Jak ważny jest dobry i wytrzymały plecak?

Jak ważny jest dobry i wytrzymały plecak?

Aktualności

Podróżowanie ma to siebie, że może trwać niemal cały rok i to w różnej formie. Aby w pełni cieszyć się urokiem czasu spędzonego na wyjazdach, warto mieć ze sobą wygodne rzeczy o wysokiej jakości, bez których trudno mówić o komfortowym podróżowaniu. Jedną z nich jest plecak, a jego wybór może mieć duże znaczenie na przebieg wyjazdu.

Na co zwracać uwagę przy wyborze plecaka przeznaczonego na wyjazd i co decyduje o jego wysokiej jakości?

Dobry plecak, czyli jaki?

Podobno żaden turysta nie powinien oszczędzać na butach i plecaku, ponieważ to one najbardziej wpływają na komfort jakiejkolwiek podróży. Właśnie dlatego przy wyborze warto zwrócić uwagę na kilka cech, których świadomość pozwoli dobrać idealny plecak, dostosowany na miarę własnych potrzeb.

1. Pojemność

Wybór plecaka najczęściej zaczyna się od określenia optymalnej pojemności, która jest uwarunkowana od rodzaju jego użytkowania. Jeśli zdarza Ci się podróżować często, ale są to weekendowe wyjazdy, warto wówczas wybrać plecak o pojemności od 40 do 70 litrów.

Mniejsze plecaki, przeznaczone na jednodniowe wycieczki sięgają najczęściej 30 litrów pojemności. Tego typu plecaki sprawdzą się także w mieście do codziennego użytkowania.

2. System nośny i regulacji

Stelaż, pas biodrowy, pas piersiowy i pasy ramienne to główne czynniki, które wpływają na komfort noszenia plecaka. To, jaki system nośny posiada plecak przekłada się na równomierne rozłożenie ciężaru. Ważne jest, aby szelki i pasy posiadały możliwość regulacji, co powoduje lepsze dopasowanie do sylwetki.

Z kolei w kwestii stelaża wyróżnia się jego dwa rodzaje – wewnętrzny i zewnętrzny. Zewnętrzny stelaż jest mniej elastyczny i nie ma możliwości demontażu, przez co może nie zmieścić się np. w luku samolotu, zaś świetnie sprawdza się podczas górskich wędrówek latem, zapewniając lepsze odparowywanie wilgoci.

3. Materiał

Inwestując w dobry plecak liczymy, że będzie wytrzymały i posłuży na długo. Głównym czynnikiem, który wpływa na jego żywotność jest materiał, z jakiego został wykonany. Najczęściej spotykaną tkaniną jest poliester i nylon. Często grubość materiału oznacza lepszą wytrzymałość, ale też większą wagę, jednak plecaki z takich materiałów są tańsze.

Duża część plecaków posiada cienką warstwę materiału pokrytą specjalną powłoką chroniącą przed zamoczeniem i uszkodzeniami mechanicznymi. Docenią to przede wszystkim miłośnicy górskich wędrówek, którzy z plecakiem spędzają kilka godzin dziennie.

4. Kieszenie i przegródki

Budowa plecaka z kolei wpływa na jego funkcjonalność. Jeśli potrzebujemy szybko sięgać do najpotrzebniejszych rzeczy warto sięgać po takie modele, które posiadają wiele dodatkowych kieszeni, co ułatwia segregację. Im większa liczba dobrze rozplanowanych przegródek, tym lepsza wygoda pakowania.

Dobrym rozwiązaniem są tzw. ukryte kieszenie. Często znajdują się po bokach plecaka turystycznego, są pojemne, ale po wypełnieniu nie zwiększają znacznie szerokości plecaka. Takie rozwiązanie sprawdzi się u wspinaczy czy nawet turystów przedzierających się przez wąskie i zatłoczone uliczki miast.

Decathlon, dział turystyki i trekkingu
https://www.decathlon.pl/C-1064244-plecaki-turystyczne-i-trekkingowe

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments