństwa, gdyż przyzwyczajeni jesteśmy, że duża instytucja czuwa nad naszymi środkami. Ludzie darzą większym zaufaniem klasycznego dolara niż wszelkie wirtualne waluty. Trudno się temu dziwić, wszakże ryzyko nie zawsze popłaca, a w tym przypadku można więcej stracić niż zyskać.

Prezydent Stanów Zjednoczonych- Donald Trump ostrzega nawet przed inwestowaniem w jakąkolwiek kryptowalutę, według niego wartość bitcoina podlega ogromnym wahaniom i wiąże się z dużym ryzykiem. Bardzo niepokojące są również doniesienia o upadkach giełd kryptowalut, przez co użytkownicy tracą dostęp do swojego portfela i mają problem z odzyskaniem środków.

Wielu ekspertów finansowych twierdzi, że mało prawdopodobne jest, aby bitcoin wygrał pojedynek z dolarem. Do tej pory zbyt rzadko BTC używa się w życiu codziennym, aby klasyczne waluty w tym dolar zostały przez niego zastąpione. Nie oznacza to, że kryptowaluty całkowicie znikną, jednakże korzystać z nich będą raczej hobbyści i entuzjaści nowinek technologicznych. W najbliższej przyszłości bitcoin ani inne wirtualne waluty raczej nie zagrożą dolarowi, chyba że zaczną spełniać standardy ekonomicznej wartości pieniądza oraz osiągną stabilizację wartości. Obecnie nie ma widoków na osiągnięcie względnej równowagi oraz nastąpienie aż tak radykalnych zmian.

Jaka jest przyszłość bitcoina?

Prawdopodobnie bitcoin nie zniknie, ale możliwe, że jego funkcje ulegną znaczącym zmianom. Zgodnie ze stanowiskiem banku JP Morgan może mieć on świetne zastosowanie w tzw. podziemnej ekonomii. Przyszłość bitcoina jest niepewna, bowiem w obecnej formie nie wpisuje się w ekonomiczną definicję pieniądza, a co za tym idzie ma on słabą pozycję w porównaniu z tradycyjnymi walutami.

Grząski grunt nie sprzyja prowadzeniu interesów, a inwestorzy boją się dramatycznych spadków wartości bitcoina, więc prawdopodobne jest, że będą rezygnować z tego środka płatności z powodu zbyt wysokiego ryzyka. Istnieje też realne zagrożenie wykorzystania bitcoinów na czarnym rynku do celów przestępczych oraz do prania brudnych pieniędzy. Niektórzy entuzjaści bitcoina zajmują inne stanowisko – święcie wierzą, że jest to „pieniądz przyszłości” i uważają, że za kilka lat zrewolucjonizuje cały świat. Jak grzyby po deszczu rośnie także liczba sklepów, w których można dokonać płatności walutą wirtualną. Zdania na ten temat są jednak podzielone, a więc wszystko może się zdarzyć. Czy bitcoin się obroni? Czas pokaże.

Źródło informacji – https://odkryjbitcoin.pl/

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments