Stosowanie odpowiednich środków ostrożności, jak również zapewnienie odpowiednich, dogodnych warunków pracy to obowiązek każdego właściciela firmy. Odnoszenie się do panujących przepisów BHP, a także wykorzystanie jak największej ilości zabezpieczeń podczas wykonywania zadań daje komfort oraz zabezpieczenie pracownikom danego przedsiębiorstwa.
Jednym z czynników, na które należy zwrócić szczególną uwagę podczas prowadzenia własnej działalności jest zadbanie o ubiór i dostosowanie odzieży roboczej i ochronnej do panujących warunków i zatrudnionych pracowników. Czym jest odzież robocza, a czym ochronna? Jakie cechy i właściwości powinien spełniać strój pracowniczy? W jakich warunkach powinna być wykorzystywana odzież ochronna?
Spis Treści
Odzież robocza – cechy charakterystyczne
Odzież robocza to specjalnie dopasowany strój do wykonywanych działań zawodowych. Jej celem jest zapewnienie komfortu pracy, jak również uniemożliwienia zabrudzenia się własnego czystego okrycia. Odzież ta dostosowana jest do poszczególnego stanowiska, na którym wykonywana jest praca. Wymogiem stosowania odzieży roboczej jest wykonywania działań na stanowiskach pracy przy maszynach i urządzeniach, w gastronomii czy medycynie. Dodatkowo, do stroju roboczego przynależne są również akcesoria pomocnicze takie jak: obuwie, kaski, okulary, rękawice, itp.
Odzież ochronna – specyfikacja
Odzież ochronna to stój służący ochronie pracownika, uniemożliwiający przedostanie się niektórych środków czy negatywnemu wpływowi panujących warunków pracy. Odzież ta jest niezbędna na niektórych stanowiskach pracy, a jej zadaniem jest wykluczenie wystąpienia zagrożeń i ochrona przed:
- wysoką temperaturą,
- niską temperaturą,
- uszkodzeniami mechanicznymi,
- szkodliwymi środkami chemicznymi,
- zagrożeniami biologicznymi,
- zgnieceniami,
- promieniowaniem,
- szkodliwym działaniem ciężkich warunków atmosferycznych, itp.
Odzież ochronna powinna być precyzyjnie dostosowana do rodzaju wykonywanych prac i stanowiska pracownika. Musi ona być wykonana z trwałych, odpornych na różne czynniki materiałów, a także posiadać odpowiednie atesty i certyfikaty. Ponadto odzież ochronna musi być wygodna, nie może ograniczać ruchów, jak również krępować ciała.
Odzież ochronna znajduje swoje zastosowania w profesjach takich jak:
- pożarnictwo,
- gastronomia,
- medycyna,
- badania laboratoryjne,
- testy chemiczne,
- służby specjalne, mundurowe,
- wiele innych.
Odzież ochronna a robocza
Główną różnicą pomiędzy oboma wariantami jest cel i przeznaczenie stroju. Odzież ochronna ma za zadanie wykluczyć wszelkie zagrożenia wynikające ze specyfikacji pracy, natomiast strój roboczy zabezpiecza przed wszelkimi zabrudzeniami. Ubranie robocze może być dobrane przez pracownika i dopasowane do własnych potrzeb. Odzież ochronna powinna być zapewniona przez pracodawcę oraz musi wypełniać wszelkie, związane z pracą i zakresem obowiązków wymogi i zasady użytkowania. Za stój ochronny odpowiedzialny jest pracodawca, a zaniedbanie przepisów dotyczących odzieży może skutkować wysokimi karami i grzywnami.
Informacje dodatkowe Na stronie https://www.bhpnawigator.com.pl/ znajdziesz więcej informacji |