Ile kosztuje chirurgiczne usunięcie ósemki?

Ile kosztuje chirurgiczne usunięcie ósemki?

Aktualności

Ósemki, czyli tak zwane zęby mądrości, nie występują u każdego. Ich wyrastanie wiąże się jednak bardzo często z wieloma problemami. Bardzo często rosną one pod niewłaściwym kątem i mogą napierać na pozostałe zęby, powodując ich ściskanie się i pogłębianie się wad zgryzu. Przeczytaj niniejszy artykuł i dowiedz się, ile kosztuje chirurgiczne usunięcie ósemki i czy jest to zabieg skomplikowany.

Jak przygotować się do ekstrakcji ósemki?

Przed zabiegiem zaleca się wykonanie zdjęcia RTG szczęki, aby chirurg stomatolog mógł obejrzeć budowę zęba, a konkretniej jego korzeni. Na podstawie zdjęcia może on określić, czy zabieg będzie skomplikowany. Ponadto, zdjęcie pozwala ocenić czy nie występują zmiany zapalne w kości. Kobiety dwa dni przed oraz dwa dni po miesiączce nie powinny mieć wykonywane zabiegu. Warto wybrać sobie taki termin zabiegu, aby móc odpoczywać kilka dni po jego wykonaniu w przypadku występowania bólu i opuchlizny. Przed zabiegiem warto także zjeść obfity posiłek, gdyż przez kilka godzin po zabiegu nie będzie można nic spożywać.

Na czym polega chirurgiczne usunięcie ósemki?

Ekstrakcja ósemki, tak jak i większość zabiegów stomatologicznych takich jak borowanie czy leczenie kanałowe jest wykonywana pod znieczuleniem. Przed przystąpieniem do chirurgicznego usunięcia ósemki chirurg stomatolog znieczula pacjenta. Miejscowe znieczulenie jest podawane w postaci zastrzyku – proces wstrzykiwania może być nieco nieprzyjemny. Po jego wykonaniu lekarz odczekuje kilka-kilkanaście minut aż zadziała znieczulenie i przystępuje do wykonania ekstrakcji.

Czasami jest możliwe usunięcie zęba poprzez jego podważenie i wyciągnięcie z kości – wtedy cały zabieg może trwać nie więcej niż dwadzieścia minut. Jednakże w przypadku, gdy ząb wyrasta pod niewłaściwym kątem bądź też nie jest całkowicie wyrżnięty, będzie trzeba niezbędne wykonanie chirurgicznej ekstrakcji – inaczej dłutowania. Jak to wygląda? Najpierw lekarz przecina i odsłania dziąsło, aby odkryć poddawany usunięciu ząb. W niektórych przypadkach wymagane może być usunięcie kawałka kości za pomocą specjalnej wiertarki, aby dostać się do zęba.

Aby go usunąć, może być także konieczne podzielenie go najpierw na mniejsze części, a dopiero potem jego usunięcie. Mimo, iż opis tego zabiegu może wywołać spore przerażenie, nie jest to zabieg bolesny – w jego trakcie odczuwalne może być jedynie ciągnięcie bądź naciskanie. Po zabiegu rana jest zazwyczaj zszywana, jednak w przypadku zwyczajnej ekstrakcji chirurg nie musi zakładać szwów.

Ile kosztuje ekstrakcja ósemki?

Usunięcie ósemki w porównaniu do ekstrakcji innych zębów jest trudniejsze i w związku z tym droższe. Ekstrakcja zębów mądrości w większych miastach kosztuje zazwyczaj około 300 – 400 złotych, a w bardziej skomplikowanych przypadkach np. w przypadku dłutowania koszt może sięgać od 500 do nawet 800 zł (kiedy przeprowadzany jest skomplikowany zabieg ekstrakcji zatrzymanej ósemki).

Mniej za taki zabieg można zapłacić w małych miejscowościach – koszt przeważnie oscyluje w granicach 200 – 400 złotych. Do całkowitej kwoty zabiegu mogą zostać doliczone również kwoty znieczulenia (zazwyczaj 30 – 50 złotych) oraz zszycia rany (około 80 – 150 złotych).

Artykuł powstał przy współpracy z Hippolit
0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments