Jak zmienić styl życia na zdrowy?

Jak zmienić styl życia na zdrowy?

Aktualności

Wszyscy doskonale wiemy, że zdrowie jest niezwykle cenne. W praktyce jednak mało kto o nie rzeczywiście dba. Prawie każdego dnia przemęczamy swój organizm, chodzimy zestresowani i niewyspani. Zostajemy po godzinach w pracy, a po powrocie do domu zawsze mamy jeszcze coś do zrobienia. Brakuje nam czasu na odpoczynek i regenerację. Posiłki spożywamy w biegu, nie zwracając w ogóle uwagi na to co właściwie jemy. Nie dość, że nie dbamy o swoje zdrowie, to można powiedzieć, że robimy wszystko żeby je stracić. Jak to zmienić? Co zrobić żeby nasz styl życia stał się bardziej zdrowy?

Wprowadzanie zmian wymaga czasu

Jeśli chcemy coś naprawdę zmienić i osiągnąć dobre rezultaty róbmy to powoli. Jeśli obecnie stan zdrowia daje nam w kość, z pewnością nie stało się to z dnia na dzień. Pracowaliśmy na to latami. Zbyt szybkie zmiany mogą też wywołać stres w naszym organizmie, a to byłby efekt odwrotny do tego, jaki chcemy osiągnąć. Zacznijmy zatem od małych rzeczy. Codziennie zróbmy jakiś mały krok w kierunku naszego zdrowia. Zjedzmy jednego pączka mniej, pójdźmy spać pół godziny wcześniej, zamiast windy wybierzmy schody. Jeśli daną rzecz będziemy wykonywać systematycznie, z czasem wejdzie nam w nawyk. Nie będziemy musieli już o niej myśleć. Po prostu stanie się naszym stylem życia.

Ruch to zdrowie

Podstawą zachowania dobrego zdrowia i samopoczucia jest ruch. W dzisiejszych czasach większość z nas jest narażona na siedzący tryb życia. Sprzyja on między innymi cukrzycy i otyłości. Ruch to coś, o co naprawdę powinniśmy zadbać. Pamiętajmy jednak o tym, żeby wprowadzać go powoli. Nie kupujmy nagle butów do biegania, i nie zaczynajmy biegać z dnia na dzień. Wybierzmy taką aktywność, która sprawia nam przyjemność i przychodzi bez większych problemów. Zacznijmy od spacerów. Zamiast jechać samochodem na zakupy wybierzmy się tam pieszo. Wracając z pracy autobusem możemy wysiąść dwa przystanki wcześniej.

Pozostałą drogę pokonajmy szybkim marszem. Zamiast spaceru możemy wybrać rower lub rolki. Świetnie sprawdzi się także basen, który dobrze zrobi naszemu kręgosłupowi. Jeśli cierpimy na jakieś choroby przewlekłe pamiętajmy aby wszystkie zmiany konsultować z naszym lekarzem prowadzącym. Niektóre choroby stanowią przeciwskazanie do uprawiania konkretnych sportów. Warto o tym pamiętać aby nie narazić swojego zdrowia na szkody.

Czysta dieta

Nie ma jednej idealnej diety. Właściwie można powiedzieć, że ta idealna to taka dostosowana do naszych potrzeb i stanu zdrowia. W jedzeniu powinniśmy jednak zachować umiar. Delektować się nim i zbytnio nie objadać. Zazwyczaj na korzyść działa zwiększenie liczby warzyw i owoców. Podobnie jak poprzednio zastosujmy tutaj metodę małych kroków. Warzywa i owoce bogate są w błonnik pokarmowy, jeśli zbyt szybko zwiększymy jego ilość w diecie, może to spowodować biegunki.

Dajmy zatem czas naszemu organizmowi na przystosowanie do zmian. Należy również pamiętać aby przy wprowadzaniu wszelkiego rodzaju zmian bacznie obserwować swój organizm. Każdy z nas jest bowiem inny. Zadbajmy również o to żeby w naszej diecie znalazło się jak najmniej produktów przetworzonych. Starajmy się przygotowywać jak najwięcej posiłków samodzielnie.

Prowadzenie zdrowego stylu życia nie jest wcale takie skomplikowane. Ważne abyśmy dali sobie czas na zmiany i byli w nich systematyczni. Warto również zdać sobie sprawę z tego, jakie korzyści przyniosą nam te zmiany. Będziemy silni i zdrowi, zachowamy odporność i lepsze samopoczucie na dłużej. Stanowi to świetną motywację. Najważniejsze to wykonać pierwszy krok.

Artykuł powstał przy współpracy z PrimaLife.pl
0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments