Leczenie kanałowe zęba - ile kosztuje, na czym polega i czy boli?

Leczenie kanałowe zęba – ile kosztuje, na czym polega i czy boli?

Aktualności

Leczenie kanałowe od lat cieszy się w naszym kraju złą sławą. Składa się na nią wiele czynników, między innymi fakt, że przez dziesięciolecia był to zabieg stosunkowo rzadko wykonywany, bolesny i przez to unikany do tego stopnia, że pacjenci woleli dokonać ekstrakcji zęba niż leczyć go tą metodą. Obecnie leczenie kanałowe jest jednak zabiegiem zupełnie bezpiecznym i niemal zupełnie bezbolesnym. Przeczytaj, co powinieneś o nim wiedzieć.

Na czym polega leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe to nowoczesna i bardzo skuteczna metoda leczenia zepsutych zębów. Pozwala ono uratować większość zębów, które jeszcze dwadzieścia lat temu były skazane na ekstrakcję. Jest ono wdrażane w momencie kiedy w wyniku nieleczonej próchnicy doszło do nieodwracalnego uszkodzenia miazgi zęba. Wywołany przez infekcję bakteryjną stan zapalny powoduje bardzo nasilone bóle, które stają nie do wytrzymania.

Przed wykonaniem leczenia ząb jest prześwietlany za pomocą aparatu RTG. Następnie zdjęcie ogląda stomatolog po to, aby ocenić skalę zniszczenia miazgi. Samo leczenie najczęściej wykonywane jest pod mikroskopem, który pozwala na dokładne oczyszczenie miazgi i wypełnienie kanałów na całej ich długości.

Czy leczenie kanałowe boli?

Ząb pozbawiony żywej miazgi nie posiada zakończeń nerwowych, więc leczenie samo w sobie nie powinno być bolesne. Jednakże dla najwyższego komfortu pacjenta stosuje się zniczulenie miejscowe, które wykonywane jest za pomocą systemu komputerowego. Zapewnia to precyzję w wyliczeniu dawki oraz całkowitą bezbolesność zabiegu. Ponadto bardzo często można wykonać je w całości na jednej wizycie.

Ile musimy zapłacić za leczenie kanałowe?

Cena leczenia kanałowego uzależniona jest od wielu czynników. Warto wiedzieć, że zęby od jedynek do czwórek mogą być naprawione w ten sposób w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Niestety NFZ nie refunduje leczenia dalszych zębów metodą endodontyczną, w związku z czym musimy opłacać je we własnym zakresie. Cena leczenia kanałowego uzależniona jest od takich kwestii jak wielkość miasta, w którym znajduje się gabinet. W dużych ośrodkach miejskich zapłacimy więcej niż w niewielkich miejscowościach.

Jednak najważniejszych rozróżnieniem cenowym jest ilość kanałów, które musimy wyleczyć. W związku z tym leczenie zębów posiadających jeden korzeń będzie tańsze od leczenia tych, które mają ich więcej, czyli przedtrzonowych i trzonowych. Te mogą bowiem posiadać trzy, a niekiedy nawet cztery kanały. Wiele zależy także od doświadczenia lekarza dentysty oraz wykorzystywanej przez niego technologii. O jakich kwotach mowa? Za leczenie zęba dwukanałowego możemy zapłacić od czterystu do sześciuset złotych. Cena za leczenie tych trzy i czterokanałowych może wynieść nawet tysiąc złotych. Ponadto jeżeli leczenie wykonywane jest powtórnie, do ceny musimy doliczyć jeszcze kolejne sto, a nawet dwieście złotych.

Mimo że nie są to niskie ceny, warto walczyć o każdy ząb. Braki w uzębieniu mogą bowiem skutkować poważnymi trudnościami – nie tylko estetycznymi, ale także zdrowotnymi.

Artykuł powstał we współpracy z premium-clinic.pl
0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments