Wśród wielu decyzji czekających na przyszłych małżonków czeka wybór odpowiednich obrączek ślubnych. Czym warto kierować się przy ich doborze?
Obrączki ślubne mają być symbolem nieprzemijającej miłości. Powinny być one również noszone przez małżonków przez cały czas. Właśnie dlatego obrączki ślubne każdego dnia narażone są na szereg czynników, które mogą doprowadzić do ich szybszego zniszczenia.
Każda obrączka z czasem będzie się ścierała – warto jednak wskazać, że w zależności od wykorzystanego kruszcu, a także innych czynników obrączki ślubne mogą posłużyć na dłużej bez konieczności ich odnawiania lub zamawiania nowych.
Czym zatem warto kierować się przy doborze obrączek wtedy, gdy mają wyglądać jak nowe nawet po wielu latach? Pod uwagę warto wziąć wtedy nie tylko ich materiał, ale również kształt czy wykończenie. Sprawdź, jak wybrać trwałe obrączki ślubne dla niej i dla niego!
Spis Treści
Trwałe obrączki ślubne – jaki kruszec będzie najlepszy?
Do wykonania obrączek ślubnych wykorzystać można różnego rodzaju kruszce – to nie tylko złoto, ale także inne materiały.
Tradycyjnie obrączki ślubne produkowane są ze złota. To kruszec cenny, ale bez żadnych domieszek jest bardzo miękki i tym samym narażony na szybkie zarysowanie. Aby złota biżuteria była trwalsza, do złota dodaje się inne kruszce, które powodują, że jest ono bardziej odporne na uszkodzenie.
Najlepszym wyborem będzie złoto posiadające próbę 585 czy też 333, czyli posiadając odpowiednio 58,5 proc. złota w stopie oraz 33,3 proc. złota w stopie. Takie właśnie obrączki ślubne możemy znaleźć w każdym salonie jubilerskim – stacjonarnie i w internecie.
Możemy jednak zdecydować się także na inne materiały na obrączki ślubne poza tradycyjnym złotem. W tym przypadku można wybrać obrączki wykonane z tytanu albo z platyny. Są one wprawdzie droższe od obrączek złotych, ale cechują się znacznie większą wytrzymałością i trwałością.
Czy kształt i wykończenie obrączek mają wpływ na ich trwałość?
Na trwałość obrączek ślubnych mają wpływ nie tylko materiały wykorzystane do ich produkcji, ale również ich kształt i wykończenie.
Jeśli obrączka ślubna będzie posiadała wystające elementy, na przykład będzie wykończona dekoracyjnymi rowkami lub innego rodzaju frezowanymi zdobieniami, wówczas z czasem także one mogą zacząć się ścierać. Najtrwalsze będą obrączki półokrągłe – lekko zwężające się ku bokom.
Warto też zaznaczyć, że błyszczące obrączki ślubne będą szybciej wyglądały na zużyte niż te, które posiadają zmatowioną nawierzchnię. Na błyszczącej powierzchni biżuterii szybciej widać wszelkiego rodzaju ryski.
Popularne obrączki ślubne z białego złota pokrywane są warstwą rodu, czyli pierwiastka, który nadaje im ładny blask i kolor. Rod jest jednak nietrwały i z czasem zaczyna on ścierać się z powierzchni obrączki. Oczywiście, biżuterię można oddać do ponownego rodowania, ale jest to dość wysoki koszt. Warto zatem pamiętać o tej wadzie obrączek rodowanych przy wyborze najlepszej pary.
Zadbaj o swoją obrączkę ślubną!
O tym, czy obrączki ślubne będą wyglądały ładnie nawet po latach, decydujmy także samodzielnie. O czym warto pamiętać wtedy, gdy chcemy, aby biżuteria będąca pamiątką ślubu mogła posłużyć nam na zawsze?
- Podczas mycia rąk i ciała zdejmuj obrączkę.
- Zdejmuj obrączkę ślubną przed wykonaniem prac w ogrodzie, sprzątania, prac w warsztacie – to właśnie wtedy biżuteria narażona jest na uszkodzenia mechaniczne, a także wynikające z kontaktu z chemikaliami.
- Nie noś obrączki ślubnej również na siłowni, a także zdejmuj ją w kontakcie z innymi twardymi nawierzchniami.
- Noś obrączkę ślubną bez innej biżuterii obok – gdy obrączka będzie noszona na palcu wraz z innym pierścionkiem lub też inna biżuteria będzie znajdowała się obok i stykała się z obrączką, wówczas z czasem mogą zacząć pojawiać się na niej rysy.
- Pamiętaj o właściwym przechowywaniu obrączki – najlepiej umieszczać ją w pudełeczku na biżuterię, które będzie wyłożone miękkim materiałem.
Zatem z czasem każda obrączka ślubna może zacząć się rysować. Wybierając odpowiednią biżuterię, można jednak sprawić, że będzie ona wyglądać jak nowa na jeszcze dłużej!
Artykuł powstał we współpracy z pracownią jubilersko-szlifierską Arlekin z Krakowa.