Czy polska firma budowlana może świadczyć usługi w Niemczech?

Czy polska firma budowlana może świadczyć usługi w Niemczech?

Artykuł Miesiąca

Wielu przedsiębiorców, którzy rozważają działanie na zagranicznych rynkach, musi zrobić odpowiednie rozeznanie prawne. W przypadku Unii Europejskiej istnieje możliwość świadczenia usług w innych krajach członkowskich. Niemcy podpisały z Polską umowę, której celem jest ochrona przed podwójnym opodatkowaniem. Co to oznacza w praktyce? Można prowadzić własny biznes na terenie jednego z wymienionych państw i płacić podatki tylko w jednym z nich. Jakie działania należy podjąć, aby wszystkie przebiegało zgodnie z prawem? Jakie wymagania trzeba spełnić? Poznaj wszystkie najważniejsze informacje dotyczące prowadzenia polskiej firmy budowlanej w Niemczech!

Polska firma w Niemczech – czy może świadczyć tam legalnie swoje usługi?

Polska firma może działać legalnie w Niemczech, świadcząc tam swoje usługi – zostało to już zasygnalizowane we wstępie. Istnieją wówczas różne opcje działania, które zapewniają stosunkowo sporą swobodę przedsiębiorcom. Z jednej strony można założyć firmę bezpośrednio w Niemczech i funkcjonować przede wszystkim na tamtejszym rynku, z drugiej – kierować ofertę powstałego w Polsce biznesu za zachodnią granicę. Spośród przedsiębiorstw działających w różnorakich sektorach, to właśnie firmy budowlane cieszą się wielką i niesłabnącą popularnością. Polacy doceniani są za profesjonalizm, a cenę ich usług uznaje się za atrakcyjną i w porównaniu do innych ofert – tanią. Z tego powodu młodzi przedsiębiorcy, którzy specjalizują się np. w remontach, chcąc zarabiać na własny kierunek, szukają sprzyjających rozwojowi rynków.

Jak wygląda w praktyce prowadzenie polskiej firmy budowlanej w Niemczech?

W poniższym tekście skupimy się przede wszystkim na aspektach związanych z prowadzeniem polskiej firmy budowlanej na terenie Niemiec i wymaganiach formalnych z tym związanych. Tego typu przedsiębiorstwa powinny zostać odpowiednio zarejestrowane. Nie ma znaczenia, kto prowadzi dany biznes, ale gdzie, dlatego konieczne będzie zgłoszenie do niemieckiego urzędu skarbowego (Finanzamt). Najczęściej odbywa się to w ramach ubiegania się o Steuernummer, czyli numer podatkowy, będący odpowiednikiem NIP-u. W tym celu należy oczywiście skompletować i dostarczyć odpowiednie dokumenty. Oprócz tego wymagane jest spełnienie jeszcze innych kryteriów, a mianowicie dysponowanie siedzibą firmy zlokalizowaną w Niemczech oraz prawidłowe prowadzenie księgowości. W obu kwestiach pomocne może okazać się wsparcie specjalistów, dlatego warto rozważyć podjęcie kontaktu z biurem rachunkowym.

Polska firma budowlana w Niemczech a podatki – najważniejsze informacje

W przypadku firm budowlanych obowiązują je wszystkie podatki przewidziane dla przedsiębiorców, w tym m.in. podatek dochodowy od wynagrodzenia (Lohnsteuer). Co więcej, w Niemczech istnieje również Bauabzugsteuer, będący podatkiem budowlanym. Wynosi on 15% i nalicza się go od każdej wystawionej faktury. Za jego odprowadzenie odpowiada zleceniodawca. Przedsiębiorcy mogą jednak ubiegać się o zwolnienie z tego świadczenia, o ile świadczą usługi dla innych podmiotów, a nie osób prywatnych. Należy wówczas złożyć wniosek o Freistellung. Rozpatrzenie pisma i wydanie decyzji – ważnej najczęściej rok – trwa ok. miesiąc. Warto podkreślić, że zwolnienie z podatku budowlanego uznaje się za formalność, wystarczy, że przedsiębiorca nie ma żadnych zaległości w urzędzie skarbowym.

Czy warto prowadzić polską firmę budowlaną w Niemczech?

Prowadzenie polskiej firmy w Niemczech ma wiele zalet istotnych z perspektywy rozwoju dobrze prosperującego biznesu. Tamtejsza sytuacja gospodarcza jest stabilna, a rynek atrakcyjny dla osób zajmujących się świadczeniem usług budowlanych, zwłaszcza że jest na nie spory popyt. Większość procedur uznaje się za stosunkowo proste i niewiele trzeba, aby legalnie działać na terenie Niemiec. Podobnie sytuacja ma miejsce z uzyskaniem zwolnienia z podatku budowlanego, dlatego warto korzystać z oferowanych ulg.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments