Alkoholizm to bardzo podstępna choroba. Niszczy ciało, umysł, psychikę. Może na nią zapaść każdy, bez względu na wiek, płeć, wykształcenie, uprawiany zawód. Człowiek uzależniony od alkoholu na ogół nie widzi swojego problemu, szuka coraz to nowych usprawiedliwień dla swojego picia. W wielu przypadkach jedyną deską ratunku “przed upiciem się na śmierć” jest podjęcie terapii leczenia uzależnień.
Spis Treści
Czym jest alkoholizm?
Alkoholizm (choroba alkoholowa, uzależnienie od alkoholu) to ciężka do opanowania potrzeba – zarówno psychiczna, jak i fizyczna – wypicia alkoholu. Alkoholizm wiąże się z nieprawidłowym funkcjonowaniem organizmu, z tego względu został zakwalifikowany przez WHO jako choroba. Nałóg alkoholowy prowadzi nie tylko do destrukcji życia osoby uzależnionej, ale i jej najbliższego otoczenia. Pomimo że rzadko choroba alkoholowa uznawana jest za bezpośrednią przyczynę zgonu, jej skutki mogą prowadzić do śmierci.
Alkoholizm – najczęstsze uzależnienie Polaków
Statystyki uzależnienia od alkoholu są zatrważające. Jest to jedna z tych chorób, która najczęściej dotyka polskie społeczeństwo. Nałóg alkoholowy większości z nas kojarzy się z biedą i patologią, rzadko zdajemy sobie sprawę z tego, że objawy tej choroby mogą dotknąć zarówno biznesmena, nastolatka czy stateczną panią domu. Każda z tych osób może skutecznie ukrywać swój nałóg. Gdy problem zaczyna przybierać na sile, a uzależnienie staje się widoczne dla otoczenia – zwykle potrzebna jest pomoc specjalisty.
Kiedy alkohol staje się problemem?
Ciężko jest jednoznacznie udzielić odpowiedzi na to pytanie, ponieważ każdy na alkohol reaguje inaczej. Są tacy, którzy przez długi czas nie odczuwają skutków choroby, jednak i ich wcześniej czy później dotykają przykre konsekwencje, a zaprzestanie picia staje się coraz trudniejsze. Wiele osób nie rozróżnia pijaka od alkoholika i stawia między nimi znak równości. Jest to błędne przekonanie, co najlepiej obrazuje znane powiedzenie: „Pijak mógłby przestać pić, gdyby chciał. Alkoholik chciałby przestać pić, gdyby mógł”. Nie powiemy o ludziach pijących alkohol przy określonych okazjach i pod wpływem pozytywnego lub neutralnego nastroju, że są alkoholikami. Od czasu do czasu nawet osoba pijąca normalnie, czyli okazyjnie może się upić, ale w momencie, gdy alkohol staje się lekarstwem na niepowodzenie w pracy, nieprzyjemne uczucia i jest go coraz więcej, możemy mówić o problemie.
Jak leczyć alkoholizm?
Bardzo dobre efekty w leczeniu alkoholizmu przynosi terapia leczenia uzależnień prowadzona w warunkach stacjonarnych, którą można wspomóc leczeniem ambulatoryjnym. Podstawowymi formami takiej terapii są sesje indywidualne i grupowe, obejmujące spotkania z psychoterapeutami, psychologami, trening umiejętności i konsultacje. Celem terapii jest rozpoznawanie własnego uzależnienia i bezsilności wobec alkoholu oraz trenowanie różnych umiejętności służących osiągnięciu trwałej abstynencji. Musimy pamiętać, że właściwie nie istnieją żadne medyczne sposoby leczenia alkoholizmu, “cudowne” środki na alkoholizm, które pozwolą zatrzymać nałóg bez psychoterapii.
Alkoholikiem zostaje się do końca życia…
Mówi się, że alkoholizm to choroba nieuleczalna, że alkoholik już zawsze będzie alkoholikiem. Jest to prawda, ponieważ nie ma możliwości powrotu do kontrolowanego spożywania alkoholu sprzed okresu uzależnienia. Pomimo że z alkoholizmu nie da się wyleczyć, to można nad tą chorobą całkowicie zapanować. Chory może nauczyć się radzić z pokusami, które czekają go w codziennym życiu, a w tym pomocna jest psychoterapia.
Rola rodziny w wychodzeniu z alkoholizmu
Dla osób, które podejmują walkę z nałogiem, niezwykle ważne jest wsparcie rodziny i znajomych, którzy pomogą wytrwać w abstynencji. Warto otaczać się osobami, które mają za sobą podobne doświadczenie życiowe. Dobre efekty w leczeniu przynoszą terapie grupowe. Terapia grupowa jest podstawową formą oddziaływania w terapii uzależnień, podczas której chorzy poznają osoby z tym samym problemem, uzyskują emocjonalne wsparcie i czują, że nie są ze swoim problemem całkiem sami.
Autor artykułu: Artykuł został przygotowany przez Ośrodek Nowe Życie specjalizujący się w leczeniu alkoholizmu i innych uzależnień. |