Dlaczego ogrzewanie postojowe przydaje się w zimie?

Dlaczego ogrzewanie postojowe przydaje się w zimie?

Aktualności

Współcześnie ludzie coraz więcej czasu spędzają w podróży. Da się to zaobserwować już po ilości samochodów widocznych na ulicy oraz samym trybie życia – każdy jest w biegu, goniąc czy to za pieniędzmi, czy też za lepszym życiem. W związku z tym wszystkim coraz częściej korzysta się właśnie z aut. Z uwagi na to warto zadbać, by korzystanie to było tak komfortowe, jak tylko się da. Choć wydawałoby się, że zimą – ze względu na bardzo niskie temperatury – jest to praktycznie niewykonalne, tak naprawdę jest na to idealne rozwiązanie – ogrzewanie postojowe. Czym ono właściwie jest i z czym możemy się liczyć po zainstalowaniu go w naszym aucie?

Rodzaje i sposób działania ogrzewania postojowego

Już na początku musimy wyjaśnić, że ogrzewanie postojowe służy do rozgrzania wnętrza samochodu, zanim jeszcze do niego wejdziemy. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, dla których problemem jest bardzo niska temperatura we wnętrzu samochodu, zwłaszcza w okresie zimowym. Jak to działa? Wszystko zależy od rodzaju tego ogrzewania, których w sumie są dwa.

Decydując się na powietrzne ogrzewanie postojowe inwestujemy w system, który wsysa zimne powietrze do znajdującego się pod maską samochodu agregatu. Ten z kolei je ogrzewa, by wypuścić je przez system wentylacji do kabiny. Podejmując z kolei decyzję o zainstalowaniu ogrzewania postojowego wodnego kupujemy system, w którym agregat (również pod maską samochodu) ogrzewa płyn chłodniczy znajdujący się w silniku. Następnie za pośrednictwem wiatraczków wydzielane w ten sposób ciepło trafia do systemu wentylacji, skąd z kolei jest kierowane bezpośrednio do kabiny pasażerskiej.

Czemu korzystać z tego systemu w zimie?

Korzystanie z systemu ogrzewania postojowego w zimie jest najlepszym rozwiązaniem, na jakie możemy się zdecydować, nie tylko ze względu na komfort, ale też – a dla niektórych przede wszystkim – z ekonomicznego punktu widzenia. Włączając system ogrzewania przed uruchomieniem silnika, niezależnie od rodzaju ogrzewania, na jaki się zdecydowaliśmy, sprawiamy, że silnik (zupełnie przy okazji) zostanie rozgrzany do optymalnej temperatury. W momencie ruszania zużywać będzie zatem znacznie mniej paliwa do swojego rozruchu. Przekłada się to również na lepsze smarowanie i efektywniejszą jego pracę, co z kolei znacząco może zmniejszyć jego awaryjność.

Ogrzewanie postojowe działa w bardzo intuicyjny i wygodny sposób, a kontrolować je możemy nawet popijając kawę w domu, z poziomu aplikacji mobilnej. Ta pozwala nie tylko na włączanie i wyłączanie systemu, ale chociażby i ustalanie pożądanej przez nas temperatury.

Podsumowanie

Ogrzewanie postojowe jest czymś, co może okazać się zbawienne dla osób często przebywających w samochodzie, a narzekających – zwłaszcza zimą – na to, że mają w nim zimno. Pozwala ono nie tylko zwiększyć komfort każdej podróży samochodem, ale i oszczędzić nieco pieniędzy. Jest bardzo ekonomicznym rozwiązaniem, zwłaszcza biorąc pod uwagę klimat naszego państwa, w którym przez zdecydowaną część roku pogoda znacząco odbiega od bycia ciepłą i przyjemną.

Tekst powstał we współpracy z eberspaecher.pl/
0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments