Większość mężczyzn cierpiących na zaburzenia wzwodu nie chce szukać pomocy u lekarza. Często zamykają się w sobie, popadają w stany depresyjne, a o swoich dolegliwościach nie mówią nawet partnerce. Niestety, im bardziej w czasie odkłada się leczenie, tym trudniej pozbyć się problemów z erekcją, ponieważ objawy zaczynają narastać. Brak udanego życia seksualnego i frustracja mogą prowadzić do rozpadu związku, a nawet depresji i nerwicy lękowej. Jak radzić sobie z zaburzeniami seksualnymi?
Wielu mężczyzn cierpiących na problemy z erekcją, próbuje wmówić sobie, że dolegliwości są tylko chwilowe i ustąpią same. Trudności w łóżku tłumaczą sobie przemęczeniem oraz stresem związanym z intensywnym trybem życia. Alarmujące jest to, że dysfunkcje seksualne dotykają coraz młodszych mężczyzn między 40, a 50 rokiem życia. Niestety, niewielu z nich trafia do lekarza. Impotencja jest bardzo wstydliwa, dlatego panowie nie chcą o niej rozmawiać, więc problem nie zostaje zdiagnozowany. Według szacunków ekspertów, kłopoty z erekcją dotyczą 1,5 miliona Polaków, a do lekarza zgłasza się tylko niewielki procent z nich. Panowie nie chcą mówić o trudnościach z osiągnięciem wzwodu nawet swoim partnerkom: według przeprowadzonych ankiet, tylko 25 procent mężczyzn dotkniętych tym schorzeniem zwierza się partnerce.
Spis Treści
Metody leczenia zaburzeń wzwodu
W dzisiejszych czasach metody walki z zaburzeniami wzwodu są zróżnicowane i w większości skuteczne. W XIX wieku powszechnie stosowaną terapią na męskie dysfunkcje seksualne było całkowite zawieszenie prób odbycia stosunku przez rok. Lekarze zalecali specjalne kąpiele, ćwiczenia rozwijające siłę i sprzyjające rozwojowi kondycji, a także zabraniali leżenia na plecach. Po ukończonej terapii seks można było uprawiać nie częściej niż co 12 dni. Dosyć często stosowano również metodę polegającą na rażeniu prądem elektrycznym członka, jąder i okolic kręgosłupa. Domowe sposoby obejmowały spożywanie wanilii, gorzkiej czekolady, trufli oraz korzeni żeń-szenia.
Przyczyny kłopotów z erekcją
Kłopoty z erekcją są wywoływane przez szereg różnych czynników. Często przyczyną są problemy z układem krążenia. Blaszki miażdżycowe obecne w tętnicach doprowadzających krew do penisa, mogą spowodować, że erekcja będzie niepełna lub jej osiągnięcie stanie się całkowicie niemożliwe. Niedobór testosteronu we krwi i nadmiar prolaktyny znacząco obniżają popęd seksualny mężczyzn powodując dysfunkcje seksualne. Czasami zdarza się, że nerwy odpowiadające za wzwód są uszkodzone na przykład w wyniku przebytych chorób (cukrzyca, stwardnienie rozsiane, uraz kręgosłupa) lub operacji.
Problemy z erekcją mogą być również spowodowane zażywaniem leków obniżających ciśnienie, diuretyków oraz antydepresantów. W dzisiejszych czasach destrukcyjnie na życie seksualne wpływa wszechobecny stres i przemęczenie. Kłopoty w łóżku mogą nasilać się jeśli mężczyzna nadużywa alkoholu, pali papierosy, stosuje nieodpowiednią dietę i nie jest aktywny fizycznie. Czasami przyczynami kłopotów z erekcją są problemy w związku, kompleksy, złe doświadczenia seksualne, obawa przed kompromitacją.
Problemy z erekcją można wyleczyć, konieczne do tego jest jednak przezwyciężenie wstydu. Lekarz po przeprowadzeniu wywiadu i zbadaniu pacjenta dobierze odpowiednią terapię. Pamiętajmy, że im dłużej zwlekamy z wizytą w gabinecie lekarskim, tym bardziej zaburzenia erekcji narastają i stają się coraz trudniejsze do zwalczenia. Zwiększa się także ryzyko zachorowania na depresję i nerwicę, dlatego jak najszybciej po wystąpieniu objawów należy skonsultować się z zaufanym lekarzem, który niezwłocznie wdroży leczenie.
Artykuł powstał przy współpracy z portalem bezerekcji.pl kompedium wiedzy na temat kłopotów seksualnych mężczyzn.