Aktualna sytuacja w kraju i na świecie postawiła wiele sektorów gospodarki w trudnej sytuacji. Sprawdzamy sytuację pracownika na rynku zatrudnienia i analizujemy, gdzie najlepiej szukać pracy.
Pandemia, jaką wywołał koronawirus, dotyka prawie każdej branży w Polsce.
Niektóre sektory gospodarcze notują ogromne straty, kilkudziesięcioprocentowe spadki obrotów, czemu towarzyszy redukcja etatów, często upadek biznesu.
Jak się jednak okazuje, koronawirus to nie zawsze negatywny wpływ na finanse.
Niektórzy tracą zatrudnienie, ale inni mogą je znaleźć, zmieniając status z „bezrobotny”, na „zatrudniony”.
Komu dokładnie służy koronawirus, a komu przeszkadza i niszczy biznes?
Postanowiliśmy zebrać informacje na ten temat, korzystając ze sprawdzonych źródeł oraz porad ekspertów.
Spis Treści
Rynek pracy i finansów w Polsce
Marzec jest miesiącem, który dla Polski oznaczał ogromne zmiany. Rząd rozpoczął wprowadzanie coraz większych zaostrzeń, a koronawirus zbierał swoje żniwo, nie tylko pod względem zdrowotnym, ale także patrząc na firmowe finanse.
Kwiecień niestety pod tym względem nie jest w żaden sposób lepszy, ale nie każdy biznes narażony jest na spadek dochodów.
Jak wskazuje IMAS International, niemal 50% zatrudnionych w małych przedsiębiorstwach obawia się o swoje zatrudnienie. Praca w wielu placówkach nie jest stabilna.
Osób mających zatrudnienie w większych przedsiębiorstwach jest nieco mniej – lęk przed zwolnieniem przejawia nieco więcej niż 30%.
Warto jednak pamiętać, że koronawirus dotkną każdego sektora gospodarczego, ale poszczególne przedsiębiorstwa zależnie od charakteru działalności nie koniecznie muszą przejawiać wzrosty lub spadki.
Straty notuje florystyka, czy turystyka, ale zyski dotyczą branży spożywczej, czy transportu ładunków (głównie usługi kurierskie).
To czy dany pracownik boi się utraty pracy, zależy od tego, na czym opiera się konkretny biznes.
IMAS International wskazuje, iż ponad 50% przedsiębiorstw wskazuje, jakoby koronawirus odcisnął na firmie negatywne piętno, mimo tego, że sytuacja pandemiczna dopiero się rozwija.
Mniej niż 10% placówek określa skutki pandemii jako negatywne.
Pozostali uznali, iż sytuacja kraju w żaden sposób nie wpłynęła na finanse spółki lub jednoosobowej działalności gospodarczej.
A czy Twój biznes jest w pełni gotowy na efekty wywołane pandemią?
Weź pod uwagę skutki krótkoterminowe oraz długoterminowe, aby przygotować się na każdą ewentualność.
Gdzie jest praca?
Niestety, niektórzy pracownicy tracą zatrudnienie z powodu pandemii SARS-COV-2.
Znajdą się także osoby, które status bezrobotnego miały już przed nieprzyjemną sytuacją związaną z chorobą.
W takim razie, gdzie szukać, aby znaleźć pracę? Niektóre biznesy redukują etaty, ale wiemy, że zarówno natura, jak i gospodarka, nie lubi nierównowagi.
Praca znajdzie się w branży spożywczej, co więcej, najczęściej do jej wykonywania nie jest konieczne posiadanie szczególnych umiejętności, czy specjalistyczne wykształcenie.
Na początku kwietnia przedsiębiorstwo Eurocash (hurtownik/dystrybutor) powiadomiło, że chce zatrudnić ponad 2000 pracowników do swoich placówek.
Jeżeli interesuje Cię praca w czasie trwania pandemii koronawirusa, to warto dowiedzieć się więcej informacji na ten temat. Może znajdziesz tam posadę dla siebie.
Warto dodać, że rekrutacja jest także dostępna w sklepach spożywczych typu: Lewiatan, czy wielu firmach pod szyldem ABC w całej Polsce.
Jak informuje Główny Urząd Statystyczny, zatrudnienie w branży spożywczej znacznie wzrasta od początku marca.
Biznes kwitnie, popyt rośnie, a praca znajdzie się dla praktycznie każdej osoby. Warto pomyśleć również o możliwości czerpania dochodów online.
Obecnie mamy bardzo dużo możliwości na taką pracę, a sporo ciekawych pomysłów można znaleźć w artykule na stronie – https://finansepersonalne.pl/jak-zarabiac-przez-internet/
Kto straci zatrudnienie? Zadbaj w trudnym czasie o swoje finanse
Początkiem kwietnia ekonomiści na łamach Gazety Prawnej poinformowali, iż w Polsce około 60% przedsiębiorców poważnie zastanawia się nad zwolnieniami.
Według Krajowej Izby Gospodarczej, jeżeli w państwie Produkt Krajowy Brutto spadnie o pięć procent, ponad milion pracowników może otrzymać wypowiedzenie.
Oczywiście są to tylko i wyłącznie estymacje, które mogą zmienić się wraz ze zmianami zachodzącymi w Polsce. Warto śledzić informacje na ten temat na bieżąco.
Jeżeli Twoja praca znajduje się w sektorze turystycznym, florystycznym, hotelarskim możesz wpaść w tarapaty.
Gdzie wtedy szukać, zatrudnienia, aby ratować swoje finanse? Jak się okazuje, niejeden biznes z branży spożywczej szuka nowej kadry, ale o tym wspomnieliśmy już wcześniej.
Osoby, które nie są zainteresowane tym sektorem, mogą postarać się o zatrudnienie w przedsiębiorstwie produkcyjnym (wytwórstwo chemikaliów, środków medycznych, przetwórstwo żywności), w magazynach, czy centrach dystrybucyjnych.
Jak widać, koronawirus sieje postrach i generuje ogromne zmiany – nie oznacza to jednak, że każdy biznes narażony jest na notowanie strat.
Czy praca będzie dla każdego? Z biegiem czasu życie zweryfikuje założenia i estymacje wszystkich ekonomistów oraz finansistów.
Czy warto otwierać nowy biznes?
Warto odpowiednio przemyśleć pomysł na biznes w aktualnej sytuacji. Możesz stracić wszystkie finanse i inwestycje przeznaczone na otwarcie firmy.
Warto także sprawdzić sytuację prawną dla danej branży. Możliwe, że otwarcie niektórych przedsiębiorstw będzie po prostu niemożliwe ze względu na ogólną sytuację kraju.
Dane wykorzystane do stworzenia artykułu pochodzą ze sprawdzonych źródeł:
IMAS International
Główny Urząd Statystyczny
Gazeta Prawna
Krajowa Izba Gospodarcza
Pracy jest wiele, nie trzeba daleko szukać. Szególnie w dobie internetu 😉