Gdzie kupić sprzęt laboratoryjny?

Gdzie kupić sprzęt laboratoryjny?

Aktualności

Kupowanie sprzętu laboratoryjnego nie jest łatwą decyzją zarówno dla początkującego garażowego chemika, jak i największych laboratoriów. Zapoznanie się z tym artykułem powinno jednak tę kwestię rozjaśnić.

Kupowanie sprzętu stacjonarnie

Chcąc kupić stacjonarnie sprzęt laboratoryjny, należy wpierw zastanowić się czego dokładnie potrzebujemy. Kupując prostą pipetę nie będziemy potrzebowali szukać jej po całym kraju, z drugiej jednak strony chcąc nabyć bardziej skomplikowany sprzęt będziemy musieli przede wszystkim znaleźć sklep odpowiadający naszym potrzebom. Tutaj zaczynają się schody, ponieważ tych sklepów w całym kraju jest ledwo kilka. 'Jeśli rzeczywiście chcemy nabyć dobrej jakości wirówkę laboratoryjną będziemy musieli prawdopodobnie zainwestować w wycieczkę do stolicy, ponieważ to właśnie tam jest najwięcej sklepów z tego typu rzadkim towarem.

Wyjątkiem od powyższego będą jednak proste elementy sprzętu laboratoryjnego, które można nabyć w każdym sklepie budowlanym, na przykład: grubsze rury.

Kupowanie sprzętu w internecie od sprawdzonych dostawców

Dobra alternatywą dla zakupów stacjonarnych, są oczywiście zakupy online. Możliwości internetu są nieograniczone, a ilość towaru niewyobrażalnie duża. W dodatku sklepy internetowe dysponują dokładnie tego czego potrzeba w konkretnym laboratorium.

Należy jednak brać poprawkę na kilka rzeczy kupując sprzęt laboratoryjny przez internet. Sprzęt taki, jako kupowany i produkowany w niewielkich ilościach, może stać się łatwym sposobem na oszustwo, dlatego zawsze należy ze zwiększoną ostrożnością, niż przy zwykłych zakupach weryfikować sprzedawców.

Kolejnym problemem przy nabywaniu sprzętu laboratoryjnego online jest jego delikatność, z której oczywiście kurierzy nie zdają sobie sprawy. Nie mamy żadnej pewności, że nasz sprzęt przyjedzie w stanie nienaruszonym, dlatego tak ważne jest dokładne zaznajomienie się z dokładnymi warunkami sprzedaży, oraz ewentualną gwarancją. Najlepszą alternatywą w tej sytuacji jest osobisty odbiór sprzętu od sprzedawcy.

Ostatnim minusem zakupów online, jest oczywiście konieczność zapłacenia dodatkowych pieniędzy za przesyłkę kurierską.

Kupowanie sprzętu w internecie od ludzi (serwisy ogłoszeniowe)

Jest to zdecydowanie najgorsza opcja, w porównaniu do dwóch powyższych.

Po pierwsze oznacza kupowanie, z dużym prawdopodobieństwem, sprzętu starego, zepsutego, wadliwego albo zużytego. Już sam ten fakt jest bardzo odpychający od tego pomysłu, tym bardziej, że używanie takiego sprzętu może grozić naprawdę poważnymi konsekwencjami, wliczając w to trwałe kalectwo.

Po drugie, w tym przypadku nie mamy żadnej gwarancji na sprzęt, oraz na jego dostarczenie w dobrym stanie.

Jak kupić sprzęt laboratoryjny tanio?

Należy się zastanowić czy w ogóle się da, to w końcu nie są normalne zakupy.

Da się, ale odradzam wybieranie tej opcji, ponieważ najczęściej wiąże się z kupowaniem sprzętu właśnie od ludzi, sprzętu którego wady już znamy.

Trzeba pamiętać, że mamy do czynienia z wysokiej klasy wyspecjalizowanymi urządzeniami, które zawsze kosztowały, i będą kosztować. Lepiej czasem trochę więcej zapłacić, a potem przez wiele lat cieszyć się dobrym sprzętem laboratoryjnym, niż na sprzęcie oszczędzać, ponieważ to prawdopodobnie będzie się wiązało z dużymi dopłatami w niedalekiej przyszłości.

Podsumowanie

Osobiście, uważam, że najlepiej kupować sprzęt online od sprawdzonego dostawcy. Można przebierać w naprawdę rozmaitym sprzęcie, i chociaż czasem trzeba dopłacić, jest to bezpieczny sposób.

Na zakończenie chcę przypomnieć, że używanie sprzętu laboratoryjnego zawsze wiąże się z ryzykiem i nigdy nie jest w 100% bezpieczne, dlatego należy stosować odzież ochronną.

Artykuł został przygotowany we współpracy z metrohm.com
0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments