Czy warto zrobić kurs na wózki widłowe?

Czy warto zrobić kurs na wózki widłowe?

Polecane portale

Kursy na wózki widłowe to jedne z najchętniej i najczęściej wybieranych szkoleń. Uprawnienia na wózki widłowe przydają się na stanowisku magazyniera, w sektorze budowalnym, transportowym, a także w dużych marketach, Szkolenie w tym zawodzie to większa szansa na znalezienie dobrze płatnej pracy.

Wózki widłowe są kwalifikowane jako urządzenia transportu bliskiego (UTB). Mogą wykorzystywane przy obsłudze hal magazynowych, do przewożenia ładunków na krótkie odległości. Wózki widłowe mogą mieć napęd spalinowy lub elektryczny. Urządzenia te często są wykorzystywane do prac załadunkowych i rozładunkowych, a także do przemieszczenia ładunku z miejsca na miejsce. 

Najpopularniejszym rodzajem wózków widłowych są wózki jezdniowe podnośnikowe. Dzięki nim można przewozić ładunki o dużej masie, a do tego załadować je na dużą wysokość. Wózki widłowe mogą być wyposażone w kosz zamontowany na szczycie wózka, specjalne widły lub inny osprzęt. Urządzenia te mogą być również klasyfikowane jako czołowe lub boczne. 

Kursy na wózki widłowe – co obejmują?

Kursy na wózki widłowe to specjalistyczne szkolenia, na których kursanci uczą się obsługi wózków. Poznają także wiedzę teoretyczną na temat budowy urządzeń, przepisów UDT oraz zasad BHP podczas pracy operatora wózka. Zajęcia odbywają się w formie wykładów prowadzonych przez specjalistów w tej dziedzinie. Druga część kursu to ćwiczenia praktyczne na wózku widłowym. Podczas nich uczestnicy ćwiczą swoje umiejętności jazdy i operowania urządzeniem wraz z załadunkiem i bez niego.

Po ukończeniu kursu na wózki widłowe każdy uczestnik, aby zdobyć uprawnienia, musi zdać egzamin państwowy przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego. Egzaminatorzy sprawdzają wiedzę teoretyczną kursantów, muszą oni odpowiedzieć na kilka pytań. Następnie przeprowadzany jest test umiejętności praktycznych, podczas którego egzaminowany musi wykonać określone zadania na wózku widłowym, np. przewieźć ładunek z jednego miejsca na inne. Po zdaniu egzaminu kursant uzyskuje uprawnienia i dokument potwierdzający kwalifikacje do pracy na wózkach widłowych. 

Kursy na wózki widłowe – czy warto?

Uprawnienia na wózki widłowe, jakie można uzyskać po ukończeniu kursu, dają lepsze możliwości na zdobycie pracy i otrzymywanie wyższej pensji. Dodatkowo takie uprawnienia umożliwiają również pracę za granicą, np. w Niemczech czy Holandii, gdzie można uzyskać wyższe wynagrodzenie niż w Polsce. Uprawnienia na wózki widłowe to możliwość wyboru miejsca pracy, ponieważ operatorzy na takie urządzenia są poszukiwani w wielu branżach. 

Kurs na wózki widłowe może ukończy prawie każdy, ponieważ uczestnikom nie stawia się dużych wymagań. Najważniejszym z nich jest wiek – kursant musi być pełnoletni, mieć minimum wykształcenie podstawowe oraz przedstawić zaświadczenie od lekarza o braku przeciwwskazań do pracy na wózku widłowym. 

Kursy na wózki widłowe to szybki i prosty sposób na zdobycie uprawnień, które dają możliwość zdobycia nowego zawodu. Dzięki nim można zmienić pracę w kraju lub wyjechać za granicę, aby tam pracować w zawodzie operatora wózka.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments