Jak zarabiać na ropie naftowej

Jak żyć na ropie naftowej?

Poradnik Klienta

Jak pracować na ropie naftowej? Od wielu miesięcy jesteśmy bombardowani informacjami o szybko drożejącej ropie naftowej. Wielu inwestorów zastanawia się ile na obecnych wydarzeniach można uzyskać i kiedy zatem w działalności zrobić. A inwestować w ropę można bardzo szybko. Teraz w Polsce mamy wstęp do instrumentów gospodarczych oraz narzędzi, dzięki którym wszystek z nas że w zaciszu domowego fotela korzystać ze zmian cen tego „czarnego złota”.
Dlaczego wszyscy chcą być ropę naftową ?
Ropa jest produktem, bez którego nie może działać żadna gospodarka. To jeden z najbardziej pożądanych surowców strategicznych świata. Ceny ropy z ponad 10 lat dojrzewają również z przodem obecnego roku przekroczyły poziom 100 dolarów amerykańskich za baryłkę (1 baryłka to 159 litrów). Co więcej, aktualnie, w maju 2008, ropa kosztuje już 125 dolarów, podczas gdy dokładnie 10 lat temu, w maju 1998, za baryłkę płacono marne 16$. Cena wzrosła a o prawie 800%.

Wzrost cen aż do 2006 roku był dość stabilny. W nowej połówce tego roku wystąpiła jednak znacząca korekta ceny. Wartość ropy spadła z 78$ na 51$. Stara ostatnie zawsze tylko chwila wytchnienia dla kupujących. Od stycznia 2007 notowania znacznie szybko pną się w górę.

Czym właściwie handlują inwestorzy i spekulanci?
Na giełdach handluje się głównie kontraktami terminowymi na dwa rodzaje ropy. Jednym z nich istnieje Brent, wydobywana na platformach na Morzu Północnym, i druga to West Texas Intermediate, wydobywana na Podobnym Wschodzie, jednakże w konkretnej dawce rafinowana w Stopniach Zjednoczonych – stąd bardziej ciekawa. Ta dodatkowa jest zawsze o prawie 1-2$ droższa. Do tego zespołu dochodzi jeszcze olej opałowy czyli London Gas Oil.

Na wszelkie rodzaje ropy wykonywane są kontrakty różnic kursowych (CFD), jakie możemy akceptować oraz dostarczać na rachunku w biurze maklerskim. Jeżeli uważamy, że ceny ropy pójdą w górę możemy uzyskać kontrakty CFD , jeżeli natomiast trafimy do sądu, że kształtuje się na rynku korekta wtedy możemy kontrakty sprzedać. Dodatkowo, handlując kontraktami CFD mamy z dźwigni finansowej. Żeby kupić ropę o wartości np. 50.000 zł będziemy chcieli 3% depozytu zabezpieczającego czyli 1500 zł. Stanowią wtedy zatem transakcje dostępne dla dużego kręgu inwestorów.

Zobaczmy przykładową transakcję.

W dniu 2 kwietnia 2008 kontrakt CFD na ropę WTI kosztował 100 dolarów.

Inwestor kupuje dwa kontrakty po cenie 100 dolarów. Jeden kontrakt opiewa na 100 baryłek ropy zatem kupuje ropę o wartości 2*100*100 USD = 20.000 USD (około 44 tysięcy złotych).

Aby uzyskać dwa kontrakty inwestor musi posiadać na rachunku kwotę potrzebną na depozyt zabezpieczający w wysokości 3% czyli:

3%*20.000 USD = 600 USD (około1320 złotych).

Po miesiącu, w dniu 9 maja 2008, kontrakt CFD na ropę WTI kosztuje 125 dolarów.

Inwestor kieruje swoje role sprzedając dwa kontrakty po cenie 125. Na rachunek gotówkowy wraca kwota z depozytu zabezpieczającego a łączna cena sprzedaży wynosi:

2*100*125 USD = 25.000 USD (około 55.000 złotych).

Zysk inwestora wynosi zatem: 25.000 – 20.000 = 5.000 USD (około 11.000 złotych)

Gdzie założyć rachunek maklerski i ile pragnę pamiętać pieniędzy?
Aby korzystać z określonych transakcji należy otworzyć rachunek w lokalu maklerskim, który oferuje kontrakty CFD. Dzięki wprowadzeniu polski do Grup Europejskiej jesteśmy duży asortyment brokerów z Londynu, których stawki prowizji należą do najniższych na świecie. Biura maklerskie mogą wykonywać w Polsce za pośrednictwem swoich agentów inwestycyjnych (zarządzanych przez KNF) dzięki czemu wszystkie sprawy powiązane z zdaniem oraz prowadzeniem rachunku umieścimy w stylu polskim nie poruszając się z domu czy swojego biura.

Konta na układy CFD mogą stanowić powodowane w innych walutach (min. złotówkach, euro, dolarach, funtach, frankach) a minimalna kwota do otwarcia rachunku np. w EFIX Polska to 1.500 funtów bądź jej równowartość. Zakładając konto będziemy potrafili używać z kontraktów na ropę Brent, WTI oraz London Gas Oil a także tysięcy innych instrumentów (indeksów, akcji, walut, metali, obligacji). Wszystko na samym rachunku inwestycyjnym obsługiwanym przez internet z wolnego mieszkania na ziemi.

Kupować bądź sprzedawać?
Według zgodnych opinii analityków ceny ropy będą wysoki. Wciąż występuje na nią zbyt, w wartość jak dodają się światowe parki samochodowe. Obecnie w Stopniach Zjednoczonych jest 250 milionów pojazdów, i w Chinach zaledwie 37 milionów. Nietrudno sobie wyobrazić, do czego prowadzi chiński park samochodowy. Chińskie zużycie ropy podwoiło się pomiędzy latami 1994 i 2003, i znów się podwoi do roku 2010. Międzynarodowa Agencja Energii przewiduje, że w roku 2010 Chiny staną się największym światowym konsumentem energii. Należy i wspominać o dynamicznie przedstawiających się Indiach.

Potencjał wydobywczy ropy w krajach członkowskich Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) jest już niemalże wyczerpany. Nie twórz wciąż zwiększać wydobycia, mimo rosnącego zapotrzebowania. By ceny płaciłyśmy się na wyrównanym poziomie wskazane byłoby „pojawianie się” co parę lat kolejnej Arabii Saudyjskiej ze swoimi złożami.

„Ceny ropy będą nadal być, gdyż firmy naftowe zbyt chwila inwestowały w sztukę oraz infrastrukturę, by mogły sobie poradzić z ogromniejszym popytem” – uważa finansowy guru Alan Greenspan, były szef FED.

Wszystko to a prognozy wielkich banków inwestycyjnych sugerują dalszy rozwój cen ropy naftowej. Bank Goldman Sachs zakłada wzrost cen do ponad 140$ za baryłkę już w nowej połówce 2008 roku. Głośno twierdzi również, że notowania kupią w przeciągu paru lat 200$.

Jest jeszcze inna strona medalu. Drzewa nie są do nieba a spadające kamienie przedstawiają się w boku z ziemi. Na bardzo płynnym rynku możemy więc oczekiwać również kontroli i dużych spadków. Inwestorzy, którzy znajdują, że przychodzi czas odwrócenia mogą skorzystać kontrakty CFD do spekulacje na stoki.

Ropa naftowa to wyjątkowo prosty towar i jej zmiany używane są przez miliony inwestorów na świecie. Dzięki innowacyjnym metodom oraz szerocy rynków walutowych możemy też teraz w Polsce zawierać zgody na takich samych warunkach jak inwestorzy z Londynu, Tokio czy Innego Jorku. Warto z ostatniego korzystać.

Zobacz również Oil Profit

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments