Kasa musi się zgadzać

Kasa musi się zgadzać

Aktualności

Urzędnicy otrzymali specjalne wytyczne dotyczące ściągalności podatków, wynika z niego że na celowniku pojawią się mikroprzedsiębiorstwa ponieważ są łatwym łupem.

Kasa musi się zgadzać

O tym, że z Urzędem Skarbowym czy ZUS-em jeszcze nikt nie wygrał wiadomo nie od dziś. Państwo, które ma za zadanie dbać o dobro swoich obywateli w gruncie rzeczy dba o to, by dobrze było tylko rządzącym. Wielu zwykłych Polaków padło ofiarą bezlitosnych przepisów, które o dziwo dotykają tylko porządnych obywateli. Ci, którzy skarb Państwa oszukują na wiele milionów często nie są ścigani ba – co ważniejsze wszystko uchodzi im płazem bo są zbyt cwani by postawić im jakiekolwiek zarzuty.

Kasa musi się zgadzać

Co zrobić w przypadku gdy brakuje pieniędzy? Gdy wiadomo, że ktoś powinien odpowiedzieć za swoje czyny ale niestety brak faktycznych dowodów uniemożliwia egzekwowanie prawa? Wówczas wystarczy ścigać biednego Kowalskiego, który chce sobie trochę dorobić bądź pomóc z dobroci serca.

Nie tak dawno było głośno o dwóch urzędniczkach skarbówki, które pozwały zwykłego mechanika samochodowego o oszustwo. Miał on po godzinach pracy wymienić im żarówkę w samochodzie. Niczego nie świadom mężczyzna chciał pomóc kobietom, jednakże miał już wyłączoną kasę fiskalną i nie mógł wystawić rachunku. Dał się nabrać na „maślane oczy kobiet”, wiedział, że poruszanie się po drodze bez sprawnych świateł mogłoby narazić kobiety na kontrolę policji i wysoki mandat. Przez taką prowokację wielu mechaników z pewnością następnym razem przemyśli sytuację niż pomoże kolejnym Bogu Ducha winnym osobom. Oczywiście nie obyło się bez afery, cała sprawa została nagłośniona przez media w Polsce a urzędniczki zostały ukarane. Jak się okazało możemy mieć do czynienia z większą ilością takich przypadków, ponieważ fiskus na siłę chce wyegzekwować kto jest w stu procentach lojalny a kto próbuje oszukiwać. Szkoda tylko, że za przestępców uważają ludzi, którzy pomagają innym za grosze a Ci, którzy nabijają kieszenie na grube miliony są bezkarni – Bo im się przecież należy.

Jak się okazuje urzędnicy znaleźli już inny sposób na egzekwowanie pieniędzy oczywiście od uczciwych przedsiębiorców. Ściganie oszustów podatkowych według nich jest zbyt czasochłonne i nie przynosi odpowiednich efektów.

Portal Białe Kołnierzyki upubliczniło pismo od kierowników Izby Skarbowej w Kielcach, z którego dokładnie wynika jak mają działać urzędnicy skarbowi. Do sieci trafiło dzięki jednemu z urzędników, który zbulwersowany był zaistniałą sytuacją. Kierownictwo bez skrupułów zaleca swoim pracownikom by ci zajęli się legalnie działającym firmom po to by móc egzekwować w szybki sposób zapłatę. Jak wynika z pisma przestępców podatkowych ciężko jest ścigać za ich przewinienia. Pracownicy Urzędu Skarbowego mają sprawdzić czy dana firma posiada jakiś majątek, który można by ewentualnie zająć i wówczas poddać ją kontroli. Jest to niebywale oburzające i uderzyło nie tylko wśród przedsiębiorców ale i urzędników, którzy nie zgadzają się na takie zabiegi. Urzędnik w punkt trafił ze swoją wypowiedzią w której zawarł istotne dla sprawy meritum – Ci, którzy jawnie oszukują skarb Państwa wyprowadzając swój majątek za granicę, dopuszczając się przekrętów i ogłaszając często upadłość są bezkarni, natomiast Ci, którzy mają coś należy im to zabrać od razu. Najbardziej uderzy to w małe przedsiębiorstwa, które i tak mają trudność w utrzymaniu się na rynku.

Fiskus oczywiście nie ma sobie nic do zarzucenia a sprawę komentuje jakoby miała zostać wyrwana z kontekstu, ale czy aby na pewno? Nie od dziś wiadomo, że najłatwiejszym celem są drobne przedsiębiorstwa a nie grube szychy – ich urzędnicy wolą nie brać na celownik bo byłoby to nieopłacalne, albowiem stoi za nimi sztab prawników a i kontrola wielkiej firmy jest o wiele trudniejsza niż w przypadku drobnego przedsiębiorstwa. W efekcie prowadzi do oczywiście do dbania wyłącznie o interesy Państwa a nie obywateli. Głównym celem skarbówki jest przecież dbanie o interesy Skarbu Państwa jednakże niektóre zabiegi są wysoce niemoralne a także krzywdzące dla tych, którzy najmniej zawinili.

Jak zapewnia KAS celem urzędników ma być poprawa ściągalności podatków, jednak stan faktyczny pokazuje, że jest nieco inaczej. Jak to mówią – „Do celu po trupach” Takie powinno być motto wywieszone na drzwiach Urzędów Skarbowych.
 

zobacz również Jak zatrudnić pracownika z Ukrainy

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments