Praca zdalna – jak ją zorganizować?

Praca zdalna – jak ją zorganizować?

Aktualności

Trend pracy zdalnej pojawił się już jakiś czas temu, jednak dopiero teraz zyskał na popularności. Mimo, iż początkowo takie rozwiązanie wymusiła rozprzestrzeniająca się epidemia, to obecnie zarówno pracodawcy, jak i pracownicy decydują się na wprowadzenie home office na stałe. Decydując się jednak na taką formę pracy, warto pamiętać o kilku rzeczach.

Od czego zacząć, decydując się na pracę zdalną?

By wszystko poszło sprawnie i bezproblemowo, ważny jest plan działania. Jako pracodawca określ, czy wszystkie zadania w Twojej firmie mogą być wykonywane zdalnie, a następnie w jaki sposób mogą się odbywać i w jakim czasie. Nie bez znaczenia pozostaje także dobór narzędzi, które usprawnią cały proces komunikacji.

Zadbaj też o dyscyplinę i zdrowie psychiczne swoich pracowników. Wdrożenie odpowiedniego systemu monitoringu to dobry pomysł. Sprawdzasz w ten sposób zorganizowanie pracy swoich podwładnych, a jednocześnie kontrolujesz, czy nie biorą na siebie zbyt wielu obowiązków. Rozdzielenie życia prywatnego od zawodowego bywa kłopotliwe, szczególnie jeśli pracujesz w domu. Pamiętaj, że komfort psychiczny przekłada się na efektywność i większą wydajność w pracy.

Wprowadzając radykalną zmianę w firmie, nie możesz zapomnieć o głównej idei, która przyświeca Twojej działalności. Cele biznesowe mogą ulec rozmyciu, gdy tak wiele kwestii wymaga omówienia i zorganizowania. To na nich skup największą uwagę. Na rynku znajdziesz wiele biznesowych narzędzi, które ułatwią planowanie i zarządzanie zespołem. Dzięki temu personel sam będzie kontrolował swoje obowiązki, a Ty skupisz się na misji swojej firmy.

Co z siedzibą firmy?

Skoro wszyscy pracownicy będą wykonywać swoje obowiązki w domach, wówczas biuro wydaje się zbędne. W takim razie jaki adres wskazać na stronie internetowej? I dokąd kierować korespondencję firmową? Tutaj możesz wykorzystać opcję, jaką jest tanie biuro wirtualne. Za niewielką miesięczną opłatę, biuro wirtualne udostępni Ci adres, którym możesz dowolnie dysponować. Wszelkie listy i przesyłki także możesz przekierować w to miejsce. Wyspecjalizowana kadra kompleksowo się nimi zajmie, informując o nadejściu poczty. Jeśli nie znajdziesz czasu, by ją odebrać – pracownicy biura zeskanują i prześlą wszystko na Twój adres mailowy. Taki wirtualny adres na biuro zwalnia Cię z niebotycznych sum za wynajem lokalu, więc po co przepłacać?

Przejście na tryb pracy zdalnej nie jest skomplikowane, wymaga tylko dobrej organizacji i sprawnego zarządzania. Na rynku znajdziesz wiele alternatyw, które usprawnią cały proces. Wybieraj spośród różnorodnych narzędzi i systemów, a wszystko pójdzie zgodnie z planem. Jeśli zarówno Ty, jak i Twoi pracownicy preferujecie taki tryb pracy, to do dzieła!

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments