Fierljeppen – narodowy sport Holendrów

Fierljeppen – narodowy sport Holendrów

Polecane portale Poradnik Klienta Prasówki

Fierljeppen to sport, który Holendrzy wprost uwielbiają. Jest to widowisko, na które zbierają się setki, a nawet tysiące Holendrów i oglądają zawody w tej dyscyplinie. Odbywają się one głównie w cieplejszych miesiącach, ponieważ właśnie wtedy warunki pogodowe najbardziej sprzyjają uprawianiu tego sportu. Na czym polega Fierljeppen i co takiego w nim przyciąga aż tylu widzów? Dlaczego warto pójść obejrzeć tego typu sportowe wydarzenie? Tego dowiesz się z tego tekstu.

Czym jest Fierljeppen i na czym polega?

Ten tradycyjny holenderski sport polega na tym, że zawodnicy przy pomocy bardzo długiej tyczki próbują pokonać nad kanałem wodnym jak największą odległość. Nazwa sportu pochodzi z języka angielskiego i oznacza „daleko skaczący”, co idealnie odwzorowuje cel tej dyscypliny. To, czym różni się od tradycyjnego skoku o tyczce to to, że odbywa się w wodzie. Po drugie, zawodnicy podczas skoku wspinają się na sam szczyt tyczki, aby zeskoczyć z niej na ląd. Sport ten wymaga ogromnego poświęcenia – potrzebna jest siła oraz odpowiednie utrzymywanie równowagi. Jest to dyscyplina zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn.

Warto wspomnieć, że jest to sport ligowy, która nazywa się NFB (holenderska liga Fierljep) i ma dwóch członków: The Frysk Ljeppers Boun (FLB) i Polsstokbond Holland (PBH). Członkowie reprezentują szereg departamentów. Razem reprezentują grupę około 600 aktywnych fierljepperów w Holandii.

Historia Fierljeppen

Oficjalne zawody w Fierljeppen organizowane są od setek lat. Pierwsze z nich odbyły się już w XVIII wieku! Prowincje, w których możesz je zobaczyć to przede wszystkim Fryzja, ale również Utrecht, Groningen oraz Północna Holandia. Oprócz tego niektórzy wykonują ten sport rekreacyjnie. Nad wieloma zbiornikami wodnymi będziesz w stanie obejrzeć, jak ludzie próbują swoich sił w tym sporcie. Zawody amatorów również pojawiają się w mniejszych miasteczkach. Rekord skoku to w tym momencie 21,51 metra.

Dlaczego warto obejrzeć zawody w Fierljeppen?

Ten sport jest unikalną i wyjątkową dyscypliną, której nie zobaczysz nigdzie indziej. Tylko w Holandii odbywają się oficjalne zawody w tym sporcie i będąc w jednej z tych prowincji, grzech nie skorzystać z takiej okazji. Z pewnością będziesz pod wrażeniem mocy i determinacji zawodników i sam będziesz chciał spróbować swoich sił.  Nie od dziś wiadomo, że sport łączy ludzi.

Dzięki uczestnictwu w zawodach na pewno znajdziesz wspólny język i tematy do rozmów z osobami z tego kraju. Być może poznasz kogoś, z kim miło spędzisz czas? Koniecznie zdecyduj się na obejrzenie zawodów Fierljeppen!

 Zainteresował Cię ten artykuł, a może szukasz pracy w Holandii? Wejdź na www.hollandconctracting.pl i znajdź ofertę dla siebie!

 

 

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments