Koronawirus a wyjazd do pracy do Holandii – czy to bezpieczne?

Koronawirus a wyjazd do pracy do Holandii – czy to bezpieczne?

Poradnik Klienta

Koronawirus znacząco wpłynął na nasze codzienne funkcjonowanie, jednak w dalszym ciągu musimy pracować, a czasami i wyjeżdżać do pracy za granicę. Nie jest prawdą, że Holandia nie przyjmuje pracowników spoza swoich granic – wyjazd do pracy w Holandii wciąż jest jak najbardziej możliwy. Należy jednak mieć na uwadze pewne aspekty pracy w dobie pandemii.

Przestrzeganie zasad

Pracując w Holandii musimy przestrzegać wszelkich zasad bezpieczeństwa, które wyznaczyła władza oraz pracodawca. W niektórych zakładach normy sanitarne zostały mocno wyśrubowane, w innych zaś do zasad bezpieczeństwa pracodawcy podchodzą stosunkowo lekko. Pamiętajmy jednak, że to od naszej postawy zależy, czy zarazimy się wirusem czy też nie. Nośmy więc maseczki, dezynfekujmy ręce, zachowujmy bezpieczną odległość.

Dostosowanie się do panujących w zakładach pracy norm to absolutna podstawa nawiązania współpracy z pracodawcą i innymi pracownikami. W Holandii bardzo restrykcyjnie podchodzi się bowiem do przestrzegania zasad, szczególnie tych, które mają na celu dobro wspólne i ochronę innych.

Zasady ogólne

Obecnie nie ma żadnych ograniczeń w kontekście wjazdu na teren Holandii oraz możliwości swobodnego przemieszczania się. Cudzoziemcy mogą pracować i przebywać w kraju na takich samych zasadach, jak dotychczas. Zaleca się jednak odbycie 10-dniowej kwarantanny po wyjeździe z Polski, choć póki co nie jest to wymóg władz holenderskich. Obowiązkiem jest noszenie maseczki niemedycznej w przestrzeni publicznej, a także w środkach komunikacji miejskiej.

Polacy przebywający i pracujący w Holandii mają możliwość korzystania ze wszystkich dostępnych tam powszechnie lokali czy sklepów. Czasami jednak możemy mieć do czynienia z lokalnymi ograniczeniami czy obostrzeniami, na przykład dotyczącej liczby miejsc w transporcie publicznym.

Do wszelkich ograniczeń wynikających z zasad bezpieczeństwa należy się bezwzględnie dostosować. Ważne, aby w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stanu swojego zdrowia nie udawać się do pracy, a pozostać w domu i skontaktować się z lekarzem. Dlatego też bardzo istotne jest posiadanie ważnego ubezpieczenia zdrowotnego, gdyż lekarz pracujący na terenie Polski, do którego dotychczas uczęszczaliśmy, nie może nam wystawić zwolnienie w razie, gdyby było ono potrzebne.

Wyjazd do pracy w okresie pandemii może być stresujący, dlatego dobrze zasięgnąć pomocy agencji pracy w przypadku jakichkolwiek wątpliwości bądź też obaw. Szukasz pewnego i bezpiecznego zatrudnienia? Sprawdź ofertę Holland Contracting.

 

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments