Jak często serwisować wózki widłowe?

Jak często serwisować wózki widłowe?

Artykuł Miesiąca

Wózek widłowy, czyli wózek jezdniowy podnośnikowy, w takim miejscu pracy jak magazyn czy punkt przeładunkowy jest eksploatowany z dużą częstotliwością. To powoduje, że z czasem ulega awariom oraz zużyciu. Dodatkowo urządzenie to podlega pod dozór techniczny, z tego powodu wymagane są odbiory techniczne, regularne przeglądy konserwacyjne i prawidłowo prowadzona dokumentacja.

Przeglądy serwisowe wózków widłowych dzielą się na codzienne, konserwatorskie i okresowe. Różnią się one częstotliwością wykonywania oraz uprawnieniami, jakie musi posiadać osoba je wykonująca. W momencie wykrycia nieprawidłowości w działaniu urządzenia należy odnotować taką informację w dokumentacji oraz podjąć działania serwisowe. Do momentu naprawy maszyna nie może być użytkowana.

Najczęstsze awarie wózków widłowych

Najintensywniej eksploatowanych elementem wózków widłowych są widły i to właśnie one najczęściej ulegają awariom. Właściciele tych urządzeń, odwiedzając serwis wózków widłowych, zgłaszają następujące problemy: uszkodzenia masztu, awarie układu hydraulicznego, wygięcie lub skręcenie wideł. Konserwacja polega na naprawie lub wymianie niedziałającego elementu. 

Podczas użytkowania wózków widłowych w magazynach i halach produkcyjnych usterkom ulegają również łańcuchy masztów. Metalowy łańcuch jest narażony na korozję, dodatkowo z czasem może się rozciągać pod wpływem nadmiernego obciążenia. Łańcuch taki nie jest naprawiany, musi być wymieniony na nowy. 

Często awariom ulega także  hydraulika. Taki układ w wózku widłowym z czasem może stać się nieszczelny. Wydostawanie się płynu na zewnątrz powoduje mniejszą efektywność podnoszenia ładunku. W takim przypadku niezbędna jest naprawa lub wymiana układu hydraulicznego. 

Przeglądy i serwis wózka widłowego – jak często?

Do codziennych przeglądów wózka widłowego jest zobowiązany operator. Powinien ocenić stan ogólny urządzenia i przetestować jego poszczególne układy. Codzienny przegląd należy udokumentować wpisem w książce eksploatacji (księdze rewizyjnej) maszyny.   

Przeglądy konserwatorskie może przeprowadzać tylko osoba posiadająca uprawnienia konserwatorskie wydane przez Urząd Dozoru Technicznego. Wózki widłowe powinny być poddawane przeglądowi konserwatorskiemu co 30 dni.

Wózki widłowe objęte pełnym dozorem technicznym muszą przechodzić obowiązkowy przegląd co 12 miesięcy.

Dodatkowo w niektórych przypadkach wymagane jest badanie eksploatacyjne po wykonaniu modernizacji lub naprawie albo przegląd powypadkowy.

Uszkodzenia wózków widłowych mogą narażać pracodawcę na wydatki, a pracowników na niebezpieczeństwo podczas wykonywania obowiązków. Regularne serwisowanie sprzętu ułatwia wykrycie awarii i szybką naprawę uszkodzonych elementów. 

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments