Czy można cofnąć przelew bankowy?

Czy można cofnąć przelew bankowy?

Poradnik Klienta

Czy można cofnąć przelew bankowy? Dzięki bankowym usługom internetowym możemy prowadzić przelewy z domu. Samodzielne zlecanie operacji wymaga jednak dużej dokładności. Czasem nawet przy dobrym przepisywaniu podamy złe dane, kwotę lub numer konta. Co sprawić, gdy zorientujemy się, że zatwierdziliśmy błędne zlecenie? Czy można cofnąć przelew? Jak odzyskać pieniądze przesłane na błędne konto?

 

Błędny przelew – które są konsekwencje?

Często dokonujemy wiele przelewów naraz zaś w pośpiechu, by pieniądze szybko przybyły do oczekujących. To łatwo o pomyłkę. Potrafią wówczas być niepoprawne dane adresata, za duża kwota przelewu lub źle przepisany numer konta. Każda z pomyłek wymaga innego tworzenia a chyba nieść za sobą inne konsekwencje:

Błędne dane kliencie

Wpisanie niepoprawnego imienia, literówka w imieniu, czy błędny adres odbiorcy przelewu to niemal szkodliwe pomyłki, które możemy wykonać. Banki weryfikują zlecenia tylko po numerze konta, więc przelew i oczywiście zostanie przesłany do poważnej osoby (oczywiście, gdyby nie było pomyłki w punkcie konta).

Jedynym wyjątkiem są nowo powstałe rachunki. Kiedy zakłada się nowe konto i chce zasilić je artykułem z obowiązującego, należy dokładnie wpisać dane. Jeśli coś nie będzie się zgadzać, bank może skończyć przelew.

Zbyt astronomiczna kwota przelewu

Czasem dodatkowe zero lub źle postawiony przecinek sprawia, że wysyłamy komuś sumę dziesięciokrotnie większą od zamierzonej (zamiast 500 zł możesz dać 5000 zł). W tym przypadku problem staje się wiele bardziej poważny. Bank nie odpowiada za pomyłki mężczyzn w obecnej kwestii a że nie zechcieć anulować zatwierdzonego przelewu. W tym wypadku można jedynie zetknąć się z klientem i poprosić o zwrot różnicy w ilościach.

Oczywiście, jeśli zatwierdzona suma będzie cenniejsza niż środki widoczne na twoim rachunku, przelew nie zostanie stworzony. W sukcesu za wysokich przelewów z datą przyszłą ważna w trybie natychmiastowym wybrać pieniądze z konta (tak żeby dostępna suma była słabsza od zleconej). To uniknie się realizacji zlecenia.

Zły numer konta bankowego

Błędny numer konta to najogromniejszy problem. Oczywiście systemy bankowe są tak zrobione, by eliminować najczęstsze pomyłki. Jeśli wpisze się za mały lub za duży czas cyfr, okienko z komunikatem poinformuje o błędzie, lub przelew nie jest wykonany i gość z banku zetknie się z jego zleceniodawcą.

Brak w pory cyfr lub złe ich wpisanie to szybko całkiem nowa rzecz. Pół biedy, jeśli zlecimy tekst na odrębne konto. Bank go nie zrealizuje lub wręczy transfer w porządku kilku dni roboczych (okres oczekiwania może kłócić się w zależności od regulaminu, w wybranych bankach trwa ledwie dzień, w obcych nawet ponad tydzień). Gdy jednak błędny numer jest zdolny, to pieniądze trafią na inni rachunek. Systemy bankowe weryfikują tylko numery, to nawet jeżeli dane adresata wpiszesz poprawnie, a czas liczb nie będzie się zgadzał, to pieniądze otrzyma druga osoba.

Cofnięcie przelewu – co robić?

Popełniliśmy błąd w punkcie konta. Co już? Do kogo należy się zwrócić? W zależności od banku możemy wykonać:

anulowanie samodzielne z poziomu bankowości internetowej – widoczne w kilkorgu bankach. Zwykle dotyczy tylko przelewów z datą przyszłą;
anulowanie przez infolinię – anulacja przez kontakt z specjalistą. Nie zawsze jest dodatkowa (szukaj wiedzy w regulaminie banku), czasem zostaniesz odesłany do oddziału;
anulowanie w oddziale – osobiste podpisanie odwołania transakcji.

Anulowanie przelewu – kiedy jest dodatkowe, i gdy nie?

To, czy można cofnąć zlecony przelew, chce od dwóch czynników:

regulaminu banku

Bank chyba nie zgodzić się na rozwiązanie przelewu, jeśli w regulaminie jest przedmiot, że praca nie anuluje zajęć z datą bieżącą. Większość banków nie robi wywiadów z anulacją, jeśli przelew ma odroczoną datę płatności, nie jest toż wprawdzie regułą (znów zależy tylko od regulaminu).

czasu, jaki upłynął od złożenia przelewu

Dodaje się oraz szybka reakcja. Wykryliśmy pomyłkę – od razu skontaktujmy się z bankiem odpowiadającym za konto, z którego wysłaliśmy pieniądze. Jeśli sprawa nie została również zrealizowana (można się tego dowiedzieć, sprawdzając sesje Elixir banku, czyli tabele sesji przychodzących i idących), ważna ją otworzyć. A jeśli pieniądze poszły teraz na obce konto, z stanu naszego banku nie będzie się już dało nic zrobić.

Przelew na złe konto – jak odzyskać pieniądze a czyli wtedy w ogóle możliwe?

Gdy pieniądze zostały już przelane na konto błędnego adresata, nie jesteśmy uprawniona do reklamacji w banku. To my popełniliśmy błąd, nie instytucja. Oczywiście bank może zaoferować uwaga w odzyskaniu pieniędzy i skontaktować się z bankiem, do którego poszedł przelew. Stanowi toż wprawdzie jedynie dobra opinia, nie obowiązek. Na energii zapisu Sądu Najwyższego z grudnia 2008 roku, bank jest obowiązek wykonać zlecenie wspólne z pewnym daniem i zasadami współżycia społecznego. Co oznacza, że do jego działań nie należy odzyskanie błędnie zaadresowanych przez nas pieniędzy.

Jeśli bank zgodzi się pomóc, może wysłać do przypadkowego odbiorcy wezwanie do zapłaty na energii zasad kodeksu cywilnego, który występuje, że „każdy, kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem drugiej osoby, jest odpowiedzialny do dania korzyści w naturze, i jak to niezwykłe, do zwrotu wartości”. Dla przypadkowo obdarowanego nazywa to obowiązek zwrotu pieniędzy (w kraju było toż bezpodstawne wzbogacenie się).

Zaproszenie do oddania wpłaty powinno wynosić kwotę podlegającą zwrotowi, termin odesłania sumy i numer rachunku osoby, która zamierza odzyskać swój majątek. Pewnie nie jest gwarancji, że po wysłaniu wezwania odzyskamy własne pieniądze. Jeśli osoba, która otrzymała błędny przelew, uchyla się od zwrotu, można już tylko zgłosić sprawę do sądu. W trakcie postępowania bank nie jest zawsze ścianą oraz nie ponosi żadnej odpowiedzialności.

Ile kosztuje cofnięcie przelewu?

Pomyłka może nas drogo kosztować, nawet jeżeli przelew uda się anulować jeszcze przed wysłaniem do błędnego adresata. Bank za udzieloną pomoc może wziąć opłatę. Dodatkowa technologia jest realizowana wyłącznie z winy osoby, która błędnie wpisała informacje oraz musi zaangażowania pracowników firmie. W zależności od banku za anulację zapłacimy od 20 do 30 zł. Właśnie są banki, które anulują przelewy za darmo, wszystko zależy przecież od podpisanego przez klienta regulaminu.

Jeżeli bank rozpocznie się usługi w odzyskaniu już przelanych pieniędzy, policzy nam również bardzo. W zależności od prac zapewne istnieć wtedy suma od 60 do 120 zł.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments