Magazyny są obecne praktycznie wszędzie. Każdy większy sklep wielobranżowy posiada w swoich strukturach magazyn usytuowany na miejscu oraz magazyn główny. Każdy większy zakład produkcyjny również magazyny posiada (czasem na jeden zakład przypada więcej magazynów). Dlatego zawód magazyniera jest ostatnio bardzo popularny. Czym jednak zajmuje się magazynier i z czym musi mierzyć się na co dzień?
Spis Treści
Magazyny i ich klasyfikacja
Na każdym magazynie, czy to większym czy mniejszym, pracuje przynajmniej jeden magazynier. Jeśli dany magazyn posiada w swoich strukturach wysokie składowanie, wtedy ze względu na przepisy BHP na hali zawsze powinno być przynajmniej dwóch magazynierów.
Rodzajów magazynów jest całkiem sporo, a na każdym praca wygląda nieco inaczej. Wyróżniamy np:
- Magazyn wyrobów gotowych
- Magazyn przeładunkowy
- Magazyn techniczny
Te z kolei dzielą się na:
- Magazyn niskiego składowania – maksymalna wysokość składowania towarów to 4,2m
- Magazyn średniego składowania – maksymalna wysokość składowania towarów to 7,2m
- Magazyn wysokiego składowania – maksymalna wysokość składowania towarów to nawet 25m
Jak jednak wygląda dzień pracy magazyniera? Z czym musi zmagać się na co dzień? Przedstawiamy podstawowe obowiązki osoby na tym stanowisku z perspektywy zatrudnienia na magazynie technicznym.
Magazyn techniczny – przyjęcie towaru
Magazyn techniczny obecny jest w większości wielkich zakładów produkcyjnych. Ma na celu przechowywanie części zamiennych do maszyn obecnych w danym zakładzie oraz w razie awarii, wydanie takiej części odpowiedniemu pracownikowi utrzymania ruchu, który podmieni zepsutą część na uszkodzonej maszynie.
Magazynier odpowiedzialny jest przede wszystkim za przyjęcie towaru na magazyn oraz za jego wydanie z magazynu. Każda dostawa powinna być sprawdzona pod względem ilościowym oraz jakościowym. Bywa bowiem, że dostawcy lubią się mylić i zamiast 2 siłowników, wyślą 1. Informacja o braku w dostawie, powinna być niezwłocznie przekazana odpowiedniemu pracownikowi działu zakupów, który zgłosi całą sprawę dalej – do dostawcy.
Gdy dostawa jest kompletna, a towar przyjęty na stan magazynowy, magazynier ma za zadanie nadać danej części odpowiedni kod oraz lokalizację. Magazyny techniczne z reguły są dużymi halami z mnóstwem części, stąd powinny mieć podział na odpowiednie lokalizacje, które widoczne są w systemie magazynowym, a sam pracownik magazynu powinien mieć do nich dostęp z pozycji komputera, bądź specjalnego skanera.
Praca z wózkiem widłowym
Większość magazynierów (choć nie wszyscy) posiada uprawnienia na tak zwane wózki widłowe. Wózek widłowy, a raczej wózek jezdniowy podnośnikowy – zgodnie z określeniem Urzędu Dozoru Technicznego (UDT) jest pojazdem, który jest na wyposażeniu prawie każdego większego magazynu. Magazyn techniczny ze względu na tonaż oraz gabaryty poszczególnych części, również taki wózek powinien posiadać. Czasami na wyposażeniu danego magazynu są dwa bądź więcej wózków widłowych. Wózek czołowy oraz wysokiego składowania to para, która na magazynie tworzy naprawdę zgrany duet. Trzeba pamiętać jednak o zachowaniu procedur BHP. Jeśli magazynier pracuje na magazynie wysokiego składowania, nie powinien na zmianie przebywać samemu.
Ile zarabia magazynier?
Jak jednak wyglądają zarobki osoby zatrudnionej na stanowisku magazyniera? To wszystko zależy od ilości obowiązków na swoim stanowisku, ale też w dużej mierze od samego zakładu pracy. Ile zarabia magazynier? Przyjmuje się jednak, że widełki zarobków na tym stanowisku to między 3000 zł a 5000 zł brutto. W dobie inflacji stawka ta może oczywiście ulec zmianie.
Praca na magazynie wymaga sporych zdolności manualnych, niejednokrotnie refleksu oraz precyzyjności. Bądź co bądź magazynier jest to osoba odpowiedzialna za dany półprodukt, produkt bądź część zamienną. Pracownik zatrudniony na tym stanowisku nie powinien więc być człowiekiem „z łapanki”, a wybraną w wyniku rekrutacji kompetentną osobą. Praca magazyniera jest również bardzo ciekawa, a żaden dzień na magazynie, nigdy nie wygląda tak samo.