Polacy na Zachodzie

Polacy na Zachodzie

Aktualności Artykuł Miesiąca

Uznawani jesteśmy za obieżyświatów. W końcu na Polaków można natrafić w przeróżnych miejscach na świecie. Część z nich to turyści, choć większość przebywa poza krajem na dłużej, pracując za granicą. Przeważnie dotyczy to tych, którzy zarobkują na Zachodzie. Jakie są najpopularniejsze kierunki wyjazdów naszych rodaków? Przede wszystkim są to stosunkowo nieodległe kraje Europy Zachodniej. Czym się tam przeważnie trudnią?

Polacy w Niemczech

Kilka naszych województw sąsiaduje z Niemcami. Z nich też sporo Polaków wyrusza za zachodnią granicę. Ale i z nieco dalszych terytoriów – z Opolskiego czy Śląskiego – również udają się do ojczyzny Schillera, by zarabiać na życie. Wielu zaaklimatyzowało się w niej, pracując od lat i ciesząc się zaufaniem u pracodawcy. Wśród Polaków żyjących w Niemczech znaleźć można wielu fachowców. Na przykład na placach budowy, pożądani są bowiem polscy cieśle, dekarze, elektrycy, hydraulicy, malarze-tapeciarze czy monterzy. Rodacy znajdują też zatrudnienie jako operatorzy maszyn, w tym dźwigów czy wózków widłowych. A kobiety nierzadko znajdują posadę w charakterze opiekunek do dzieci czy osób starszych. Niekiedy u przyjezdnych wymagana jest przynajmniej podstawowa znajomość języka niemieckiego. A jeżeli tak nie jest – to i tak warto przed wyjazdem nauczyć się choćby elementarnych zwrotów, aby sprawniej funkcjonować w miejscu pracy oraz poza nim.

Polacy w Niderlandach i Belgii

Wielu Polaków udaje się nieco dalej. Przejeżdżają oni Niemcy, by dotrzeć do Holandii, a właściwie Królestwa Niderlandów, czy też do nieco mniejszej Belgii. W tych krajach popularnością u polskich podróżnych cieszy się praca tymczasowa. Zwykle u zatrudniających się nie są wymagane wysokie kompetencje – lecz po prostu pracowitość. Nasi rodacy zarabiają więc na zbiorach, rozmaitych uprawach czy sadach a także w sektorze HoReCa, w gastronomii czy hotelarstwie, jako kelnerzy, kelnerki bądź pomoc kuchenna.

Powroty do Polski

Większość Polaków pracujących i żyjących poza granicami kraju wciąż odczuwa więź łączącą ich z ojczyzną. Dlatego też, jeżeli mają taką możliwość, w miarę regularnie odwiedzają rodzinne strony, by spotkać się z bliskimi. Wówczas nierzadko korzystają z usług firm przewozowych. Busy do Polski kursują zarówno z Niemiec, jak i Belgii czy Holandii. Powrót z tych krajów do Polski dzięki nowoczesnym busom jest komfortowy, bezpieczny i szybki. Co roku tym środkiem transportu podróżuje coraz więcej rodaków, którzy wyjeżdżają za granicę w celach zarobkowych czy też turystycznych.

 

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments