Najczęstsze choroby skóry, z którymi zmagają się Polacy

Najczęstsze choroby skóry, z którymi zmagają się Polacy

Aktualności

Choroby skóry to przypadłości wyjątkowo niefortunne. Ponieważ w ogromnej większości przypadków ich objawów nie da się ukryć, chorzy są często wyszydzani i stygmatyzowani. Wokół chorób skóry narasta także wiele stereotypów i mitów, które utwierdzane przez lata ciężko wyplenić ze zbiorowej świadomości. Poniżej opisujemy choroby skóry, z którymi najczęściej muszą radzić sobie mieszkańcy naszego kraju.

Choroby skóry dzielą się na wiele rodzajów. Wyróżniamy ich bakteryjne, wirusowe, alergiczne lub grzybicze podłoża. Chociaż większość z nich jest widoczna gołym okiem, niektóre mogą dotykać głębszych warstw skóry i przez to nie być dostrzegane na pierwszy rzut oka. Wszystkie jednak są źródłem frustracji i dyskomfortu, a niekiedy nawet poważnych zaburzeń depresyjnych.

Łuszczyca

Ta wyjątkowo uciążliwa choroba skóry dotyka według statystyk nawet miliona Polaków. Najczęściej są to ludzie młodzi między dwudziestym a czterdziestym rokiem życia. Pojawić się ona może w każdym wieku, a objawia się występującymi na całym ciele (w tym też czasami na skórze głowy) plackowatymi zmianami skórnymi. Ich ilość oraz nieprzyjemny wygląd sprawiają, że pacjenci są często wyszydzani przez społeczeństwo i popadają w depresję.

Warto pamiętać, że łuszczyca nie jest chorobą zakaźną, dlatego nie ma żadnej możliwości zarażenia się nią od chorego. Ma ona podłoże autoimmunologiczne i charakteryzuje się cyklicznymi stanami nasilania się i zmniejszania objawów.

AZS (atopowe zapalenie skóry)

To wyjątkowo częsta przypadłość o charakterze autoimmunologicznym. Ponieważ skala zachorowań na nią systematycznie wzrasta, wielu specjalistów zalicza ją do grona chorób cywilizacyjnych. Pierwsze objawy występują zazwyczaj w niemowlęctwie, jednak coraz częściej zdarzają się przypadki osób, które zaczynają chorować w dorosłym wieku.

AZS objawia się uporczywym świądem skóry i bolesnymi zmianami. W zależności od natężenia choroby leczenie przebiega za pomocą stosowania specjalnych maści i dbania o zachowanie odpowiedniego nawilżenia naskórka. W ciężkich przypadkach stosuje się leki zawierające sterydy.

Świerzb

Świerzb jest chorobą zakaźną, która wywoływana jest przez świerzbowiec ludzki. Ta częsta przypadłość objawia się nieznośnym świądem skóry oraz charakterystycznymi wykwitami, które pojawiają się na całym ciele.

Chociaż jest to choroba, która kojarzy się głównie z brakiem higieny osobistej o odpowiednich warunków sanitarnych, ze względu na swoją zaraźliwość dobrze radzi sobie także w rozwiniętych społeczeństwach. Sukces leczenia zależny jest od szybkości jego wdrożenia. Polega ono na zastosowaniu maści stosowanych miejscowo oraz leków przeciwhistaminowych, które przyniosą ulgę w swędzeniu.

Choroby skórne dają się we znaki wielu mieszkańcom naszego kraju. Niektóre z nich, jak na przykład świerzb atakują nagle i szybko się przenoszą, jednak mogą zostać skutecznie wyleczone. W przypadku łuszczycy czy AZS chory musi liczyć się z przewlekłym leczeniem, które będzie trwało latami. Szerzenie wiedzy o chorobach skóry może spowodować, że stygmatyzacja dotkniętych nimi osób spadnie.

Artykuł powstał przy współpracy z Febumed.com.pl
0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments