Ile kosztuje wstawienie zęba? Odpowiadamy!

Ile kosztuje wstawienie zęba? Odpowiadamy!

Aktualności

Konieczność wstawienia zęba to z pewnością jedna z bardziej przykrych okoliczności jakie mogą się nam przydarzyć. Obawiamy się tego tym bardziej, że według stereotypowego przekonania jakiekolwiek zabiegi protetyczne w zakresie uzupełniania poważnych ubytków uzębienia należą do bardzo kosztownych. Warto jednak zdawać sobie sprawę z faktu, iż najbardziej kosztowna z opcji, a więc wstawienie implantu, jest tylko jedną z kilku różnych możliwości. To, jakie konkretnie opcje będziemy mieli do wyboru, zależy oczywiście od tego, jak poważny jest ubytek a także od oceny stomatologa. W niektórych sytuacjach lekarz może np. podjąć ryzyko w celu „uratowania” zęba. W innych sytuacjach konieczna może być natomiast ekstrakcja. Co więc przede wszystkim warto wiedzieć o wstawianiu zębów? Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco dokładniej.

Wstawienie zęba: co warto o tym wiedzieć?

Przede wszystkim, należy rozróżnić dwie podstawowe sytuacje, w jakich możemy się znaleźć. Jeżeli ząb się złamał, jednak pozostała jego spora część i na dodatek część ta jest zdrowa(nie została zniszczona przez chorobę próchniczą), wstawianie implantu najczęściej w ogóle nie będzie konieczne. W takiej sytuacji lekarz specjalista stomatolog najpewniej zaproponuje nam założenie korony, czasami po wcześniejszym podaniu zęba leczeniu. Założenie korony niekiedy możliwe jest również w sytuacji, kiedy złamany ząb jest silnie zniszczony przez próchnicę. W tym wypadku najpewniej jednak konieczne będzie założenie korony porcelanowej, ze względu na na fakt niewielkiej tkanki zęba, jaka pozostanie po usunięciu próchnicy oraz leczeniu kanałowym.

Ile to kosztuje? Cena jednej korony porcelanowej na metalu to koszt około 700-900 złotych. Korona pełnoceramiczna będzie już kosztować ok. 900-1100 złotych. Korona pełnoceramiczna na cyrkonie to natomiast koszt ok.1200 zł. Warto jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że ceny mogą dość znacząco różnić się w zależności od danego gabinetu stomatologicznego a także od miasta(możemy spodziewać się, że w gabinecie położonym w Warszawie ceny będą wyraźnie wyższe, niż w przypadku gabinetu umiejscowionego w mieście liczącym kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców).

Znacznie droższą opcją będzie rzecz jasna wstawienie implantu zębowego. W tym przypadku ceny będą zaczynać się mniej więcej od 1500 zł a kończyć w okolicy 4 tysięcy lub nawet więcej. Implant to jednak rozwiązanie raczej ostateczne, stosowane przeważnie w sytuacji, kiedy zęba już nie da się uratować i założyć korony.

Czy istnieje jakaś tańsza alternatywa dla implantów? Owszem. Taką alternatywą jest proteza ruchoma. Jest to po prostu proteza zęba, którą zdejmujemy na noc a zakładamy na dzień. Cena takiej protezy będzie wynosić ok. 400-600 zł. Proteza ruchoma z różnych względów nie jest jednak rozwiązaniem zalecanym, zwłaszcza w przypadku osób młodych. Wszystko przez to, że ekstrakcja zęba razem z korzeniem, która poprzedza wstawienie protezy, powoduje zapadanie się kości, która była stabilizowana przez korzeń zębowy.

Jak można zmniejszyć koszty zabiegów protetycznych?

Ciekawym rozwiązaniem dla osób szukających tańszych rozwiązań jest wykonanie zabiegu u studenta ostatnich specjalizacji stomatologicznej. Taki zabieg zawsze odbywa się pod nadzorem doświadczonego lekarza. Zabiegi to dla studentów cenna okazja do nauki, stąd też koszty będą w tym wypadku wyraźnie niższe, niż ma to miejsce w przypadku standardowej oferty zabiegów protetycznych.

Artykuł powstał we współpracy z frankowski-maloclinic.pl
0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments