Nowe zasady zatrudniania Ukraińców w 2018

Nowe zasady zatrudniania Ukraińców w 2018 roku.

Aktualności

Nowe zasady zatrudniania Ukraińców w 2018 roku. Zatrudnianie obywateli Ukrainy już nie takie opłacalne? Co się zmieniło w zasadach zatrudniania Ukraińców w 2018 roku? Czy szykują się zwolnienia? Zatrudnianie Ukraińców nie będzie już takie opłacalne dla przedsiębiorców. Co się zmieniło?

Nowe zasady zatrudniania Ukraińców w 2018 roku

Nowe zasady uzyskania zezwolenia na pracę dla Ukraińca? Od stycznia 2018 roku obywatele Ukrainy mogą wykonywać pracę na terenie Polski maksymalnie do 9 miesięcy w roku. Decyzję o zezwoleniu na pracę dla cudzoziemca wydaje starosta właściwy ze względu na siedzibę osoby powierzającej pracę.

Jednak należy zauważyć, że zastąpienie obywatela Polski Ukraińcem w celu znalezienia oszczędności z zamiarem płacenia takiemu pracownikowi mniejsze wynagrodzenie niż pozostałym może się już nie udać. Do tej pory przedsiębiorcy chętnie zatrudniali Ukraińców ze względu na godzenie się przez nich na niższą stawkę wynagrodzenia za pracę a często te osoby nie były nawet rejestrowane co daje kolejne oszczędności w firmie w postaci niezapłaconego podatku oraz brak zobowiązań do opłacania składek na ubezpieczenie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odprowadzanych na rzecz pracownika.

Od teraz przyjęcie osoby pochodzącej z Ukrainy do firmy nie będzie takie opłacalne. Gdzie jest haczyk? Przede wszystkim zezwolenie na pracę może być wydane tylko wtedy kiedy przyszły pracodawca zadeklaruje wynagrodzenie w takiej samej wysokości jak pozostałym pracownikom, którzy pełnią funkcję na tym samym stanowisku a przynajmniej nie może być na niższym poziomie.

Bezwzględnym warunkiem jest uzgodnienie wysokości płacy z przyszłym pracownikiem pochodzącym z Ukrainy oraz wpisanie tej sumy do umowy co wyklucza jeszcze jedną furtkę dotychczas praktykowaną przez przedsiębiorców a mianowicie brak rejestracji pracownika w urzędzie czyli tzw. praca na czarno. Takie warunki mogą spowodować, że Ukrainiec zostanie zatrudniony jedynie wtedy jeśli będzie on na prawdę znakomitym fachowcem wyróżniającym się na tle całej pozostałej reszty. Oczywiście ogranicza to rynek w znacznym stopniu ponieważ aby uzyskać pozytywną decyzję starosty czyli zezwolenie na zatrudnienie Ukraińca w polskiej firmie należy najpierw wykazać stosownym dokumentem, że owy przedsiębiorca nie jest w stanie uzupełnić braków kadrowych to znaczy znaleźć pracownika na polskim rynku lokalnym i wtedy dopiero wspomniany wcześniej starosta może wydać zezwolenie na zatrudnienie obcokrajowca.

Wszelkie nowe przepisy obowiązujące w kontekście świadczenia pracy przez Ukraińców mają na celu sprawniejsze wyłapywanie wniosków składanych dla pozoru. Kolejną odstraszającą kwestią jest wprowadzona opłata od wniosków a to oznacza, że obowiązek pobierania opłaty od przyjętego do rozpatrzenia wniosku spowoduje znaczne zmniejszenie ich ilości co oczywiście wpłynie na szybsze rozpatrywanie faktycznie złożonych. Dla obywateli Ukrainy takie zmiany są bardzo pozytywne ponieważ pozwalają chronić zatrudnionych pracowników solidną umową oraz dają szansę pełnienia funkcji na takich samych warunkach jak obywatele Polski co skutecznie niweluje dyskryminację. Takie przepisy pozwalają czuć się pewniej Ukraińcom ze względu na posiadanie stałej pracy a jak wiadomo bez powodu pracownika zwolnić nie wolno co jest nagminną praktyką w przypadku osób pracujących na czarno.

Artykuł powstał dzięki portalowi Ile kosztuje zatrudnienie pracownika z Ukrainy
 

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments