Holandia odporna na kryzys covidowy – to wciąż atrakcyjne miejsce do pracy

Holandia odporna na kryzys covidowy – to wciąż atrakcyjne miejsce do pracy

Artykuł Miesiąca Poradnik Klienta

Na początku pandemii, wiosną 2020 roku, znaczna część pracowników tymczasowych zatrudnionych w Holandii zrezygnowała z pracy. Powodem powrotów do Polski była obawa przed koronawirusem. Holenderscy pracodawcy zostali zmuszeni do podjęcia działań w celu zatrzymania pracowników oraz poszukiwania osób chętnych do pracy na wolnych stanowiskach.

Skutki pandemii

W skutek pandemii COVID-19 w części firm konieczna okazała się redukcja etatów. Największe skutki pandemii odczuwane są w sektorze turystycznym i gastronomicznym, a także w transporcie i spedycji.

Zapotrzebowanie na pracowników

Pomimo obecnej sytuacji epidemiologicznej, europejskie rynki pracy, w tym holenderski zgłaszają duże zapotrzebowanie na pracowników, głównie tymczasowych. Agencje pracy bez problemu pomogą w znalezieniu pracy w branży spożywczej, oraz w rolnictwie i ogrodnictwie. Logistyka spożywcza stanowi szczególnie wrażliwy sektor gospodarczy, wymagający utrzymania ciągłości dostaw. Intensywny rozwój e-commerce w czasie pandemii generuje natomiast dodatkowy popyt na pracowników w branży logistycznej.

Praca na tych stanowiskach przeznaczona jest przede wszystkim dla tymczasowych pracowników z Polski i innych krajów Europy Wschodniej. Holenderscy przedsiębiorcy wskazują na polskich pracowników, jako pomoc w zniwelowaniu obecnego kryzysu gospodarczego.

Minimalizacja ryzyka

Epidemia wymusiła na pracodawcach wdrożenie szeregu działań, których zadaniem jest ochrona pracowników, zarówno tych zatrudnionych, jak i dopiero aplikujących do pracy w Holandii. Agencje pracy umożliwiają przeprowadzanie zdalnej rekrutacji pracowników. Pracodawcy dokładają wszelkich starań, aby pracownicy czuli się bezpiecznie. Miejsca pracy zostały wyposażone w środki dezynfekujące. Przestrzeganie zasad higieny i zachowywanie dystansu społecznego pozwala zminimalizować ryzyko zakażenia.

Duże zainteresowanie wyjazdami

Mimo pandemii, wyjazdy do pracy do Holandii nadal cieszą się dużym zainteresowaniem wśród Polaków. Pracownicy z Polski stanowią jedną z największych grup imigrantów, decydujących się na wyjazd do pracy do Holandii. Kryzys covidowy w dużym stopniu wpływa na polską gospodarkę oraz rynek pracy. Liczne zwolnienia, zmniejszanie wymiaru czasu pracy, wzrost bezrobocia oraz brak pracy skłaniają do poszukiwania innych rozwiązań.

Coraz więcej Polaków rozważa emigrację zarobkową w najbliższym czasie. Wyższe zarobki oraz łatwość znalezienia zatrudnienia pomagają w podjęciu decyzji o wyjeździe za granicę. Holandia to wciąż atrakcyjne miejsce do pracy. Agencja pracy Holland Contracting oferuje pomoc w znalezieniu zatrudnienia w dobie pandemii.

undefined

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments