Biorąc pod uwagę dane dotyczące zatrudnienia w Polsce, można odnieść wrażenie, że pracownicy z Ukrainy stali się lekiem na problemy kadrowe polskich przedsiębiorstw — aż 4 na 10 firm wolne wakaty chciałoby obsadzić osobami zza naszej wschodniej granicy — co aż tak bardzo zachęca polskie firmy do zatrudniania naszych sąsiadów? Powodów jest kilka, poniżej te najważniejsze.
Korzyści wynikające z zatrudniania pracowników z Ukrainy
Dyspozycyjność oraz pracowitość
Pracownik przyjeżdżający do obcego kraju, który nie ma tutaj rodziny, ma najczęściej jeden cel — chce zarobić, w związku czym zależy mu na tym, żeby pracować jak najwięcej, bez problemu podejmie się więc pracy w godzinach nadliczbowych lub w weekendy, czego nie można już powiedzieć o polskich pracownikach, którzy z oczywistych powodów będą chcieli szybko wracać do swoich domów. Ważna tutaj jest również mentalność ludzi — obywatele Ukrainy przyjeżdżają do nas z kraju, w którym nie dzieje się najlepiej, w związku z czym pozytywnie oceniają oni swoją sytuację w Polsce, często doceniają to, że mogli się tu znaleźć, co powoduje, że pracują lepiej i bardziej wydajnie, chcąc się pokazać z dobrej strony — nie ma się tutaj co oszukiwać, zachowują się oni zupełnie tak jak Polacy za zachodnią granicą.
Pracownik, który przyjeżdża do obcego kraju w celach zarobkowych, nie nadużywa również zwolnień lekarskich oraz urlopów na żądanie, wie, jaki jest jego cel pobytu w Polsce, w związku z czym chce pracować i nie zależy my na sztucznie wydłużanych L4 oraz innych tego typu sposobach na możliwość dłuższego pobytu w domu. Pracownicy z Ukrainy są również mniej roszczeniowi — w Polsce zarabiają więcej niż w ich kraju, tak więc nie upominają się tak często o podwyżki oraz dodatkowe premie, co nie oznacza wcale, że nie powinno ich być — dobry pracodawca wie, że doceniany pracownik to bardziej wydajny pracownik, ważne jest jednak to, że ukraińscy pracownicy doceniają polską wypłatę i są z niej zadowoleni.
Rozwiązanie problemu deficytu siły roboczej w kraju
Chcąc zatrudnić pracowników z Ukrainy, należy zdawać sobie sprawę, że rozwiązanie to nie jest i nie powinno być sposobem na obniżenie kosztów pracy, może być za to wyjściem z sytuacji, kiedy w kraju panuje już coraz większy deficyt pracowników — dla pracownika z Ukrainy polskie przedsiębiorstwa są wciąż bardzo atrakcyjnym miejscem pracy, gdzie zarabia się o wiele więcej niż w ich własnym kraju, dlatego właśnie chętnie podejmują oni prace, którymi zajmować się chce już coraz mniej Polaków — proste prace budowlane, rozbiór mięsa, segregowanie odpadów, pakowanie itp — obejmują oni więc stanowiska, których istnienie jest niezbędne, aby różne gałęzie polskiego przemysłu mogły się swobodnie rozwijać.
Mobilność
Zaletę tą docenią szczególnie firmy z branży budowlanej — dla pracowników z Ukrainy nie stanowi problemu, aby na weekend pozostać w innym mieście, jeżeli pracodawca zapewni im w danym miejscu nocleg, co wiąże się z tym, że nie trzeba tracić czasu na zwożenie pracowników np. w piątek na weekend do domu, dzięki czemu w poniedziałek rano mogą oni od razu podjąć pracę, nie tracąc czasu na przemieszczanie się pomiędzy różnymi regionami Polski. Oczywiście mobilność tych pracowników dotyczy nie tylko branży budowlanej, może dotyczyć również np. kontrolerów jakości oraz innych stanowisk związanych z koniecznością zmieniania miejsca pracy.
O czym trzeba pamiętać zatrudniając pracowników z Ukrainy
Jeżeli chcielibyśmy zatrudniać pracowników z Ukrainy, pamiętać musimy o kilku ważnych rzeczach: pierwszą z nich jest zakwaterowanie, które trzeba naszym pracownikom zza granicy zapewnić lub pomóc im w jego znalezieniu — osoby z Ukrainy nie dysponują zazwyczaj dużymi pieniędzmi, gdy przyjeżdżają do Polski (należy być świadomym, że pracownik na Ukrainie zarabia średnio ok. 400 zł na rękę). Pamiętać należy również o formalnościach, jakie wiążą się z zatrudnianiem cudzoziemców — m. in. czynnościach związanych z legalizacją pobytu. Pomocne może się okazać skorzystanie z firm pośredniczących w zatrudnianiu pracowników z Ukrainy, które mają w tym duże doświadczenie.
Dla pracodawców problemem może być też kwestia komunikowania się, jednak co ważne obywatele Ukrainy bardzo szybko uczą się języka polskiego oraz bardzo dobrze asymilują się z Polakami, dzięki czemu w krótkim okresie czasie niedogodności komunikacyjne udaje się łatwo pokonać.
Zatrudnianie pracowników z Ukrainy to szansa dla polskich przedsiębiorstw i mimo kilku wspomnianych wyżej niedogodności, z pewnością liczba zalet przewyższa wady — trzeba jednak uważać, aby pracowników z Ukrainy nie traktować jako taniej siły roboczej, ale jako wartościowe zasoby ludzkie naszej firmy, to z pewnością pozytywnie odbije się na wydajności ich pracy oraz pozytywnym wizerunku naszego przedsiębiorstwa.