Rozwód – kiedy można go uzyskać, a kiedy nie?

Rozwód – kiedy można go uzyskać, a kiedy nie?

Aktualności

Para zawierająca związek małżeński musi pamiętać o tym, że główną metodą jego zerwania będzie sądowy rozwód.

Związku małżeńskiego nie zawiera się z myślą o rozwodzie. Niestety, statystyki są nieubłagane i wskazują, że obecnie rozpada się nawet co trzecie małżeństwo. Kiedy można zatem uzyskać rozwód, a kiedy nie jest to możliwe? Czy potrzebny będzie do tego prawnik, na przykład radca prawny czy adwokat?

Rozwód w polskim prawie

Rozwodem określa się rozwiązanie ważnego związku małżeńskiego przeprowadzone przez sąd na żądanie jednego albo też obojga z małżonków. Rozwód jest głównym powodem zakończenia małżeństwa, poza śmiercią małżonka oraz unieważnieniem małżeństwa.

W Polsce kwestie rozwodowe reguluje Kodeks rodzinny i opiekuńczy, w którym można znaleźć dokładne informacje dotyczące przesłanek do orzeczenia rozwodu, a także szereg innych informacji związanych z tym procesem sądowym.

Według polskiego prawa można wziąć rozwód:

  • bez orzekania o winie – rozwód odbywa się za porozumieniem stron, gdy małżonkowie nie mają roszczeń w stosunku do drugiej osoby
  • z orzekaniem o winie jednego albo obojga małżonków – proces rozwodowy jest wtedy bardziej złożony i czasochłonny, ale pozwala na orzeczenie winy, co z kolei umożliwia uzyskanie alimentów od byłego małżonka, a także niesie ze sobą inne korzyści

Kiedy można wziąć rozwód?

Polskie prawo wymienia, że je przesłanką do orzeczenia rozwodu jest zupełny i trwały rozkład małżeństwa.

Rozkład ten powinien nastąpić na trzech płaszczyznach, a mianowicie na fizycznej, gospodarczej oraz emocjonalnej. Warto jednak zaznaczyć, że brak rozkładu małżeństwa na jednej z tych płaszczyzn nie jest przesłanką do braku orzeczenia rozwodu, przykładowo, gdy małżonek nie pracuje i jest uzależniony finansowo od drugiego

Wśród przyczyn rozwodu można wskazać na różne czynniki, w tym między innymi:

  • zdradę
  • niezgodność charakterów
  • alkoholizm
  • problemy finansowe
  • naganny stosunek do członów rodziny

Gdy pojawia się wina jednego z małżonków, wówczas można zdecydować się na rozwód z orzekaniem o winie. Co prawda jest on bardziej czasochłonny, niemniej jednak pozwala on na uzyskanie satysfakcjonującego wyroku, gdy to drugi małżonek był powodem rozpadu małżeństwa.

Czy sąd może nie orzec rozwodu?

Rozwód orzekany jest przez sąd, jednak warto zaznaczyć, że w prawie istnieją sytuacje, gdy sędzia nie powoli małżonkom na rozwiedzenie się. Takie sytuacje zdarzają się dość rzadko, niemniej jednak są one możliwe.

Nawet wtedy, gdy zaistnieją wszystkie przesłanki do rozwodu, sąd może nie udzielić go wtedy, gdy:

  • byłoby to sprzeczne z zasadami współżycia społecznego
  • na rozwodzie mogłoby ucierpieć dobro małoletnich dzieci
  • rozwodu żąda małżonek, który jest wyłącznie winny rozkładu pożycia małżeńskiego – chyba że drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód

Warto zatem pamiętać o tym, że zgodnie z przepisami polskiego prawa sąd może także nie orzec rozwodu.

Czy do rozwodu potrzebny jest prawnik?

Rozwód wymaga wniesienia pozwu rozwodowego, a także odbywa się przed sądem. Czy w związku z tym konieczny będzie wtedy prawnik – radca prawny czy adwokat?

Zasadniczo, radca prawny czy adwokat nie są wymagani do rozwodu, ale warto pomyśleć o zaangażowaniu prawnika wtedy, gdy celem jest jak najszybsze zakończenie sprawy i uzyskanie satysfakcjonującego wyroku.

Prawnik – radca prawny albo adwokat – będzie mógł zapewnić swojemu klientowi dostęp do szerokiej gamy usług, w tym między innymi do poradnictwa prawnego, usług przygotowania odpowiedniej dokumentacji, a także reprezentacji podczas rozprawy sądowej.

Pomoc takich specjalistów rekomendowana jest przede wszystkim wtedy, gdy rozwód ma odbyć się z orzekaniem o winie, czyli konieczne będzie udowodnienie winy drugiego małżonka. Również wsparcie radcy prawnego czy adwokata będzie bardzo pomocne w przypadku, gdy chodzi o podział majątku, przyznanie opieki nad dziećmi, a także zasądzenie alimentów.

Z aktualnymi ofertami kancelarii prawnych specjalizujących się w rozwodach można zapoznać się także przez internet.

Artykuł powstał we współpracy z Centrum Prawa Kościelniak z Krakowa.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments