Ludzką behawiorystyką, czyli sposobem zachowania człowieka dla człowieka, zajmuje się psycholog i psychiatra. Behawiorysta uczy harmonijnego współżycia zwierząt w stadzie, którego częścią jest człowiek.
Dlaczego nam warto być częścią stada? Poświęcać energię i pieniądze dla zwierząt?
Człowiek potrzebuje zwierząt w swoim otoczeniu, by pozostać człowiekiem i uniknąć przemiany w ludzką bestię.
Zwierzęta uczą nas bezinteresownej miłości, szczerości i zaufania. Nawet te psy, których człowiek nie traktuje dobrze, kochają go są mu oddane. Przebaczają nam wszystko w mgnieniu oka, i my uczymy się od nich psiego miłosierdzia. Przebaczamy naszym psom, ale mechanizm odpuszczania już zakiełkował i wyrośnie jako piękne drzewo oczyszczenia stosunków z najbliższymi, z sąsiadami i współpracownikami.
Czemu warto adoptować zwierzę? Rośnie w nas poczucie dobra i sensu życia oraz zapewniamy sobie kompana. Człowiek też jest istotą stadną i źle znosi samotność. Wstydzimy się samotności. Samotny spacer nie dla każdego jest do zaakceptowania. Z psem to już co innego, trzeba przecież wyjść z psem. Na spacerze poznajemy innych właścicieli i nawiązują się kontakty i przyjaźnie. Posiadanie psa zmusza nas też do regularnego trybu życia i większej dawki ruchu.
Zwierzęta nie wstydzą się, dopóki ich tego nie nauczymy. Jeśli w stadzie koń jest ostatni w hierarchii, jest koniem równie, a może i bardziej, szczęśliwym co przewodnik stada. Psy boją się różnych rzeczy, lecz nie ukrywają strachu, bo nie muszą dbać o hierarchię i własne poczucie wartości. Ilu ludzi potrafi podejść do drugiej osoby i powiedzieć „boję się, ochroń mnie”. Czy dobrze jest dla nas ludzi wciąż potwierdzać swoją wartość? Bierzmy przykład ze zwierząt i przekładajmy szczęście codzienne i spokój ponad nasze ambicje.
Miejmy też w naszym życiu tyle cierpliwości dla ludzkiego stada, ile trzeba by oswoić dzikiego kota, który potem kochać Cię będzie aż do śmierci. Śmierć naszych pupili jest bolesna, uczy jednak nas i nasze dzieci szacunku dla starości oraz zgody na ich nieuchronne odejście. Dzieci uczą się jak radzić sobie z żałobą i brać ukojenie ze wspólnego wspominania. Uczymy się od naszych zwierząt praw życia, narodzin i śmierci, ale przede wszystkim uczmy się empatii dla ludzi i zwierząt.
Tech. Wet. Renata Zając Rodzinny hotel dla psów pod Poznaniem www.hotelpiesnawczasach.pl |