Urazy, ale również choroby mogą być przyczyną licznych problemów z ruchomością. W takich przypadkach warto pomyśleć o pomocy fizjoterapeuty.
Skręcenie kostki, a może choroba neurologiczna? W tych przypadkach fizjoterapia będzie bardzo pomocna. Czym dokładnie jest fizjoterapia i jakie posiada ona zastosowanie?
Spis Treści
Fizjoterapia – co to jest?
Termin „fizjoterapia” odnosi się do jednej z nauk medycznych, która skupia się na leczeniu z użyciem sił fizycznych, w tym między innymi przez ruch, a także bodźce różnego pochodzenia – termiczne, elektryczne, świetlne czy też mechaniczne.
Głównym celem fizjoterapii jest rozwój, utrzymanie, a także przywrócenie pacjentom ich optymalnych zdolności ruchowych, także w skomplikowanych przypadkach.
Specjalista, który zajmuje się fizjoterapią, to fizjoterapeuta. Posiada on odpowiednią wiedzę, a także doświadczenie w prowadzeniu fizjoterapii z wykorzystaniem różnych metod dopasowanych indywidualnie do stanu zdrowia swojego pacjenta.
Aktualnie fizjoterapia posiada bardzo szerokie zastosowanie i przeznaczona jest ona dla wielu osób, które chciałyby zadbać o swoje zdrowie – także w przypadku pojawienia się różnego rodzaju urazów czy schorzeń, które mają wpływa na motorykę – ruchomość ciała.
Metody fizjoterapeutyczne – co wybrać?
Jak zostało wspomniane wcześniej, fizjoterapia stosuje różnego rodzaju metody, które pozwalają na uzyskanie bardzo dobrych efektów. Doświadczony specjalista może wówczas dopasować je tak, aby pozwoliły one na przyniesienie pacjentowi rezultatów widocznych w krótkim czasie.
Jakie metody fizjoterapeutyczne oferowane są obecnie przez gabinety zajmujące się fizjoterapią?
Metody stosowane w fizjoterapii:
- kinezyterapia – terapia ruchem, na przykład przez ćwiczenia fizyczne
- terapia manualna – masaże, które wykonywane są przez wykwalifikowanego terapeutę
- fizykoterapia – terapia metodami występującymi w przyrodzie, a także specjalnymi urządzeniami
Fizykoterapia może obejmować wiele różnych metod, wśród których warto wskazać między innymi na elektrostymulację, przezskórną stymulację nerwów – TENS, magnetoterapię, balneoterapię, laseroterapię, termoterapie – krioterapię oraz terapię ciepłem, hydroterapię czy światłolecznictwo.
Jak widać, fizjoterapia to szeroka gama procesów, które pozwalają na uzyskanie doskonałych wyników – także wtedy, gdy stan pacjenta jest poważny.
Kiedy warto udać się do fizjoterapeuty?
Do specjalisty takiego, jak fizjoterapeuta warto udać się w sytuacji, gdy odczuwamy różnego rodzaju dolegliwości wpływające na motorykę.
Dolegliwości te mogą wynikać zarówno z wad wrodzonych, jak również mogą być efektem przebytych urazów, kontuzji sportowych czy też powiązane są ze schorzeniami, które dolegają pacjentowi.
Fizjoterapia znajduje zastosowanie w takich dolegliwościach, jak:
- bóle głowy, w tym migreny
- bóle mięśniowe i stawowe
- zaburzenia funkcji nerwów
- nerwobóle
- lumbago
- rwa kulszowa
- dyskopatia
- przepuklina krążka kręgowego
- bóle kręgosłupa
- przepuklina pachwinowa
- drętwienie kończyn
- łokieć tenisisty, golfisty
- zespół cieśni nadgarstka
- ostrogi piętowe
- płaskostopie
- szpotawość stóp i kolan
- skolioza, lordoza i kifoza
- zaburzenia odczuwania temperatury
- zaburzenia czucia
- uszkodzenia chrząstek, więzadeł, łąkotek i innych tkanek
- stany po złamaniach kości
- stany po zwichnięciach
- stany pooperacyjne
Oczywiście, nie jest to pełna lista dolegliwości, z którymi warto zgłosić się do fizjoterapeuty, ponieważ może on pomóc swoim pacjentom także w szeregu innych sytuacji, gdy pojawiają się nieprzyjemne dolegliwości.
Gdzie udać się na fizjoterapię?
Aktualnie fizjoterapia dostępna jest w wielu różnych punktach, w tym także na NFZ. Niestety, długie kolejki do specjalisty powodują, że wielu pacjentów woli zdecydować się na skorzystanie z ofert prywatnych gabinetów fizjoterapeutycznych.
Fizjoterapia prywatnie to przede wszystkim krótszy czas oczekiwania na wizytę, ale również możliwość skorzystania z szerokiej gamy metod fizjoterapeutycznych, które umożliwiają szybsze uzyskanie pożądanych efektów!
Artykuł powstał we współpracy z firmą Rehaorthopedica z Krakowa.