Umowa w kancelarii notarialnej – kiedy należy udać się do notariusza?

Umowa w kancelarii notarialnej – kiedy należy udać się do notariusza?

Aktualności

Wiele umów wymaga odpowiedniego potwierdzenia notarialnego. Kiedy zatem konieczne będzie podpisanie umowy u notariusza?

Kancelarie notarialne świadczą szeroką gamę usług notarialnych dla swoich klientów – osób indywidualnych oraz przedsiębiorstw, w tym także spółek. Bardzo często pojawia się jednak pytanie – kiedy notariusz rzeczywiście jest konieczny? Przede wszystkim kancelaria notarialna potrzebna będzie wtedy, gdy trzeba będzie podpisać określone typy umów.

Zatem, jakie umowy trzeba będzie podpisać u notariusza? Jakie mogą być konsekwencje niepodpisania takich umów w kancelarii notarialnej? Jak wybrać dobrego notariusza?

Jakie umowy należy podpisać u notariusza?

Niektóre umowy będą ważne tylko wtedy, gdy zostaną podpisane one w obecności notariusza, czyli prawnika, który zajmuje się tworzeniem aktów stanowienia prawa. Kancelaria notarialna pozwala na zaoszczędzenie czasu na prowadzeniu konkretnych czynności sądowo.

Umowy podpisywane w kancelarii notarialnej posiadają formę aktu notarialnego. Umowy, w przypadku których konieczna jest obecność notariusza, pociągają za sobą konkretne konsekwencje prawne. Jest to wymóg prawny określonych rodzajów umów – w przeciwnym przypadku nie będą one skuteczne.

Przykładowe rodzaje umów podpisywanych w kancelarii notarialnej:

  • umowa kupna i sprzedaży nieruchomości
  • umowa ustanowienia hipoteki na nieruchomości
  • umowa ustanowienia odrębnej własności lokalu
  • umowa darowizny
  • intercyza – małżeńska umowa majątkowa
  • wybrane umowy spółek

Jak widać, kancelaria notarialna będzie wymagana przy podpisaniu wielu różnych typów umów, które dotyczą zarówno klientów indywidualnych, jak i biznesowych.

Warto także wskazać, że u notariusza można podpisać także innego rodzaju umowy, zgodnie z indywidualnymi wymaganiami stron – także wtedy, gdy nie jest konieczne dochowanie takiej formy umowy.

Notarialne poświadczenie umowy – co to jest i jakie ma zastosowanie?

W kancelariach notarialnych można podpisać także notarialne poświadczenie umowy. Takie umowy nie posiadają formy aktu notarialnego, dlatego też notariusz swoim podpisem potwierdza wtedy fakt podpisu umowy tego rodzaju przez strony.

W polskim prawie notarialne poświadczenie umowy wymagane jest między innymi w przypadku umów biznesowych jak umowa wydzierżawienia przedsiębiorstwa czy ustanowienia użytkowania w firmie czy umowa zbycia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

Co wtedy, gdy konkretna umowa nie zostanie podpisana u notariusza?

Jeśli umowa wymagająca potwierdzenia notarialnego nie będzie podpisana u notariusza, w takim przypadku nie będzie ona ważna. Wówczas konsekwencje tego typu umowy nie będą niosły ze sobą skutków prawnych.

Zatem podpisanie umowy kupna – sprzedaży domu nie będzie ważne wtedy, gdy umowa ta zostanie zawarta pomiędzy stronami w domu, bez wizyty u notariusza.

Jak wygląda podpisanie umowy u notariusza?

Sygnowanie umowy w kancelarii notarialnej wymaga obecności wszystkich stron. W trakcie wizyty w kancelarii strony wówczas wysłuchują umowy czytanej przez notariusza, a następnie składają swoje podpisy, gdy zgadzają się z zapisami umowy.

Warto zaznaczyć, że podpisanie umowy u notariusza jest prawnie wiążące – strony muszą wywiązać się wtedy ciążących na nich obowiązków.

Dodatkowo, mogą one stanowić ochronę interesów stron umowy. Zgodnie artykułem 777 Kodeksu postępowania cywilnego, którego zapisy mogą być włączone do aktu notarialnego, możliwe jest wszczęcie postępowania egzekucyjnego bez kierowania sprawy do sądu. Taki zapis stosowany jest między innymi w umowach sprzedaży czy pożyczki.

Jak wybrać dobrą kancelarię notarialną?

Aktualnie kancelarie notarialne działają na terenie całego kraju. Wystarczy wpisać do wyszukiwarki słowo „notariusz”, a następnie dodać do niego interesującą nas lokalizację, aby zapoznać się z dostępnymi ofertami.

W sieci można znaleźć również opinie dotyczące kancelarii notarialnych, co pozwala na wybranie najkorzystniejszej usługi notarialnej świadczonej w danej lokalizacji.

Artykuł powstał we współpracy z Kancelarią Notarialną Marty Kabat z Krakowa.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
KasiaPawlicka
KasiaPawlicka
4 lat temu
Daj ocenę :
     

Polecam również zastanowic sie nad najmem okazjonalnym i umową najmu spisaną u notariusza. Sama obecnie wynajmuje mieszkanie innym i dla zabezpieczenia spisałam taką umowę u notariusza. Obecnie lokatorzy są na mocy prawa bardzo chronieni i taka umowa gwarantuje nam mozliwość ich eksmisji w sytuacji jeśli nie bedą płacili za rachunki czy za czesne.