Ile kosztuje chirurgiczne usunięcie ósemki?

Ile kosztuje chirurgiczne usunięcie ósemki?

Poradnik Klienta

Zęby mądrości to trzecie zęby trzonowe wyrastające u człowieka, które bardzo często powodują nieprzyjemne dolegliwości oraz problemy zdrowotne, w związku z tym najczęściej zaleca się ich usuwanie. Ich ekstrakcja jest zalecana w wielu sytuacjach i bardzo często bywa konieczna. Sprawdzamy, kiedy powinno się usunąć ósemkę, oraz jaki jest koszt zabiegu.

Jakie są wskazania do usunięcia ósemki?

Zazwyczaj pojawienie się ósemek u większości osób wiąże się z nieprzyjemnymi dolegliwościami bądź problemami. Nie każdemu wyrastają zęby mądrości i może się również zdarzyć, że wyrosną one prawidłowo, we właściwym miejscu. W takim przypadku nie ma potrzeby usuwania ich u specjalisty. Kiedy jednak usuwanie ósemki powinno się rozważyć, a nawet jest ono konieczne?

Usunięcie ósemki to zabieg, który powinien być wykonany w sytuacji umiejscowienia zęba w nieprawidłowym miejscu, pod nieodpowiednim kątem lub w złym kierunku. Źle wyrośnięty ząb zazwyczaj może naruszać korzenie innych zębów, powodując na nich nacisk, co skutkować może ich przesuwaniem. Taka sytuacja bardzo często może negatywnie wpłynąć na stłoczenie zębów sąsiednich, co prowadzić może do wad zgryzu. Bardzo często również, z racji na brak wystarczającego miejsca, zęby mądrości wyrastają tylko w części, co sprzyja powstawaniu próchnicy, ze względu na to, że ciężko jest nam dostać się do tych zębów podczas ich szczotkowania. Może to powodować gromadzenie się drobnoustrojów i bakterii, co prowadzić może do stanów zapalnych. Usuwanie ósemek zalecane jest również w przypadku terapii ortodontycznej.

Czy zabieg usuwania ósemek refundowany jest przez NFZ?

Narodowy Fundusz Zdrowia gwarantuje możliwość usuwania wszystkich zębów bezpłatnie, w tym także ósemek. Warto jednak mieć na uwadze, że nie każdy gabinet stomatologiczny ma podpisany odpowiedni kontrakt. Ponadto dużą wadą usuwania zębów mądrości przez NFZ, są bardzo długie kolejki oczekiwania na ten zabieg. Bardzo często zdarza się, że na wykonanie zabiegu czekamy nawet kilka miesięcy. Oczywiście, w sytuacji, gdy towarzyszy nam ból zęba, powinniśmy zostać obsłużeni poza kolejnością.

Ile kosztuje zabieg usuwania ósemek prywatnie?

Wiele osób decyduje się na usuwanie zębów mądrości prywatnie, z racji tego, że kolejki są bardzo długie, a zabieg konieczny tu i teraz. Przy obliczaniu kosztu usunięcia ósemki, należy wziąć przede wszystkim pod uwagę konieczność zrobienia zdjęcia pantomograficznego, którego koszt oscyluje w granicach od 50 do 150 złotych, zależnie od kliniki. Dodatkowo warto pamiętać o tym, że w większości gabinetów stomatologicznych musimy ponadto zapłacić za znieczulenie, co zwiększa koszt ekstrakcji ósemki odpowiednio od 20 do 50 złotych. Samo usunięcie zęba natomiast zależy od wielu czynników. Za usunięcie ósemki dobrze wyrośniętej zapłacimy od 250 do 300 złotych, natomiast jeżeli konieczne jest dłutowanie, koszt może wynieść nawet 600 złotych. Ponadto usunięcie zębów dolnych z kolei jest z reguły droższe i możemy za nie zapłacić od 450 do nawet 800 złotych.

Artykuł powstał we współpracy z www.annadentalclinic.com
0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments