Podatek od wygranej w Lotto, loteriach i konkursach. Ile wynosi?

Podatek od wygranej w Lotto, loteriach i konkursach. Ile wynosi?

Aktualności

Większość osób na pytanie „Czy chciałbyś/chciałabyś wygrać na loterii?” z pewnością odpowie twierdząco. Z tego powodu duża część Polaków chętnie bierze udział w różnego rodzaju konkursach. Nie wszyscy jednak są świadomi, że z wygraną wiąże się odprowadzenie podatku dochodowego, czyli de facto „podatku od wygranej”. W tym artykule odpowiemy na pytanie, ile on wynosi, kto jest zobowiązany go opłacić, w jakich okolicznościach jesteśmy z niego zwolnieni i czy mimo dodatkowych opłat warto brać udział w loteriach.

Za co zapłacimy w ramach podatku od wygranej?

Zgodnie z Ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 30 ust. 1.) podatek od wygranej jest pobierany od przychodów z tytułu wygranej w:

  • konkursie,
  • grze,
  • zakładzie,
  • w związku z nagrodą związaną ze sprzedażą premiową.

Warto zaznaczyć, że prawo to odnosi się nie tylko do przychodów uzyskanych w Polsce, ale też na całym terytorium państw należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Ile wynosi podatek od wygranej?

Podatek od wygranej lub darmowego prezentu pobierany jest jako zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10% wygranej. Wobec tego podatnik, który wygra na loterii, nie jest zobowiązany osobiście odprowadzać określoną kwotę do Urzędu Skarbowego. Zajmuje się tym organizator konkursu. W takiej sytuacji wygrany nie musi wliczać przychodu z wygranej w swoim rocznym zeznaniu podatkowym.

Czy w każdej sytuacji obowiązuje nas podatek od wygranej?

Okazuje się, że nie zawsze obowiązuje nas podatek od wygranej, ponieważ w niektórych sytuacjach Ustawa o PIT przewiduje zwolnienie z tej opłaty. Nie ma tego obowiązku w konkursach:

  • organizowanych i ogłaszanych przez środki masowego przekazu,
  • specjalnych o tematyce naukowej, kulturalnej, dziennikarskiej, sportowej lub artystycznej,
  • dotyczących sprzedaży premiowej
  • wygranej w losowych grach liczbowych (jeśli wygrana nie przekroczyła 2280 PLN).

Wyjątki te dotyczą jednorazowych nagród, których wartość nie przekracza 2000 PLN. Ze zwolnieniem z podatku związane są również dodatkowe obostrzenia – ulga dotyczy osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej oraz przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność rolniczą. Należy również podkreślić, że właściciele firm są zobowiązani opodatkować wygraną nagrodę jako przychód, który uzyskali z prowadzenia własnej działalności. Oczywiście zasada ta obowiązuje, jeśli prezent jest związany z prowadzoną przez nich firmą.

Warto dodać, że w razie przekroczenia progu zwolnienia z podatku, należy go odprowadzić od sumy całej wygranej, a nie wyłącznie od kwoty przekraczającej wskazany próg finansowy.

Istnieje kategoria wygranych, które bez względu na wysokość wygranej są w pełni zwolnione z opodatkowania. Należą do nich wygrane w:

  • kasynach,
  • wideoloteriach,
  • grach na automatach.

Kto jest zobowiązany zapłacić podatek od wygranej?

W podstawowym ujęciu podatek od wygranej ciąży na zwycięzcy loterii. Jednak rozliczeniem tego podatku i sporządzeniem deklaracji PIT-8AR zajmuje się organizator konkursu. Wobec tego częstym rozwiązaniem jest zmniejszenie wygranej sumy o 10%. Tę część przekazuje się bezpośrednio do Urzędu Skarbowego, dzięki czemu można uniknąć kłopotu z rozdzielaniem kwoty i przekazywaniem jej w ramach opłaty podatku od wygranej.

Czy po wygranej w konkursie można bezpośrednio odebrać nagrodę?
Nie jest to niestety takie proste. Odbiór wygranej jest możliwy dopiero po przekazaniu kwoty (10% wartości nagrody) do Urzędu Skarbowego. Wówczas zwycięzca otrzymuje nagrodę, której nie musi już deklarować w sprawozdaniu podatkowym. W sytuacji wygranej poza granicą Polski, podatnik jest bezwzględnie zobowiązany odprowadzić podatek do Urzędu Skarbowego. Później jest również zobowiązany wskazać nagrodę w deklaracji podatkowej. W takim wypadku nie obowiązują ulgi z podatku od wygranej.

Skąd wiadomo, czy organizator zajmuje się rozliczaniem konkursu?

Szczegółowe informacje dotyczące rozliczenia podatku od wygranej powinny być zawarte w regulaminie konkursu. Jeśli nie zostało to jasno określone, warto skontaktować się z organizatorami. Może bowiem dojść do pomyłki, gdy podatek zostanie opłacony podwójnie. Lepiej oszczędzić sobie i organizatorom problemu z odzyskiwaniem wpłaconych pieniędzy.

Jak odprowadzić podatek, jeśli wygraną jest nagroda rzeczowa?

Obliczenie 10% wygranej nagrody pieniężnej nie jest skomplikowane. Trudności pojawiają się, gdy wygraną jest nagroda rzeczowa. Bo ile trzeba przelać Urzędowi Skarbowemu, gdy w konkursie wygraliśmy na przykład samochód? W takiej sytuacji na organizatorze konkursu spoczywa określenie wartości auta, z której kolejno oblicza się 10% wskazanej sumy. Czyli jeśli na przykład wygraliśmy samochód, którego wartość organizator oszacował na 300 000 PLN, musimy zapłacić 30 000 PLN podatku od wygranej. Ten sam mechanizm stosuje się przy odprowadzaniu podatku od każdej innej nagrody rzeczowej. W sytuacji odliczenia 10% od wygranej nagrody rzeczowej, problematyczne bywa zorganizowanie środków na opłacenie tego podatku. Bo skąd wziąć 30 000 PLN, gdy wygraliśmy samochód i nie chcemy go sprzedawać? By uniknąć takich problemów organizatorzy często łączą nagrody rzeczowe z gotówką i po ogłoszeniu wyników odliczają sumę na pokrycie podatku od wygranej nagrody pieniężnej.

Czy mimo podatku od wygranej warto startować w konkursach?

Jeśli choć trochę wierzymy w swoje szczęście, to oczywiście, że tak! Mimo odprowadzania podatku od wygranej warto startować w konkursach, ponieważ znaczna większość sumy i tak trafi do kieszeni podatnika. Nawet gdy jesteśmy zobowiązani przekazać kilkadziesiąt czy kilkaset tysięcy złotych do Urzędu Skarbowego, to i tak finalnie wyjdziemy na tym bardzo korzystnie.

źródło: zaradnyfinansowo.pl/podatek-od-wygranej-kiedy-i-ile-trzeba-go-zaplacic/

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o