Do kiedy można złożyć wniosek na świadczenie 500 plus

Do kiedy można złożyć wniosek na świadczenie 500 plus

Aktualności

Do kiedy można złożyć wniosek na świadczenie 500 plus i komu na pewno nie przysługuje? Sprawdź aktualny wzór wniosku o świadczenie 500+. 500 + na pierwsze dziecko czyli, które? Kompendium wiedzy w jednym miejscu. Złożyłeś wniosek według aktualnego wzoru wniosku o 500 plus? Komu przysługuje świadczenie i od kiedy będą wypłaty na nowy okres? Dowiedz się jakie dokumenty są potrzebne.

Do kiedy można złożyć wniosek na świadczenie 500 plus

 

Rodzice korzystający ze świadczenia 500 plus wcześniej czyli w roku ubiegłym są z pewnością zorientowani w temacie terminów składania wniosków oraz szeregu możliwości ubiegania się o tak zwane świadczenie wychowawcze z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej ale świeżo upieczeni rodzice nie są aż tak obeznani w temacie na jakie a właściwie, na które dziecko można złożyć wniosek 500+, czym w ogóle jest owe świadczenie 500 plus oraz jakie dodatkowe dochody wliczają się do dochodu. Najczęściej zadawanym przez rodziców pytaniem dotyczącym świadczenia wychowawczego, którego pomysłodawcą jest Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej a w szczególności Pani Rafalska staje się być wątpliwość zasadności świadczenia na pierwsze dziecko.

Ogromna ilość rodziców żyjących w szczęśliwych związkach ale też i separacjach, które jak wiadomo nie są formalnie wyrokiem rozwodowym oraz samotni rodzice zastanawiają się czy dostaną 500+ na pierwsze dziecko. Skąd biorą się takie pytania jeśli wystarczyłoby zajrzeć do ustawy, która powinna wyjaśniać wszelkie wątpliwości wnioskujących o świadczenie 500 plus. No właśnie powinna ale nie do końca tak jest. Świadczenie wychowawcze przysługuje na każde drugie i kolejne dziecko bez wykazywania dochodów a co z pierwszym? Jeśli rodzic lub opiekun prawny chce ubiegać się o 500+ także na pierwsze dziecko to musi wykazać skrupulatnie swój dochód za rok poprzedni plus oświadczenie o obecnej sytuacji materialnej to znaczy, że istotne są również obecne dochody poza ubiegłorocznymi. Sprawa może komplikowac się jeśli oboje rodziców pracuje na pełen etat i siłą rzeczy większość z nich przekracza ustalony odgórnie próg dochodowy w kwocie 800 zł na osobę w rodzinie, chyba, że w rodzinie jest osoba z orzeczeniem o niepełnosprawności wtedy dochód na osobę w rodzinie nie może przekroczyć sumy 1200 zł. Świadczenie 500 plus na pierwsze dziecko z udokumentowanym dochodem? Pierwsze dziecko czyli, które…Basia, Zosia czy Mateusz?

Zgodnie z ustawą o świadczeniu wychowawczym za pierwsze dziecko uznaje się te dziecko, które jako pierwsze urodziło się w danej rodzinie czyli najstarsza pociecha. Komplikacje wprowadza również margines wieku do kiedy świadczenie 500 plus przysługuje podopiecznym czyli do ukończenia 18 roku życia. Jeśli dziecko ma rodzeństwo np. Karolina kończy za miesiąc 18 lat a Julia ma obecnie 7 lat to rodzice, których dochód na jedną osobę w rodzinie przekroczy kwotę 800 zł licząc na 3 osoby stracą prawo do pobierania 500+ na dwoje dzieci. Dlaczego? No właśnie takie sytuacje dają wiele wątpliwości i irytują rodziców ponieważ jest to wybieranie dzieci i dzielenie na lepsze i gorsze. Jeśli podana w przykładzie Karolina ukończy 18 lat to Julia według pomysłodawcy programu 500+ Julia zostanie formalnie jedynym dzieckiem w rodzinie. Dzieje się tak dlatego, że wniosek 500 plus skonstruowany jest bardzo pobieżnie i nie ma w nim miejsca na odpowiedź inną niż możliwa przewidywana.

W momencie kiedy Julia będzie jedynym dzieckiem w rodzinie według pomysłodawcy programu 500+ wtedy jej rodzice przekroczą magiczny próg dochodowy dzieląc swój roczny i ewentualny obecny dochód na 3 co sprawi, że te jedno dziecko będzie właśnie pozbawione dostępu do 500+. Jeśli natomiast zastanawiasz się czy złożyłeś lub złożysz dobry wniosek o 500+ to trafiłeś w idealne miejsce, które rozwieje wszelkie twoje wątpliwości. Aktualny wzór wniosku o świadczenie wychowawcze zaktualizowany na dzień 29.05.2018 roku znaleźć można na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej www.mpips.gov.pl. Wniosek o ustalenie prawa o świadczenie wychowawcze można pobrać z powyższej strony lub znaleźć na oficjalnej stronie MOPS w swojej miejscowości. Do wniosku o 500+ należy dołączyć bezwzględnie aktualne i własnoręcznie podpisane oświadczenie o dochodach wnioskodawcy swoich i osoby, która z nami mieszka.

Ogromna część z nas z biegiem czasu po prostu rozstaje się z różnych powodów a kolejnym pytaniem jakie rodzi się w głowach byłych partnerów to czy zasądzone alimenty wpływają na dochód do obliczania czy należy nam się 500+. Prosto ujmując każde dosłownie przyjęcie jakiejkolwiek należności to mogą być nowe stanowiska pracy albo wynagrodzenie za wynajem mieszkania lokatorom czy doraźne korepetycje wliczają się do obliczania dochodu stwierdzającego zasadność 500+.

Alimenty więc są stałym dochodem, który wpływa do rąk lub na konto co miesiąc i ma wpływ na obliczany dochód przez MOPS w twoim mieście. Wniosek można było składać drogą elektroniczna już od 1 lipca a droga tradycyjną od 1 sierpnia do września co dawało absolutną gwarancje otrzymania decyzji do końca października. Osoby składające wniosek 500+ w październiku otrzymają decyzję do końca listopada jednak z wyrównaniem za październik.

 

Artykuł powstał dzięki portalowi ekg Kołobrzeg

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments