Rozliczenie pitu on-line

Rozliczenie pitu on-line

Aktualności Artykuł Miesiąca

Nie da się ukryć, że każdy raz w roku, musi wypełnić ten niezwykle przykry obowiązek i rozliczyć się z fiskusem. Nie jest to rzecz, którą szczególnie uwielbiamy, jednak wiemy dobrze, że nie dopełnienie tej powinności grozi nam o wiele bardziej poważniejszymi konsekwencjami. Fiskus i Urzędy Skarbowe to bowiem dwie rzeczy, których najbardziej i za wszelką cenę chcielibyśmy uniknąć.

Składając PIT 37 możemy mieć nadzieje na dwa rozwiązania- albo przyjdzie nam zwrócić pieniądze do Urzędu Skarbowego, albo to właśnie Urząd Skarbowy zwróci pieniądze nam. Oczywiście, to właśnie ta druga sytuacja jest o wiele bardziej korzystna z naszego punktu widzenia. Jedna by Urząd Skarbowy mógł zwrócić nam nadpłacony podatek, musi zostać spełnionych kilka warunków. Otóż PIT 37 musi zostać poprawnie rozliczony, a co najważniejsze, najlepiej jest jak będzie on złożony w możliwie jak najszybszym terminie. Wiadomo, że dla niektórych samodzielne rozliczanie PIT jest niezwykle uciążliwe i często korzystają w tym celu z pomocy księgowego. Niemniej jednak, idealnym rozwiązaniem jest rozliczenie PIT online, dzięki czemu będziemy mogli złożyć gotowy dokument, nawet nie wychodząc z domu. Jak więc rozliczyć PIT online i dlaczego warto to zrobić?

Jak rozliczyć PIT online?

Wspomnieliśmy już, że rozliczenie PIT może odbyć się z poziomu naszego komputera lub smartfona, a co więcej nie będą od nas wymagane żadne, specjalne zdolności matematyczne. PIT 37 i rozliczenie go, może okazać się przysłowiową bułką z masłem, jeśli wykorzystamy jedynie możliwości, które obecnie oferuje nam Internet. Okazuje się, że powstało wiele programów, do rozliczania PIT online. Wówczas nie ma znaczenia z jakiego urządzenia korzystamy- rozliczenie zajmie nam nie więcej niż 10 minut, a to wszystko bez żadnych, dodatkowych opłat. Programy do rozliczania PIT online, zostały stworzone z myślą o przeciętnych użytkownikach sieci, tak by znacznie ułatwić im ten przykry obowiązek. Oznacza to, że ich używanie jest czysto intuicyjne i bezproblemowe. Otóż w pierwszej kolejności, należy wybrać odpowiedni program do rozliczenia PIT 37. Po przejściu na stronę główną programu, ukaże się nam przejrzysty panel, a program krok po kroku przeprowadzi nas przez cały proces rozliczania. Jedyne co musimy mieć przy sobie to PIT-11, który obowiązkowo do końca lutego musi nam wysłać pracodawca. Kolejno uzupełniamy puste pola w PIT-37, każde miejsca są odpowiednio oznaczone, a instrukcje odsyłają nas do konkretnych pół na PIT-11. Po uzupełnieniu ich odpowiednimi liczbami i danymi osobowymi, możemy zatwierdzić wprowadzone informacje i kliknąć przycisk rozlicz. Zajmie nam to nie więcej niż 10 minut, a co więcej program da nam również szanse na zweryfikowanie wprowadzonych danych i wprowadzenie korekty- jeśli zajdzie taka potrzeba. Jeśli jednak zdecydujemy, że cały PIT został rozliczony poprawnie, wystarczy go zatwierdzić, co jest równoznaczne z wysłaniem go do odpowiedniego Urzędu Skarbowego.

Dlaczego warto rozliczyć PIT online?

Rozliczenie PIT jeszcze nigdy nie było takie proste. E-pity to przede wszystkim ogromna oszczędność czasu i minimalizacja kosztów. Wiadomo przecież, że poszukiwanie odpowiedniego księgowego, a następnie umówienie się na wolny termin, to prawdziwie karkołomne zadanie, a taka usługa również wiąże się z dodatkową opłata. Program do rozliczenia PIT jest całkowicie darmowy, a także wprowadzenie i zatwierdzenie danych jest dziecinnie proste i szybkie. Kolejną niewątpliwą zaletą rozliczenia e-pitu jest to, że minimalizujemy w ten sposób ryzyko błędu, a to oznacza, że szybciej będziemy mogli liczyć na zwrot. Wszystkich obliczeń bowiem, program dokonuje za nas i weryfikuje poprawność wprowadzonych danych. Warto także wspomnieć, że od razu po wysłaniu PIT drogą elektroniczną, otrzymamy urzędowe poświadczenie odbioru, co równoznaczne jest z tym, że nasz PIT został przyjęty przez właściwy Urząd Skarbowy i czeka w kolejce do rozliczenia. Pamiętajmy również, że w przypadku złożenia PIT za pośrednictwem Internetu, skraca się również czas otrzymania ewentualnego zwrotu do trzech miesięcy.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments