Praca za granicą – Holandia, Skandynawia, a może Czechy?

Praca za granicą – Holandia, Skandynawia, a może Czechy?

Pordnik

Brak atrakcyjnego wynagrodzenia, mało interesujące oferty pracy i niezbyt pozytywne perspektywy na przyszłość… to właśnie skłania całą rzeszę Polaków do migracji zarobkowej. Jedni chcą wyjechać, zarobić i wrócić – inni pozostają w wybranym kraju europejskim na dłużej lub nawet na stałe. Decyzja rzadko zapada nagle, a wątpliwości pojawia się cała masa. Jak zdecydować się na pracę za granicą? Czy warto ryzykować, jeżeli nie mamy tam żadnych znajomości? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania w poniższym tekście.

Ilu Polaków pracuje za granicą i dlaczego?

Według raportu, który opublikował portal Work Service, 1,6 miliona Polaków rozważa emigrację zarobkową w ciągu najbliższych 12 miesięcy. To raport z listopada 2019 roku, jednakże liczby te zapewne niewiele się zmieniły.

Dlaczego Polacy opuszczają rodzinne strony i decydują się na takie wyjazdy? Powód od lat pozostaje ten sam – niskie zarobki w Polsce, nieporównywalnie większe za granicą.

Oprócz tego:

  • więcej perspektyw zawodowych
  • lepszy standard życia
  • korzystniejsze warunki socjalne
  • atrakcyjniejszy system podatkowy
  • lepiej zorganizowana administracja publiczna
  • możliwość podróżowania i zwiedzenia świata
  • brak zatrudnienia w Polsce
  • rodzina/bliscy mieszkający za granicą
  • bezpieczniejsze położenie geopolityczne

Praca za granicą — jak się przygotować?

Praca za granicą czeka na Ciebie, jednak nie jest dostępna „od zaraz”. Tylko nielicznym udaje się pojechać w tak zwane „ciemno” i zdobyć godne zatrudnienie na atrakcyjnych warunkach. W większości przypadków takie sytuacje kończą się niepowodzeniem.

Jak zatem szukać pracy za granicą? Po pierwsze – warto skorzystać z pomocy zaufanej agencji pośrednictwa pracy. Po drugie – oceń swoje szanse. Zweryfikuj swoje umiejętności oraz to, w jakim zawodzie czułbyś się najlepiej, co z pewnością ułatwi poszukiwania. Po trzecie – przygotuj niezbędne dokumenty, takie jak dowód tożsamości lub paszport, ubezpieczenie zdrowotne itp. Po czwarte – poszukaj mieszkania jeszcze przed wyjazdem, chyba, że wyszukana oferta pracy oferuje taki benefit.

Praca za granicą – gdzie szukać ofert

  1. OLX – na tym portalu z pewnością znajdziesz wiele rozmaitych ogłoszeń dotyczących pracy za granicą. Wystarczy tylko wejść w wydzieloną zakładkę i otworzy się przed Toba gotowa lista ofert w języku polskim.
  2. EuropaJobs – portal, który posiada niezwykle rozbudowaną bazę ogłoszeń z prawie 40 różnych krajów Europy! Imponująca baza to nie wszystko, ponieważ na portalu możesz za pomocą specjalnych filtrów poszukać ofert dla osób nieznających języka.
  3. Poloniusz – ten portal posiada ogłoszenia o pracę, ale także oferty wynajmu mieszkań, oferty rozmaitych kursów i szkoleń czy usług. Dzięki tej stronie masz więc szanse znaleźć pracę z zakwaterowaniem.

Praca za granicą – w jakim kraju?

Praca za granicą – Holandia

Pracy w krainie tulipanów nie brakuje, zwłaszcza (któż by się spodziewał) w branży ogrodniczej, ale także przy sortowaniu owoców oraz warzyw. Do takich zajęć zostaniesz przyjęty bez znajomości języka. Zainteresowany? Kliknij: praca za granicą Holandia.

Praca za granicą – Skandynawia

Na terenie Skandynawii zatrudnienie znajdą inżynierowie, lekarze, fachowcy z branży budowlanej oraz kierowcy TIRów i ciężarówek. Kraj ten oferuje niezwykle atrakcyjne zaplecze socjalne oraz wysoki standard życia. To bardzo dobre miejsce, zwłaszcza jeżeli przeprowadzkę planujesz z całą rodziną. Skandynawskie szkolnictwo uchodzi za jedne z najlepszych na całym świecie.

Praca za granicą – Czechy

Jeśli mieszkasz blisko południowej granicy, pewnie nie trzeba Cię przekonywać, że pracy w Czechach jest bardzo dużo. Pensje z każdym rokiem są coraz wyższe, a gospodarka pędzi jak pociąg i jest nie do zatrzymania.

źródło zdjęcia: freepik.com

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments