Musisz uzupełnić brak zębowy? Zapomnij o protezie – wybierz implant!

Musisz uzupełnić brak zębowy? Zapomnij o protezie – wybierz implant!

Aktualności

Stomatolodzy wskazują, że braki zębowe powinno się uzupełniać tak szybko, jak to możliwe. W tym celu doskonale sprawdzą się implanty!

Nowoczesne implanty stomatologiczne cieszą się dzisiaj dużym zainteresowaniem. Czym dokładnie są tego typu uzupełnienia? Jakie są ich najważniejsze zalety? W końcu, z jakimi kosztami musimy się wówczas liczyć?

Implanty stomatologiczne – nowoczesny zamiennik protezy zębowej

Kiedyś jedynym sposobem na uzupełnienie braku zębowego było zastosowanie ruchomej albo stałej protezy zębowej. Teraz pacjenci gabinetów stomatologicznych posiadają do dyspozycji jeszcze jedną opcję – to implanty stomatologiczne.

Implanty stomatologiczne to specjalne wszczepy umieszczane w kości szczęk albo żuchwy, które mają na celu zastąpienie naturalnego korzenia zębowego. Na implancie osadza się następnie koronę zęba lub też kilka koron, ponieważ jeden implant może posłużyć do uzupełnienia kilku braków znajdujących się w sąsiedztwie.

Do produkcji wszczepów wykorzystuje się tytan – bardzo trwały, a przy tym biozgodny materiał, który używany jest również do wykonania innego rodzaju implantów.

Budowa implantów stomatologicznych:

  • wszczep tytanowy
  • korona porcelanowa
  • łącznik między wszczepem a koroną

Implanty pozwalają na skuteczne zastąpienie korzenia zęba – bazują one na zjawisku osseointegracji (osteointegracji), gdy na implancie osadzają się tkanki kostne, powodując jego trwałe związanie z kością.

Dlaczego warto zdecydować się na implanty stomatologiczne?

Aktualnie implanty stomatologiczne są coraz bardziej popularne i chętnie wybierane przez pacjentów. Dlaczego warto się na nie zdecydować?

Zalety implantów stomatologicznych:

  • trwałość – implanty mogą służyć nawet na kilkadziesiąt lat
  • estetyka – implanty doskonale imitują naturalne zęby
  • wszechstronność – mogą służyć do uzupełnienia różnych braków, także mnogich i przy całkowitym bezzębiu
  • komfort – implant zębowy może być używany jak zwykły ząb
  • łatwe czyszczenie – o implant dba się podobnie, jak o inne zęby w jamie ustnej
  • ochrona przed zanikiem kości – w miejscu wszczepienia implantu, co przekłada się na zachowanie estetyki twarzy
  • brak konieczności szlifowania okolicznych zębów – jest to niezbędne przy założeniu mostu nawet wtedy, gdy zęby te są zdrowe

Te wszystkie zalety powodują, że implanty stomatologiczne stanowią obecnie najlepszą alternatywę dla innego rodzaju metod uzupełnienia braków zębowych.

Jak przebiega wszczepienie implantu zębowego?

Cały proces wszczepienia implantu stomatologicznego przebiega w kilku etapach, dlatego też na ostateczne rezultaty należy wówczas zaczekać.

Pierwsza jest konsultacja z lekarzem stomatologiem specjalizującym się w implantologii. Będzie mógł on wykonać prześwietlenie RTG i zbadać stan jamy ustnej, aby w ten sposób można było dopasować najlepszą metodę postępowania.

Następnie lekarz odpowiednio przygotowuje miejsce do wykonania wszczepu i umieszcza go w kości żuchwy albo szczęki. Na tak osadzonym implancie można umieścić tymczasową koronę.

Potem, przez kilka miesięcy, odbywa się wspomniany proces osseointegracji (osteointegracji), czyli wiązania się tytanowego implantu z kością. Najczęściej trwa on od około 4 do 6 miesięcy. Dopiero po tym czasie można odsłonić implant, zamontować na nim łącznik oraz ostateczną koronę zębową.

Zatem cały czas trwania leczenia implantologicznego wynosi kilka miesięcy, ale uzyskany efekt może towarzyszyć pacjentowi na lata!

Gdzie można skorzystać z usług wszczepienia implantów zębowych?

Obecnie implanty stomatologiczne są dostępne jedynie w prywatnych gabinetach stomatologicznych – nie można wykonać ich na NFZ.

Koszt wszczepienia implantów jest zależny od ich typu, a także od zakresu usług implantologicznych i dodatkowych. Najczęściej ceny w dobrych gabinetach rozpoczynają się od około 3500 złotych za jeden brak zębowy.

Podsumowując, implanty stomatologiczne to najlepsza propozycja przeznaczona dla osób chcących uzupełnić braki zębowe. Wysoka cena wynagradza wszystkie ich zalety!

Artykuł powstał we współpracy z Ziętek Clinic z Krakowa.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments