Pracownicy z Azji

Pracownicy z Azji

Aktualności

W Polsce błyskawicznie wzrasta liczba pracowników z Azji. Skąd biorą się na naszym rodzimym rynku pracy? Pracownicy z Azji mogą okazać się remedium na brak rąk do pracy, na które cierpi polski rynek. Gwałtownie rozwija się gospodarka, powstają nowe przedsiębiorstwa. Bezrobocie spadło w ostatnim czasie, dlatego polscy pracownicy mają coraz większe wymagania i nie ma się im co dziwić.

Pracownicy z Azji

Zatrudnianie cudzoziemców jest sposobem na uzupełnienie luki w liczbie pracowników w Polsce, dzięki czemu firmy normalnie prosperują i mogą rozszerzać swoje usługi. Polaków przyciąga głównie praca w Niemczech, gdzie mogą liczyć na lepsze zarobki – w naszym kraju rodzimych pracowników zastępują pracownicy ze wschodu, którzy wykazują się sumiennością i chęcią do pracy.

Najpierw Ukraińcy, teraz Azjaci
Od pewnego czasu w Polsce można było obserwować wzrost liczby pracowników z Ukrainy. Niestety, Ukraińcy mają coraz wyższe wymagania, szukają wyższych zarobków i sami mówią, że interesuje ich lepiej płatna praca w Niemczech. Wielu z nich traktuje Polskę jedynie jako krótki przystanek, w drodze po wyższe zarobki na zachodzie. Praca w Niemczech jest wyjątkowo atrakcyjna, jednak nie dla Azjatów. Okazuje się, że pracownicy ze wschodu, a konkretnie z Nepalu, Wietnamu, filipin czy Indii, w coraz większej ilości pojawiają się w Polsce. Nie budzi wątpliwości to, że mogą oni z czasem zastąpić Ukraińców, którzy wyjadą dalej na zachód. Z racji tego, że zatrudnianie cudzoziemców jest w modzie, nikogo nie dziwią już Azjaci, znajdujący zatrudnienie w polskich zakładach pracy. Są oni równie zdeterminowani co Ukraińcy, chętnie się uczą i Polskę traktują jako miejsce bezpieczne, gdzie zarobki są zadowalające.

Specjaliści z Azji są poszukiwani
Dla wielu nacji z Azji, Polska jest prawdziwym rajem. Aby kupić bilet do naszego kraju Nepalczyk potrafi sprzedać pole lub szukać pomocy całej rodziny. Tacy ludzie w rodzimych krajach nie mają perspektyw na dobre posady idące w parze z ciekawym, rozwijającym zatrudnieniem. Również pensje potrafią być śmiesznie niskie, a o zapleczu socjalnym lepiej nie wspominać. Pracownicy ze wschodu w Polsce szukają lepszej przyszłości – poszukiwani są informatycy, elektrycy, murarze czy szwaczki. Niestety, niezbędna jest odpowiednia selekcja kandydatów do pracy w Polsce. Przykładowo w Nepalu brakuje szkół zawodowych, a pracownicy zdobywają doświadczenie w krajach arabskich, gdzie często emigrują lub dopiero wraz z podjęciem pierwszej pracy. Dla takich osób konieczne jest organizowanie szkoleń lub zatrudnianie cudzoziemców do prostych prac. Wcale nie oznacza to jednak, że pracownicy z Azji nie są chętnie zatrudniani w Polsce.

Jak zatrudnić cudzoziemca?
Wielu polskich pracodawców poszukuje nowych pracowników, dlatego pojawia się wśród nich pytanie – jak zatrudnić cudzoziemca? Bardzo dobrym wyjściem jest agencja pracy, taka jak europework.pl. Agencja pracy działa na terenie całego kraju, dzięki czemu pośredniczy w zatrudnianiu różnorodnych pracowników ze wschodu, właściwie dla każdej branży. Dzięki tego typu usługom problem tego, jak zatrudnić cudzoziemca, właściwie przestaje istnieć. Agencja pracy oferuje bowiem proste zasady, ewentualną pomoc w załatwianiu formalności i wykwalifikowanych pracowników, zgodnie z preferencjami klienta. Na szczęście zatrudnianie pracowników z Azji okazuje się łatwiejsze niż zatrudnianie Ukraińców, dlatego polscy pracodawcy coraz chętniej sięgają po tę opcję, szczególnie że pozwala ona zapełnić luki w pracownikach.

Nie wiadomo, czy po otwarciu zachodnich granic, Ukraińcy będą jeszcze zainteresowani pracą w naszym kraju. Dążą oni bowiem do coraz wyższych zarobków i zaplecza socjalnego, które mogą otrzymać w Niemczech. Azjaci nie mają tak wysokich wymagań, dla nich Polska może być zarobkowym rajem. Polski rynek potrzebuje natomiast rąk do pracy, ponieważ braki polskich pracowników są u nas coraz mocniej odczuwalne. Statystyki wskazują, że w 2020 roku w Polsce może brakować nawet miliona pracowników! Bardzo możliwe, że lukę tą zapełnią właśnie pracownicy z Azji.

Źródło artykułu Pracownicy z Azji

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments