Pan Tomasz szukał pracy, która spełniała jego wymagania oraz odpowiadała doświadczeniu i kwalifikacjom. Wystartował więc w procesie rekrutacyjnym, podczas którego zaprezentował swoją osobę, przedstawił atuty oraz ponownie zakreślił swoje chęci pracy oraz potrzeby w zakresie finansowym. Pan Tomasz okazał się najlepszym kandydatem i otrzymał propozycję pracy. Umowa o pracę była dość prosta, strony określiły wysokość wynagrodzenia. Po miesiącu pracy na rachunek bankowy Pana Tomasza wpłynęła pensja i Pan Tomasz został niemiło zaskoczony. Kwota na rachunku okazała się zdecydowanie niższa niż się spodziewał. Co mogło się stać? Czy dział kadr popełnił błąd?
Spis Treści
Wynagrodzenie netto i wynagrodzenie brutto
Różnica w oczekiwaniach Pana Tomasza, w stosunku do tego jaka kwota znalazła się na jego rachunku bankowym nie koniecznie musi wynikać z błędu działu kadr. Może okazać się, że Pan Tomasz nie znał zasad obliczania wynagrodzeń brutto i netto.
Zarówno w procesie rekrutacyjnym, jak i później w ramach podpisywanej umowy o pracę pomylił te kwoty. Czym jest więc wynagrodzenie netto? Czym jest wynagrodzenie brutto? Jak obliczyć różnice pomiędzy nimi?
-
Kwota netto to środki, które pracownik faktycznie otrzymuje „do ręki” – czyli pieniądze, które zarabia realnie.
-
Kwota wynagrodzenia brutto – to miesięczne zarobki pracownika, plus podstawowe opłaty, które należy ponieść (generalnie: podatek oraz składki na ubezpieczenia).
Kwoty różnic (pomiędzy wynagrodzeniem netto i brutto) można weryfikować w odpowiednich przepisach samodzielnie, lub skorzystać z dostępnych na rynku narzędzi do wyliczania wynagrodzenia – są to tak zwane kalkulatory wynagrodzeń.
Koszt pracodawcy i inne wydatki
W trakcie rozmowy o pracę może pojawić się również kwestia budżetu. Jeżeli pracodawca określa, że ma dany budżet na stanowisko, dział czy departament pracownik powinien dopytać jakie koszty pracodawcy muszą zmieścić się w takim budżecie czy planie finansowym. Okazuje się bowiem, że poza różnicami pensji brutto i netto pracodawcy muszą ponosić inne koszty i pojawia się trzecia kwota – kosztów pracodawcy.
Pierwsza część kosztów pracodawcy została określona wprost jak płatności na ubezpieczenia i fundusze i podatku, a ich wskazanie ponownie jest możliwe w kalkulatorach wynagrodzeń.
Druga część kosztów pracodawcy wynika jednak z dużej grupy „pozostałe. Czyli z innych przepisów – na przykład dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy (odpowiednie szkolenia i przystosowanie stanowisk pracy), oraz kosztów praktycznych takich jak na przykład: konieczność zakupu licencji na programy, leasingów na komputer, telefon czy samochód, abonamentów internetowych i telefonicznych, odzieży roboczej, a także kosztów ponoszenia kosztów obecności pracownika w zakładzie pracy (koszty mediów wody, prądu, kawy, herbaty, wynajmowanej powierzchni biurowej, itp.)
Kalkulator wynagrodzeń
W przypadku chęci obliczenia faktycznie (realnie) otrzymywanego wynagrodzenia, przyszły pracownik powinien sprawdzić proponowaną mu stawkę (na przykład w ogłoszeniu o pracę, czy podaną w procesie rekrutacyjnym) i dodatkowo (koniecznie) uzyskać informacje czy jest to kwota netto czy brutto. Następni może skorzystać z bezpłatnych kalkulatorów wynagrodzeń online. Taka aplikacja umożliwia podanie wynagrodzenia brutto lub netto, a po zaznaczeniu kilku bardzo podstawowych informacji (na przykład jaki rodzaj umowy łączyć ma strony itp.) pracownik otrzyma wynik w postaci proponowanego wynagrodzenia netto lub brutto.