Leczenie kanałowe, czyli endodontyczne powala na uratowanie zęba przed koniecznością jego wyrwania. Takie zabiegi nie bolą!
Wielu z nas obawia się leczenia kanałowego. Bardzo często kojarzone jest ono z dużym bólem, ale warto wskazać, że dobry stomatolog może wykonać cały ten zabieg bez żadnych dolegliwości dla pacjenta.
Na czym dokładnie polega leczenie endodontyczne? Kiedy jest ono konieczne do wykonania? Jak minimalizuje się dolegliwości bólowe podczas leczenia kanałowego? W końcu, gdzie najlepiej je przeprowadzić?
Spis Treści
Czym są endodoncja i leczenie kanałowe?
Endodoncją określa się dział stomatologii zachowawczej, który zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem schorzeń miazgi zębowej oraz tak zwanych tkanek okołowierzchołkowych (tkanek otaczających otwór w korzeniu zęba, gdzie łączy się on z kością).
Ogólnie rzecz biorąc, dentysta w trakcie leczenia tego typu usuwa wnętrze zęba, a następnie wypełnia je zastępczym materiałem. W rezultacie zęba nie trzeba wyrywać i zachowuje on swoją pierwotną funkcję.
Leczenie endodontyczne, które nazywane jest także leczeniem kanałowym, może wykonać dla nas obecnie niemalże każdy stomatolog. Zabiegi tego typu przeprowadza się w gabinetach posiadających podpisaną umowę z NFZ, a także w gabinetach prywatnych.
W ramach leczenia kanałowego dentysta przeprowadza szereg czynności, które mają na celu ochronę zęba przed jego usunięciem wtedy, gdy jego miazga zaatakowana jest przez próchnicę.
Przyczyny leczenia kanałowego:
- poważne, głębokie ubytki próchnicze
- martwica miazgi zębowej
- złamanie lub zwichnięcie zęba
- wskazania protetyczne, na przykład wykonanie mostka czy korony
Zdarza się, że ząb od dawna daje objawy wskazujące na konieczność jego leczenia kanałowego. Może jednak okazać się, że zewnątrz wygląda on dobrze, ale dopiero po dokładnym zbadaniu okazuje się, że konieczne będzie wykonanie zabiegu endodontycznego.
Diagnostyka w tym przypadku polega głównie na wykonaniu prześwietlenia zęba, czyli zdjęcia RTG, które pozwala na zobrazowanie jego wnętrza i zachodzących w nim procesów.
Jak przebiega leczenie kanałowe?
Stomatolog może przeprowadzić leczenie kanałowe w przeciągu kilku spotkań z pacjentem lub też podczas jednej wizyty w gabinecie.
Leczenie to jest czasochłonne i wymaga bardzo dużej dokładności, dlatego też całkowity czas zabiegu może wynieść nawet do 2-3 godzin.
Procedura leczenia kanałowego:
- wykonanie diagnostycznego zdjęcia RTG
- otwarcie zęba przez stomatologa
- usunięcie miazgi zębowej, w tym unerwienia z wnętrza zęba
- poszerzenie i dokładne wyczyszczenie kanałów zęba
- dezynfekcja wnętrza zęba
- wypełnienie zęba materiałem zastępczym – płynną gutaperką
- wykonanie kontrolnego zdjęcia RTG w celu sprawdzenia dokładności wypełnienia
- zamknięcie zęba z użyciem wybranego wypełnienia, korony, mostu
Do prowadzenia powyższych prac dentysta wykorzystać może specjalistyczny sprzęt, na przykład endometry do pomiaru długości kanałów zęba, mikroskopy operacyjne pozwalające na powiększenie obszaru zabiegowego, narzędzia maszynowe.
Leczenie kanałowe nie musi boleć!
Wielu pacjentom leczenie kanałowe kojarzy się z dużym bólem. Warto jednak zaznaczyć, że stomatolog może wykonać ten zabieg bez żadnych dolegliwości ze strony pacjenta!
Nowoczesne znieczulenia pozwalają na całkowite wyłączenie czucia bólu, dlatego też pacjent nie odczuwa go podczas całego zabiegu. Dentysta może zastosować tradycyjne znieczulenia z użyciem strzykawki i igły, ale też nowocześniejsze systemy znieczulenia komputerowego, na przykład system The Wand. Możliwe jest też leczenie kanałowe pod narkozą.
Endodoncja – na NFZ czy prywatnie?
Leczenie kanałów zębów można wykonać na NFZ, lecz w przypadku dorosłych pacjentów jest ono możliwe w zębach od 1 do 3. W przypadku pozostałych ubezpieczyciel może zaproponować tylko ich wyrwanie i wstawienie protezy.
Zatem najczęściej leczenie endodontyczne wykonuje stomatolog prywatnie. W gabinetach prywatnych można otrzymać profesjonalną i kompleksową obsługę dla najlepszych rezultatów!
Artykuł powstał we współpracy ze Studiem Stomatologii Estetycznej SE+ z Krakowa.