Mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego? Doradzamy w wyborze.

Mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego? Doradzamy w wyborze.

Prasówki

Przy zakupie mieszkania stajemy często przed wieloma wyborami. Pierwszym i najważniejszym wyborem jest wybór pomiędzy ofertami nowych oraz pochodzących z rynku wtórnego mieszkań. Wybór pomiędzy nowym budownictwem a mieszkania z rynku wtórnego nie jest taki oczywisty i prosty jak by się mogło wydawać.

Za lokalami z rynku pierwotnego przemawia wiele korzyści take jak wykończenie od zera z własnymi oczekiwaniami, co do wystroju i funkcjonalności pomieszczeń. Jednak zakup mieszkania na rynku wtórnym również ma swoje zalety.

Aby dokonać rozsądnego wyboru należy określić wszystkie wady i zalety jednego i drugiego rozwiązania, oraz ustalić gdzie zalet jest więcej. W artykule przedstawimy podstawowe wady i zalety obu rozwiązań. Zapraszamy do lektury.

Zalety i wady mieszkania z rynku pierwotnego

Zalety mieszkania od dewelopera

Największą zaletą zakupu nowego mieszkania jest standard nowego budynku oraz pobliskiego otoczenia. Nowe budynki wyglądają o wiele lepiej niż te z rynku wtórnego, często posiadają parkingi, nowoczesne i eleganckie klatki schodowe, bezpieczne place do zabaw dla dzieci. Kolejną zaletą nowego budownictwa jest rozkład pomieszczeń. Z reguły pomieszczenia są lepiej ustawione i umożliwiają wygodniejsze użytkowanie powierzchni.

Kolejnym argumentem przemawiającym za nowym mieszkaniem jest poziom rozwiązań technologicznych, co sprawia, że mieszkania potrzebują mniej energii cieplnej oraz elektrycznej, przekłada się to na zmniejszenia naszych comiesięcznych rachunków oraz opłaty czynszowej.

Dodatkowym plusem jest to, że nowe mieszkania zostają objęte kilkuletnim okresem gwarancyjnym. Wszelkie niedociągnięcia i usterki powstałe nie z naszej winy, są usuwane na koszt dewelopera. Dla osób inwestujących w nieruchomości będzie to również gwarancja tego, że w niedalekiej przyszłości nie czekają go nieprzewidziane wydatki. Nowe bloki również nie muszą być remontowane przez wiele lat, co przekłada się na zmniejszenie składek na fundusze remontowe. W zasadzie jedyną wadą nowego budynku lub mieszkania jest cena.

Wady nowego mieszkania

Mieszkania z rynku pierwotnego są o wiele droższe, niż te pochodzące z rynku wtórnego. Za podobną cenę możemy nabyć o wiele większą nieruchomość, która będzie zlokalizowana bliżej centrum miasta. Dla niektórych inwestorów problematyczne jest oczekiwanie na oddanie mieszkania do użytku.

Każdy deweloper stara się zdobyć kupców jeszcze przed ukończeniem projektu. Wiele osób inwestujących w mieszkania widzi je wyłącznie na wstępnym projekcie. Na zrealizowanie transakcji i wprowadzenie się do mieszkania trzeba czasem czekać nawet kilka lat.

Mieszkanie z rynku wtórnego

Rynek wtórny kojarzy się z szarymi blokami z wielkiej płyty. W ostatnim czasie jednak obraz starych i smutnych osiedli nie zawsze ma faktyczne uzasadnienie. Większość starych osiedli modernizuje swoją infrastrukturę ocieplając budynki oraz nakładając na nie estetyczną elewację.

Zalety starszych mieszkań

Jednym z najważniejszych atutów jest lokalizacja. Mieszkania z rynku wtórnego często znajduje się niedaleko centrum miast. Mają również rozbudowaną infrastrukturę o dobre połączenia komunikacyjne z całym miastem. Niestety większość nieruchomości na rynku wtórnym jest w nienajlepszy stanie. Kupno takiej nieruchomości często wiąże się z przeprowadzeniem generalnego remontu.

Argumentem przemawiającym na korzyść kupna mieszkania z rynku wtórnego jest cena. Mieszkania te są tanie w porównaniu z tymi z rynku pierwotnego. Kolejną rzeczą, na jaką musimy zwrócić uwagę jest czynsz. Często czynsz w mieszkaniach z rynku wtórnego jest wysoki z powodu składek na przeprowadzanie modernizacji budynku oraz otoczenia.

Mankamenty mieszkań z rynku wtórnego

Szacując koszty remontu musimy, również uwzględnić nieprzewidziane wydatki związane z remontem. Potencjalni inwestorzy mogą zniechęcić się brzydkim wyglądem otoczenia. Poszarzałe klatki schodowe, brak skwerków, placów zabaw czy nawet brak windy w czteropiętrowym bloku to niestety codzienność.

Dodatkowym mankamentem jest brak odpowiednich zadaszonych parkingów. Wielu mieszkańców pozostawia pojazdy na podwórku. O zabezpieczeniu terenu można oczywiście tylko poważyć.

Istotnym problemem mieszkań z rynku wtórnego jest nieustawny rozkład pomieszczeń. Remont takich mieszkań jest bardzo wymagający. Większość ścian w nieustawnych mieszkaniach nie nadaje się do przestawienia czy tym bardziej do wyburzenia. Co za tym idzie nie możemy zmienić rozkładu pomieszczeń, a zbyt ciasne i wąskie korytarze stanowią duże utrudnienie użytkowe.

Przed zakupem nieruchomości z rynku wtórnego trzeba dokładnie zapoznać się z jej stanem oraz przemyśleć remont i wykonać zwiad pobliskiego otoczenia.

Podsumowanie

Podsumowując za kupnem mieszkania z rynku pierwotnego przemawia więcej pozytywnych aspektów. Jednak mieszkania na rynku wtórnym będą w dalszym ciągu silną konkurencją ze względu na cenę. Zakup nowego mieszkania wiąże się z wydaniem kwoty nawet kilkukrotnie większej niż w przypadku kupna starszej nieruchomości.

W przypadku gdy nie możemy sobie pozwolić na taki wydatek skazani jesteśmy, zakupić nieruchomość na rynku wtórnym. Jednak gdy dysponujemy odpowiednim zapleczem finansowym, wybór powinien paść na nowe mieszkanie.

Artykuł powstał przy współpracy z RUSSJAN
0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments