Psychiatria jest dziedziną medycyny, która skupia się na diagnostyce i leczeniu zaburzeń i chorób psychicznych. Kiedy warto odwiedzić psychiatrę?
Wokół psychiatrii narosło wiele mitów. Ta dziedzina medycyny nie jest kojarzona pozytywnie i często korzystanie z jej dorobku bywa powodem do wstydu. Jednak dla wielu osób psychiatria stanowi najlepsze rozwiązanie – dzięki dostępnym w jej ramach metodom leczenia mogą one znów czuć się dobrze.
Czym zatem jest psychiatria? Jakimi schorzeniami i dolegliwościami zajmuje się najczęściej? Kiedy warto pomyśleć o wizycie w gabinecie psychiatrycznym?
Spis Treści
Psychiatria – co to jest?
Aktualnie psychiatria jest jedną z podstawowych specjalizacji medycznych, która koncentruje się na prowadzeniu badań, zapobieganiu, a także na leczeniu zaburzeń oraz chorób psychicznych.
Psychiatria stanowi bardzo rozległą dziedzinę medycyny, którą można podzielić także na różne dyscypliny szczegółowe, na przykład na:
- psychiatrię dorosłych
- psychiatrię dzieci i młodzieży
- psychiatrię osób w wieku podeszłym
- psychiatrię kulturową
- psychiatrię społeczną
- psychiatrię sądową
- psychiatrię biologiczną
- psychiatrię środowiskową
W ramach psychiatrii wyróżnia się także różne podejścia naukowe.
Uwaga! Psychiatria nie jest tożsama z psychologią. Psychiatria to nauka medyczna, a psychiatra jest lekarzem, który posiada odpowiednie uprawnienia, natomiast psychologia nie jest nauką medyczną, lecz społeczną. Psycholog nie posiada uprawnień lekarza.
Jakimi dolegliwościami zajmuje się psychiatria?
Psychiatria zajmuje się różnego rodzaju zaburzeniami oraz chorobami psychicznymi, które dotykają pacjentów w każdym wieku.
Dolegliwości te mogą posiadać różnorodną etiologię, czyli pochodzenie, na przykład mogą być one związane z wadami w strukturze mózgu, mogą być efektem działania hormonów czy też mogą pojawić się po różnych wydarzeniach – utracie bliskiej osoby, wypadku.
Zaburzenia i choroby psychiczne, którymi zajmuje się psychiatria:
- depresja
- choroba afektywna dwubiegunowa
- schizofrenia
- zaburzenia odżywiania, w tym anoreksja, bulimia
- ADHD
- nerwice
- fobie
- uzależnienie od alkoholu i innych czynników
- osobowość dyssocjalna
- zaburzenia preferencji seksualnych
- zaburzenia świadomości
- niepełnosprawność intelektualna
- syndrom DDA
- zaburzenia pamięci i koncentracji
- manie
Oczywiście, nie jest to pełna lista dolegliwości, którymi zajmuje się psychiatria, ponieważ jest ich znacznie więcej.
Kiedy warto rozważyć wizytę w gabinecie psychiatrycznym?
Wizyta u psychiatry jest w niektórych przypadkach wskazana i pomaga pacjentowi na znalezienie przyczyny swoich dolegliwości psychicznych, a także znacznie poprawia jego jakość życia.
Jeśli zauważane są objawy, którymi zajmuje się psychiatria, warto zdecydować się na skorzystanie z konsultacji z lekarzem psychiatrą. Z takich wizyt skorzystać można zarówno na NFZ, jak również prywatnie.
Objawy, z którymi warto udać się do psychiatry:
- zmiany nastroju
- zmiany w aktywności
- ciągłe uczucie niepokoju, strachu
- ciągłe poczucie bezradności
- wycofanie się z relacji społecznych
- znacznie pogorszone samopoczucie
- nadużywanie alkoholu, narkotyków, leków
- uzależnienia od seksu, zakupów, hazardu
- gwałtowne zmiany w życiu, na przykład odejście bliskiej osoby, choroba
- objawy somatyczne – bóle głowy, drżenie rąk, nadpotliwość, kołatanie serca
Jak wygląda wizyta u psychiatry?
Wizytę u psychiatry warto traktować jak wizytę w gabinecie każdego innego lekarza. Nie wymaga ona szczególnego przygotowania. W przypadku zażywania określonych leków warto zapisać sobie ich listę.
Podczas wizyty w gabinecie psychiatrycznym specjalista przeprowadza z pacjentem wywiad, podczas którego może dowiedzieć się więcej na temat jego stanu psychicznego, a także fizycznego. Czas trwania rozmowy na ten temat to nawet do godziny.
Podczas rozmowy psychiatra nie ocenia pacjenta – gromadzi niezbędne informacje, które następnie mogą być podstawą skierowania pacjenta na dalsze badania, postawienia diagnozy, a następnie dopasowania odpowiedniej metody leczenia.
Leczenie psychiatryczne polegać może na przepisaniu odpowiednich leków, a także na innych metodach, na przykład na psychoterapii, którą przeprowadza psychoterapeuta. W określonych przypadkach wskazane może być także leczenie w szpitalu psychiatrycznym.
Artykuł powstał we współpracy z Przychodnią Zdrowia Centrum Medycznym UNIMED z Krakowa.