Rozlicz swój PIT online

Rozlicz swój PIT online

Artykuł Miesiąca Poradnik Klienta

Każdy podatnik, raz w roku musi dokonać przykrego obowiązku rozliczenia się z urzędem skarbowym. Niestety, nikt z nas tego nie lubi i zwykle zostawiamy to na ostatnią chwilę. Jest to oczywisty błąd, gdyż im szybciej złożymy deklarację podatkową, tym szybciej możemy spodziewać się zwrotu nadpłaconych pieniędzy. Przypomnijmy, że za niedopełnienie tego obowiązku grożą poważne konsekwencje i nieprzyjemności z fiskusem, który każdy z nas chciałby uniknąć.  Jeszcze kilka lat temu, każdy z nas musiał udać się osobiście do urzędu i dokonać rozliczenia na miejscu lub przy pomocy księgowego. Nie mniej jednak, w obliczu obecnej sytuacji pandemicznej w naszym kraju, nie jest to najbezpieczniejsze rozwiązanie. Warto więc, skorzystać z możliwości rozliczenia PIT-11 online, co jest nie tylko bezpieczne, a także o wiele szybsze. Co więcej, jeśli rozliczymy się za pośrednictwem Internetu, mamy pewność, że deklaracja trafi bezpośrednio do wybranego urzędu skarbowego, a co więcej, odpowiedni system przygotuje za nas większą część rozliczenia. Jak zatem rozliczyć swój PIT online?

Jak rozliczyć PIT online?

Rozliczenie PIT dla nikogo z nas nie jest proste, a co więcej nie jest nawet przyjemne. Nie mniej jednak, zawsze  miło jest otrzymać pewną kwotę zwrotu z urzędu. Oczywiście, czasem zdarzyć się może, że to my jesteśmy winni pieniądze fiskusowi, wówczas lepiej dokonać zwrotu, w najszybszym możliwym terminie, by nie narażać się na nieprzyjemności. W pierwszej kolejności, by rozliczyć swój PIT online, należy znaleźć odpowiedni program. Najwięcej podatników korzysta obecnie z programu e-PIT, który nie tylko wysyła deklaracje do właściwego Urzędu Skarbowego, ale jednocześnie dostajemy poświadczenie odbioru. Program ten jest oczywiście darmowy i nie wymaga od nas zaawansowanej komputerowej wiedzy. Możemy z nich skorzystać, dopiero w momencie, w którym otrzymamy od pracodawcy odpowiedni egzemplarz PIT-u z danymi niezbędnymi do wypełnienia PIT-11. Program PIT można powiedzieć, że jest niezwykle intuicyjny w obsłudze, a nawet osoba, która ma po raz pierwszy do czynienia z takim programem, może liczyć na to, że znajdzie niezbędne informacje i instrukcje, by przebrnąć przez rozliczenie PIT-u online. Okazuje się, że wystarczy w odpowiednie pola, przepisać dane z PIT-u, który został nam dostarczony przez pracodawcę. Każde pole, jest odpowiednio opisane, więc wystarczy jedynie sugerować się numerkami w rogu. Oczywiście, w każdym z pól, jest także instrukcja na temat tego, z którego pola, z PIT-u dostarczonego nam przez pracodawcę, mamy uzyskać niezbędne informacje. Po wypełnieniu deklaracji w formie elektronicznej, program dodatkowo sprawdzi, czy przypadkiem nie popełniliśmy jakiegoś błędu, a także da nam do wglądu nasz PIT-11. Jest to również czas na wprowadzenie ewentualnej korekty bądź edycji danych- o ile wpisaliśmy je niepoprawnie. Jeśli jednak uznaliśmy, że nasz PIT-11 został wypełniony prawidłowo, nie pozostało nam nic innego jak wysłać nasze rozliczenie PIT do właściwego urzędu skarbowego i czekać na internetowe poświadczenie odbioru.

Dlaczego warto rozliczyć PIT online?

Po pierwsze przemawia za tym obecna sytuacja w Polsce. Czasy pandemii sprawił, że większość urzędów pracuje zdalnie, a złożenie pracownikom wizyty osobiście w ogóle nie wchodzi w grę. Można więc powiedzieć, że nie mamy innego wyboru, jak jedynie rozliczenie się przy pomocy programu e-pity. Jednak, ta forma rozliczenia ma o wiele więcej zalet. Nie musimy korzystać z pomocy osób trzecich, by szybko i sprawnie wysłać naszą deklarację do właściwego urzędu. Co więcej, osoby, które rozliczają swój PIT za pomocą programu internetowego, mogą liczyć na szybszy zwrot ewentualnej nadpłaty, gdyż nastąpi on w około 14 dni od daty wpłynięcia wniosku do urzędu skarbowego. Dzięki UPO czyli urzędowemu poświadczeniu odbioru, mamy także pewność, że deklaracja została złożona i czeka na jej rozpatrzenie. Jak widać więc, zalet rozliczenia PIT-u online jest więcej, niż mogłoby się nam to wydawać, a przede wszystkim takie rozliczenie zajmie nam zaledwie kilka minut.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments